Duze gaz natural

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • warpy
    Incepator
    • 06.dec.2005
    • 11

    Duze gaz natural

    Am trecut de la gpl la gaz natural si a trebuit sa schimb duzele la aragaz. De fapt cei care au tras gazul in casa le-au schimbat. Flacara fiind mare la toate ochiurile, am verificat duzele si am observat ca erau majorate cu burghiul (destul de grosolan) deci nu corespundeau cu ce era scris pe ele. Din pacate nu mai am cartea tehnica (Samus cu 3 ochiuri), asa ca am cumparat un set de duze la recomandarea vanzatorului (semirapid 1 - 1.20, semirapid 2 - 1.10, auxiliar - 1.05). Le-am montat, dar tot nu sunt multumit de flacara. Poate cineva stie valorile corecte, nu vreau sa mai fac incercari in neant. Si inca ceva: este necesar un regulator de gaz pentru aragaz?
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2551

    #2
    Daca ai flacara rosietica s-ar putea sa fie din reglajul de aer.
    Mai nou am vazut ca cei de la gaz mai cer si regulator pt. aragaz, dar eu nu-i vad rostul atata timp cat exista unul central.
    Cu respect.

    Comentariu

    • warpy
      Incepator
      • 06.dec.2005
      • 11

      #3
      Am reglat aerul astfel incat flacara sa aiba mantaua de culoare albastru-violet , cu miezul albastru-verzui si continua. Am reglat si debitul de gaz pentru fiecare ochi in parte, la pozitia minim. Dupa ce am mai cautat pe net, am gasit ca mantaua trebuie sa aiba lungimea in jur de 15 mm, iar miezul cam 4-5 mm. Nu am reusit sa reglez la valorile astea, cred ca este prea mult gaz, deci duzele nu sunt cele corespunzatoare. O sa incerc sa pun alte duze, mai mici. Altceva nu stiu ce sa mai fac. Multumesc pentru raspuns, oricum.

      Comentariu

      • warpy
        Incepator
        • 06.dec.2005
        • 11

        #4
        Am rezolvat problema pana la urma, prin incercari. Am pus asa: semirapid 1 - 1.10, semirapid 2 - 0.9 si auxiliar - 0.8. Acum flacara este ok la toate arzatoarele. La cuptor am pus 1.2 si a fost bine asa. Poate ajuta cuiva aceste informatii.

        Comentariu

        • Blaga
          Incepator
          • 14.aug.2018
          • 1

          #5
          Răspuns la: Duze gaz natural

          Postat în original de warpy
          Am rezolvat problema pana la urma, prin incercari. Am pus asa: semirapid 1 - 1.10, semirapid 2 - 0.9 si auxiliar - 0.8. Acum flacara este ok la toate arzatoarele. La cuptor am pus 1.2 si a fost bine asa. Poate ajuta cuiva aceste informatii.
          Multumesc pentru informatii !
          Eu am pus pentru arzatoarele medii,(pt gaz metan), 2 x 94, pentru cel mic 70, pentru cel mare 110 .(aragaz Orion turcesc)
          Inainte la butelie, (butan/propan), erau 2 x 65 pt cele medii,pentru cel mic 50 si 80 pt duza arzatorului mare.
          Gazul metan (natural) e mai usor decat aerul, (senzorii de gaz se monteaza sus), iar puterea calorifica a acestuia este mai mica decat a gazelor inmagazinate in butelie.

          Comentariu

          Procesare...