Construire CASA MINIMALISTA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mina
    Living Legend
    • 24.iun.2006
    • 1108

    #16
    Haideti la Negresti Oas, Certeze si faceti o casa de vacanta minimalista, este tot ce mai lipseste in Maramuresul nostru drag (nu sariti la gatul meu, doar incercam sa-mi imaginez o astfel de casa in Certeze )

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1153

      #17
      Postat în original de Mina
      Haideti la Negresti Oas, Certeze si faceti o casa de vacanta minimalista, este tot ce mai lipseste in Maramuresul nostru drag (nu sariti la gatul meu, doar incercam sa-mi imaginez o astfel de casa in Certeze )
      Nu ma duc la nici un Negresti sau Certeze, am vreo 2000 mp, langa padure, pe langa Sighet, nu prea sant vecini pe aproape, si care sant toti au case noi, zidite nu de lemn, dragute si normale ca marime, nu imense si de prost gust ca prin zona mentionata de dv. Asa ca pot sa o fac linistit nu o sa iasa in evidenta prea mult.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1108

        #18
        Nu vindeti???

        D-lui Veco, admir sursa de inspiratie, site mai bun nici nu puteati gasi, ca raspuns la intrebari......din punctul meu de vedere o constructie moderna trebuie sa imbine materialele clasice cu cele moderne.

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1153

          #19
          Postat în original de Mina
          Nu vindeti???
          Mina. Nu vand, imi pare rau, este primit de sotia mea, o parte din ceva mostenire.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1108

            #20
            ok, glumeam (partial), zona faina o sa aveti vacante placute!

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1153

              #21
              Postat în original de Mina
              , zona faina o sa aveti vacante placute!
              Nu se exclude nici posibilitatea organizarii unei intalniri a forumistilor acolo, daca se doreste. Asta peste cativa ani, cand o fi gata.( PS. Au horinca buna pe acolo)
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • roscatraian
                Membru Marcant
                • 15.feb.2009
                • 308

                #22
                Pentru Veco:
                observatia din paranteza a vrut sa fie un fel de gluma-din viteza am uitat sa pun si iconita emotiva-scuze daca a iesit altceva. Sunt adept al mobilarii minimaliste si livingul meu seamana cu ce ne-ati aratat dumneavoastra. Mult succes in realizarea casei si sa va bucurati mult de ea!

                Comentariu

                • ivan_turbinca
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2009
                  • 494

                  #23
                  domnule veco daca va place casa( si mie imi place la nebunie,numai ca nu am terenul necesar) de ce mai intrebati pe forum? romania este 60 % comunista si nu accepta noutati inovatii si alte ideei care contravin patriei noastre Romania.apucativa de treaba.daca o faceti din lemn si este bine taratat contra foc insecte carii alti daunatori va tine la fel de mult ca una din caramida.in america sunt case din 1924 adica de 90 de ani care se tin in picioare.acum comunistii vor sa faca o casa in care sa stea si star stra nepotu.sa isi faca fiecare cum doreste si cum ii place.daca lasam o casa la 10 generatii la anuS se mai dezvolta romania si sa prospere

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1756

                    #24
                    Re: Construire CASA MINIMALISTA

                    Postat în original de veco
                    Intrebarile mele sunt:
                    1.A mai construit cineva, de pe acest forum, o casa in genul acesta?
                    2.Pt. ce proiect ati optat?
                    3.Pe ce tip de materiale ati mers, lemn, caramida?

                    Astept raspunsuri sau sfaturi.
                    Nu, din pacate, nu am construit asa o casa dar pot spune ca am un interes activ in tot ceea ce inseamna solutii constructive alternative, ecologice si, mai ales, viabile din punct de vedere ecologicsi energetic. In plus, in maxim doua luni voi incepe ceva remodelari / modernizari de locuinte si mi-am facut temele cat am putut eu de bine.

                    In concluzie, case de genul celei prezentate de tine, apar din ce in ce mai des , si nu de ieri - de azi, intr-o multitudine de variante constuctive.
                    De la ultra-modernista casa din materiale reciclabile (casa modulara contruita din containere metalice) la contemporana de insipiratie Frank Lloyd Wright (materiale moderne imbinate in mod neasteptat) si pana la nebunia inginereasca/ arhitecturala in care ai tot confortul intr-o incredibil de mica spuprafata construita ... de la una la alta, zic, exista o larga variatate de solutii constructive, una mai indrazneata decat alta, una mai interesanta decat alta ... dupa parerea mea ...

