Termosoba cu peleti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    Termosoba cu peleti

    Buna seara
    Am ajuns la capitolul incalzire in casa mea si as dori sa instalez o astfel de centrala.
    A vazut sau are cineva o astfel de centrala?
    Dau randament?
    Fișiere Atașate
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #2
    ?

    oare sunt invizibil??

    Comentariu

    • piciu
      Membru
      • 17.sep.2008
      • 142

      #3
      Re: ?

      Postat în original de movidium
      oare sunt invizibil??
      Nu ,nu sunteti invizibil ca persoana ,invizibila este soba aleasa sau centrala ce o fi ea pentru ceilalti de pe forum,cum vreti sa fiti indrumat spre ceva ce nu cunosc oamenii,credeti ca sunt atat de multi utilizatori de asa ceva si sunt ei rai ca nu vor sa va spuna ce au constatat pe pielea lor? Putintica rabdare, ca omul cel cautati apare. Si mai sunteti si veteran.
      Sa gandim pozitiv

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1134

        #4
        Re: ?

        Postat în original de movidium
        oare sunt invizibil??
        Nu stiu daca santeti invizibil sau nu pentru ca nu va cunosc personal, dar cum a spus si colegul Piciu, aveti putina rabdare, fiindca nu cred ca sant prea raspandite la noi in tara aceste "sobe"-"centrale", asa ca nu prea sant multi cei care le utilizeaza. Ca sa va dau totusi si un raspuns la subiect am gasit parerea a vreo 38 de fracezi, care au raspuns pe un site la aceeasi intrebare. Am selectionat un raspuns, si pot sa va spun ca aproape toate parerile sant cam aceleasi, pe acest site:
        -Buna, si noi am optat pentru acest tip de soba cu peleti pentru a ne incalzi etajul care are o suprafata de 60 mp. Am reglat o pe o temperatura de 20 °C, in gestiune automata, si ne consuma cam un sac de 15 kg de peleti la 24 de ore. Nivelul de putere este de 5,3 KW, caldura este omogena si foarte bine repartizata, doar ca nivelul de zgomot al ventilatorului este putin cam ridicat cand merge la maxim. Trebuie avut grija la alegerea peletilor, prin tatonare noi am inceput cu peleti de rasinoase care au fost extra, curatam soba o data pe saptamana. Am incercat apoi peleti de stejar dar nu a fost o buna idee, o data ca erau mai scumpi ca ceilalti, apoi soba consuma mai mult si trebuia curatat o data la trei zile pentru acelasi randament caloric asa ca am revenit la rasinoase, etc.
        -Asta asa pe scurt, si ce pot sa va spun este ca in general erau multumiti cei ce utilizau aceste sobe. Mai asteptati poate va raspunde si cineva avizat, care utilizeaza personal o soba de tipul acesta.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • movidium
          Membru
          • 08.mar.2006
          • 268

          #5
          multumesc de parerile dumneavoastra

          Comentariu

          • piciu
            Membru
            • 17.sep.2008
            • 142

            #6
            Am cautat si eu sa vad ce si cum cu aceste sobe centrale, totul este acceptabil de la consum la caldura debitata, dar cand am vazut pretul de vanzare am zis ca este o greseala,dar stai asa asta nu e tot ,ESTE ADEVARAT PRETUL,noi vindem sobe la pret de automobile. Mama lor de comunisti.
            Sa gandim pozitiv

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              #7
              Postat în original de piciu
              Am cautat si eu sa vad ce si cum cu aceste sobe centrale, totul este acceptabil de la consum la caldura debitata, dar cand am vazut pretul de vanzare am zis ca este o greseala,dar stai asa asta nu e tot ,ESTE ADEVARAT PRETUL,noi vindem sobe la pret de automobile. Mama lor de comunisti.
              nu ''comunisti '' @piciu, ...capitalisti...
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1134