                    Pentru casa de vacanta, precum cea pe care ti-o doresti, care sa nu apara ca o "rana a pamantului" in natura, eu as opta pentru o constuctie pe structura usoara (lemn sau metal), din panouri prefabricate izolate, cu finisaj exterior din placi de cedru in combinatie cu aluminiu mat. Exista placi de aluminiu mat special gandite pentru acoperiri la exterior. Recomand asta fiindca tocmai ce-am remarcat, in drumurile mele, doua constructii de genul acesta (ce-i drept, in mediu urban) si atat de frumos aratau si atat de bine erau organizate incat am tras pe dreapta sa-mi spal ochii in voie ... si sa fur si ceva inspiratie ...
                    Cedrul are avantajul ca se integreaza perfect in natura, nu necesita protectie suplimentara iar in timp capata o patina gri - argintie ...

                    De asemeni (tu ai pus o intrebare si eu, acum, nu ma pot opri din sugestii), eu as opta integral pentru ferestre si usi culisante (mai ieftine si mult mai potrivite cu stilul constructiei) care, pentru a avea o suprafata decenta de acces, o dubleaza - practic - pe cea vitrata.

                    Nu ma pot abtine sa nu ma bag un picut si in design, si sa-ti spun ca eu as inlocui urgent ghivecele teracotta (adevarate su imitatie ... nu conteaza) cu jardiniere cubice din ciment, ca as vopsi cabana ce apare acum in poza intr-o nuanta de gri sau verde-salvie-inchis (culori mult mai moderne dar care nu sar in ochi in mijlocul naturii) si poate, in timp, as renunta la mobila de terasa din plactic in favoarea uneia din lemn de tek.

                    Ultima recomandare ar fi aceea referitoare la spatiul de depoozitare. Pentru o casa minimalista la romani (fie ea si de vacanta) spatiul de depozitare este ultra-important. Personal, mi-as construi (sau poate cabanuta din poza poate prelua aceasta functie) o cladire separata, foarte bine organizata, foarte bine izolata dar neancalzita, pentru depozitare. Aici ar sta: mobilierul de terasa pe perioada de iarna, ornamentele de Craciun pe perioada de vara, vesela si farfuriile de sezon (imi imaginez ceva petreceri cu prieteni la asa o casa de vacanta), patul pliant pentru musafirii care ajung sa doarma in living - la o adica - , asternuturile de pat de rezerva (in saci de plastic etansi), etc.
                    Spun asta fiindca unul dintre secretele traiului in spatiu mic este organizarea prin depozitare, astfel incat, la-ndemana nu ai decat cele necesare pe moment, restul fiind ascuns.

                    Spor la treaba si sa ne tii la curent.
                    iata si un link care-mi place si care, zic, eu, se potriveste cu topicul acesta:

                    Postat în original de Mina
                    Haideti la Negresti Oas, Certeze si faceti o casa de vacanta minimalista, este tot ce mai lipseste in Maramuresul nostru drag (nu sariti la gatul meu, doar incercam sa-mi imaginez o astfel de casa in Certeze )
                    Nu vad cine si de ce ar sari sa te contrazica! Ceea ce se petrece in Romania constructiilor post-decembriste este un atac impotriva bunului gust si a valorilor nationale!
                    Mai ales ceea ce se petrece - inca!!!! - in Maramures.

                    Postat în original de veco
                    Eu am postat poze cu o casa minimalista simplista, este adevarat...dar vreau sa o adaptez pe o suprafata de 64 mp.(fara cele 2 terase) vezi foto.
                    Eu as pune baia in locul unde, acum, este debaraua - mi-e foarte greu sa accept ca baia poate fi imediat langa bucatarie si departe de dormitoare. In locul baii as pune debaraua, mult mai folositoare exact langa bucatarie ... parere personala ...

                    Si mai bine, as pune baia unde acum este debaraua si as renunta la debara; pur si simplu. As opta pentru un spatiu de depozitare secundar (cum am recomandat intr-o replica mai sus) - mult mai ieftin / m2. Asta ar permite combinatiei living-bucatarie sa aiba ferestre pe trei laturi iar usa de intrare in casa nu ar fi pozitionata pe un perete orb ci pe unul vitrat.
                    Poti merge chiar un pas mai departe: renunti la debara si accesul in casa se face direct prin usa spre terasa. Pozitionarea usii respective ajuta si la diferentierea celor doua spatii - living si bucatarie.

                    Baia: eu as renunta la cada (cate "bubble-baths" faci in vacanta?) in favoarea unei cabine de dus - mai ieftina / m2 si care face economie si la apa calda si la energie si la spatiu pentru producerea apei calde (un instant electric ar fi preferinta mea).

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1153

                      #25
                      Postat în original de DIY
                      Ceea ce se petrece in Romania constructiilor post-decembriste este un atac impotriva bunului gust si a valorilor nationale!
                      Mai ales ceea ce se petrece - inca!!!! - in Maramures.
                      Perfect de acord cu dumneavoastra, iar referitor la ce se petrece in zonele acestea despre care se vorbeste, va pot spune ca mie personal si inca multor persoane cu care am mai discutat acest subiect, ne inspira pur si simplu mila, cei din zona Negresti-Certeze care construiesc absurditatile acelea de case-palate. Se sacrifica o viata intreaga pe cine stie unde pentru a construi o casa mai mare, mai diferita, mai inzorzonata ca a vecinului, care sta goala aproape tot timpul, iar peste vreo 15 sau 20 de ani cand cei batrani care de fapt locuiesc intr-o anexa langa palat, acestia nu vor mai fi, daca cei ramasi ar vrea sa le vanda nu ar mai primi pe ele nici macar un sfert din cat au bagat in ele. Pentru ca este clar : cine se mai duce sa locuiasca pe acolo si in asa case imense, ganditi-va la locurile de munca, la intretinerea si incalzirea unei asemenea locuinte.
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • stefanev
                        Membru Marcant
                        • 05.iul.2007
                        • 437

                        #26
                        din link-ul postat anterior imi place casa aceea din busteni e mica dar interesanta.

                        Comentariu

                        • coretweaker
                          Membru Marcant
                          • 16.iul.2010
                          • 889

                          #27
                          Re: Casa minimalista

                          Postat în original de veco
                          La fel, ca tot romanul postrevolutionar, am gandit sa-mi construiesc o casa strong, cu cat mai multe etaje posibile, cu suprafete supradimensionate,etc. Dupa ce am tot dat roaite prin Europa, de la Nord la Sud, dupa ce am tot urcat treptele de la bloc(locuiesc la etajul 1) si cu timpul am realizat ca gafai si obosesc din ce in ce mai mult, dupa ce am vazut si auzit costurile pt. energia termica, etc., am spus PAS gandurilor mele din tinerete si am inceput sa gandesc obiectiv.
                          Ex:
                          1.De ce trebuie sa construiesc o casa care sa dureze 80 de ani atata timp cat sunt constient de faptul ca mai am, cu putin noroc, 40 de ani(cred ca imi ajung, avand in vedere ca am 40 de ani). Nu pot sa gandesc precum comunistii, ca vezi doamne, raman urmasilor.Este total eronat atata timp cat peste 40 de ani se v-a purta un alt gen de arhitectura iar copiii nu au decat sa-si construiasca ceea ce isi doresc.

                          2.De ce trebuie sa-mi fac neaparat o casa cu etaj atata timp ce cu trecerea anilor imi v-a fi din ce in ce mai greu sa urc treptele, avand in vedere varsta.Acum m-as da viteaz ca le pot urca, dar peste 15 ani, nu prea cred!Daca urmasii vor casa cu etaj si scari interioare, nu au decat sa-si faca dupa ce nu am sa mai fiu eu.

                          Cam asta este felul de gandire pe care l-am intalnit la majoritatea locuitorilor din tarile pe care le-am vizitat(Suedia,Danemarca,Germania,Franta,Spania).N ormal ca si eu gandeam precum comunistii, pt. ca asa am fos indoctrinati, si imi radeam in barba cand ii auzeam pe vestici, dar pana la urma am analizat si am ajuns la concluzia ca aveau dreptate.
                          De aceea m-am oprit in final la un astfel de proiect, PRACTIC si OBIECTIV.
                          Aveti idee cate persoane din tara asta si-au ridicat case cu etaj si cu suprafete mari numai ca sa se dea mari, stau numai in 2 camere(in ideea in care ei au cosntruit o casa cu 5-6 camere)ca sa nu mai dea drumul la calorifere pe timp friguros si sa faca economie,si toate astea se datoreaza modului de gandire SUBIECTIV, fara noima.
                          Casa trebuie sa fie adaptata nevoilor si statutului proprietarului si este foarte puternic influentata de apartenenta la o anumita cultura.
                          Ceea ce este considerat "normal" intr-o parte a globului nu este neaparat ok pentru toti. Ce-ar fi sa ne facem case din hartie ca japonezii, sau sa stam in baraci (cu pretentie de casa) din OSB, ca americanii, cu o asa zisa "fundatie" alcatuita din vreo 10 (zece) caramizi aruncate pe pamant, peste care pun cateva scanduri, si pe ele ridica o casa.
                          O casa buna si frumoasa nu are nimic de-a face cu comuniistii. Ultimele case bune si frumoase le-am vazut construite in perioada interbelica. Problema este ca si ceea ce s-a construit dupa revolutie este in general de un kitsch revoltator. Dar problema nu consta in tipul materialor folosite, ci in gusturile indoielnice ale proprietarilor. Nu am nici o problema speciala ca "minimalismul" pentru ca, presupun ca sunt persoane care se simt bine intr-o cutie cu peretii de sticla, si asta este absolut ok pentru cei sunt fericti sa locuiasca in asa ceva. Ca exercitiu de design, proiectarea si contruirea unei astfel de case, este cu singurata o experienta interesanta, dar locuitul intr-un astfel de spatiu este cu totul altceva. In privinta a cat de la moda sau nu este o casa... va pot spune ca bunul-gust in arhitectura nu se demodeaza si copiii dumneavoastra vor putea oricand sa faca re-decorari in pas cu timpurile. Intervine si factorul emotional, fiindca e mare lucru sa poti sa te lauzi cu casa bunicului daca aceasta este foarte frumoasa si bine facuta. Casa, pentru cei mai multi oameni are o incarcatura sentimentala puternica. Faptul ca in Romania tinerii fug (daca pot) de ceea ce lasa parintii in urma este si datorita prostului gust si/sau saraciei.
                          Revin la materiale: din piatra, caramida, beton armat, lemn, tigla si fier forjat se poate face o bijuterie de casa, moderna dar in acelasi timp cu un design care nu-si pierde rapid valoarea.
                          In ceea ce priveste marimea, sunt ferm convins ca o casa mult prea mare pentru nevoile unei familii nu este o optiune de urmat, dar nici sa spun ca mi-e teama ca nu voi putea urca un etaj la batranete nu e ok... asta chiar este trist. Macar pentru sanatate si tot este folositor sa avem un etaj, daca am ajuns atat de rau cu conditia fizica incat singura activitate ar fi urcatul scarilor.
                          Acum vorbind de minimalism... intreb si eu: Minimalism pana unde ?!? Pana intr-acolo cumva incat ochiul nu se mai bucura decat de doua linii si trei cercuri ? Vizitati Barcelona si intrebati-va cum ar fi aratat acel oras daca Gaudi ar fi fost un minimalist. (si daca v-ar fi placut sa-l mai vedeti si a doua oara). Are si simplitatea rolul ei uneori dar in general omul se bucura de complexitatea vietii si nu de simplitatea ei.