                #8
                Postat în original de piciu
                Am cautat si eu sa vad ce si cum cu aceste sobe centrale, totul este acceptabil de la consum la caldura debitata, dar cand am vazut pretul de vanzare am zis ca este o greseala,dar stai asa asta nu e tot ,ESTE ADEVARAT PRETUL,noi vindem sobe la pret de automobile. Mama lor de comunisti.
                Piciu, la ce preturi ai gasit sobele cu peleti.?
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • Neluc
                  Membru
                  • 14.sep.2009
                  • 216

                  #9
                  Postat în original de movidium
                  Buna seara
                  Am ajuns la capitolul incalzire in casa mea si as dori sa instalez o astfel de centrala.
                  A vazut sau are cineva o astfel de centrala?
                  Dau randament?
                  Cazanul pe peleti are aceeasi constructie ca si cazanul pe lemne cu deosedirea ca langa el mai avem un container in care se pun peletii.
                  Reglam temperatura de tur pe cazan, un ax melcat aduce si dozeaza automat peletii in camera de ardere,acestia sunt aprinsi de un electrod electric incandescent si mentinuti in ardere de catre un ventilator, totul controlat de o automatizare.
                  De mentionat, peletii nu ard cu flacari ca cele din foto de pe site-ul mentionat - nu se folosesc la seminee.Alternativa cu peleti ne scuteste de a mai alimenta cazanul cu lemne dar cenusa tot trebuie sa o scoata cineva.
                  citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                  Comentariu

                  • piciu
                    Membru
                    • 17.sep.2008
                    • 142

                    #10
                    Postat în original de dan dan daniel
                    Postat în original de piciu
                    Am cautat si eu sa vad ce si cum cu aceste sobe centrale, totul este acceptabil de la consum la caldura debitata, dar cand am vazut pretul de vanzare am zis ca este o greseala,dar stai asa asta nu e tot ,ESTE ADEVARAT PRETUL,noi vindem sobe la pret de automobile. Mama lor de comunisti.
                    Piciu, la ce preturi ai gasit sobele cu peleti.?
                    La 10 kw 4000 euroi.
                    Sa gandim pozitiv

                    Comentariu

                    • piciu
                      Membru
                      • 17.sep.2008
                      • 142

                      #11
                      Postat în original de termoadi
                      Postat în original de piciu
                      Am cautat si eu sa vad ce si cum cu aceste sobe centrale, totul este acceptabil de la consum la caldura debitata, dar cand am vazut pretul de vanzare am zis ca este o greseala,dar stai asa asta nu e tot ,ESTE ADEVARAT PRETUL,noi vindem sobe la pret de automobile. Mama lor de comunisti.
                      nu ''comunisti '' @piciu, ...capitalisti...
                      Daca la noi sunt capitalisti atunci de ce preturile cresc de sarbatori?
                      Sa gandim pozitiv

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1134

                        #12
                        Postat în original de piciu
                        Postat în original de dan dan daniel
                        Piciu, la ce preturi ai gasit sobele cu peleti.?
                        La 10 kw 4000 euroi.
                        Asa de curiozitate uitate AICI ca sa vezi la ce preturi se vand in strainatate.
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • movidium
                          Membru
                          • 08.mar.2006
                          • 268

                          #13
                          Pretul la o termosoba cu peleti nu e chiar 4000 euro ci 2500, dar oricum e foarte mare.
                          Cu 2500 euro cumpar si cazan gazeifiere si instalatie si calorifere.

                          Comentariu

                          • Dan_Daniel
                            Living Legend
                            • 20.nov.2009
                            • 1134

                            #14
                            Aveti dreptate, bineinteles, dar stiti cum se spune: "cine are, isi permite".
                            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                            Comentariu

                            • movidium
                              Membru
                              • 08.mar.2006
                              • 268

                              #15
                              Ma atragea faptul ca are o oarecare autonomie, dar dupa ce am studiat pe internet am ajuns la concluzia ca nu prea se merita mai ales din punct al costului peletilor, dar mai ales din cauza ca, si calitatea executiei lasa de dorit.
                              Sunt zgomotoase si se blocheaza snecul foarte des.

                              Comentariu

                              Procesare...