                          Am uitat sa spun cate ceva despre confortul termic...
                          O casa bine izolata si cu peretii grosi din caramida de calitate ofera exact ceea ce avem nevoie ca sa ne simtim bine, adica racoare vara si caldura iarna in conditii de umiditate mai scazuta, la aceasta contribuind si o dimensionare si pozitionare inteligenta a ferestrelor, lucru partial compensabil cu ajutorul vegetatiei. Adica putem avea o fereastra foarte mare, fara sa trebuiasca sa montam aer conditionat pentru "a putea respira", daca avem un copac in fatza ei (ferestrei) si soarele patrunde doar partial in casa printre frunze.
                          O casa cu multa sticla sticla (ca cea din fotografiile/desenele anterioare) va fi greu suportabila deoarece deoarece temperatura interioara se schimba aproape instantaneu chiar si atunci cand, in mijlocul iernii, soarele iese din nori pentru cateva minute. Problemele legate de climatizare se pot partial rezolva atat prin solutii active (aer conditionat, etc.) cat si prin solutii pasive inteligente, dar asta este suficient de greu de realizat si necestita un arhitect inteligent si cu experienta in domeniu, ceea ce nu gasesti chiar usor.

                          Comentariu

                          • roscatraian
                            Membru Marcant
                            • 15.feb.2009
                            • 308

                            #28
                            coretweaker, sa stiti ca mi-a placut mult disertatia....
                            Felicitari!

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 889

                              #29
                              Postat în original de roscatraian
                              coretweaker, sa stiti ca mi-a placut mult disertatia....
                              Felicitari!
                              Multumesc frumos!

                              Comentariu

                              • veco
                                Membru
                                • 18.iun.2008
                                • 127

                                #30
                                casa minimalista

                                Daca ma iau dupa poza din avatar, aceea cu castel, iti inteleg frustrarea. Stilul minimalist nu este pentru oricine, ci doar pt. cei care au o anume atractie catre arhitectura moderna. Minimalismul se bazeaza pe un proces de reducere a arhitecturii la conceptele esentiale ale spatiului, luminii si formei.Stilul minimalist a schimbat traditiile in designul interior, este curentul care a reusit sa elibereze interioarele de obiectele inutile, discrepantele de culori si excesul de ornamente, care de cele mai multe ori lasa senzatia de supraincarcare si apasare. Minimalismul merge pe ideea interioarelor monocrome, renuntarea la peretii interni, geometrizarea formelor, transparenta si inlocuirea mobilelor masive cu mobile simple, cum ar fi rafturile in loc de biblioteca, canapelele simple din piele sau stofa, taburetele, mesele joase taiate in forme abstracte sau spatiile zidite in pereti pe post de dulapuri.

                                Ca o sinteza , mesajul minimalismului ar fi: renuntati cu gust la obiectele in plus!

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa_minimalista_209.jpg 
Afișări:	2480 
Mărime:	86,5 KB 
ID:	580897
                                Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                                Comentariu

                                Procesare...