PPR (polipropilena) sub sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #16
    Postat în original de termoadi
    Postat în original de movidium
    si ce ma sfatuiti sa folosesc pentru a duce pe sub sapa legatura intre centrala si calorifere?
    cel mai bun raport calitate/pret cred ca-l are polietilena reticulata 16x2 trasa in copex de 25 sau 32 .
    iar pentru terminal catre radiator sunt diferite solutii tehnice mai scumpe sau mai ieftine.
    dezvoltati va rog....

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      #17
      Postat în original de movidium
      Postat în original de termoadi
      Postat în original de movidium
      si ce ma sfatuiti sa folosesc pentru a duce pe sub sapa legatura intre centrala si calorifere?
      cel mai bun raport calitate/pret cred ca-l are polietilena reticulata 16x2 trasa in copex de 25 sau 32 .
      iar pentru terminal catre radiator sunt diferite solutii tehnice mai scumpe sau mai ieftine.
      dezvoltati va rog....
      personal prefer giacomini ,au o gama larga de fitinguri ,dar exista si uponor ,rehau ,fiecare cu accesoriile lor, si bineinteles exista si sisteme ''din bucati'' adica teava de aici, copex de acolo, distribuitoare de peste strada.....samd... fiecare are un buget ....care de regula se stramtoreaza la final adica la cap. instalatii.
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • Ginelucu
        Incepator
        • 13.mar.2008
        • 69

        #18
        O întrebare: pot pune rautitan flex(Rehau) în tub coplex?

        Comentariu

        • Ginelucu
          Incepator
          • 13.mar.2008
          • 69

          #19
          rectific: COPEX

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            #20
            Postat în original de Ginelucu
            O întrebare: pot pune rautitan flex(Rehau) în tub coplex?
            in principiu se pot face multe combinatii...
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • Tavya
              Incepator
              • 31.mar.2010
              • 11

              #21
              Am gasit niste linkuri cu detalii
              Desi eu nu inteleg mare lucru, poate pe voi va ajuta

              Eu raman totusi la intrebarea....Ce ar trebui sa aleg pentru o instalatie caldura + baie + bucataire...cupru sau tevil din polipropilena?!

              Care solutie are mai multe avantaje?!



              http://www.kaldeklima.ro/produse.php si catalogul http://www.kaldeklima.ro/_files/cata...ipropilena.pdf

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 984

                #22
                recomand cupru pt incalzire.
                ppr -ul are o durata de viata limitata,FOARTE dependenta de temperatura
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  #23
                  Postat în original de Ginelucu
                  O întrebare: pot pune rautitan flex(Rehau) în tub coplex?
                  Da se poate fara nici o problema, chiar cei de la rehau au o manta (copex) propriu, si daca se face montajul de catre o firma autorizata de ei ofera garantie.

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #24
                    Postat în original de movidium
                    Instalatia o sa o fac eu , dar eram curios sastiu daca tehnic producatorul recomanda ingroparea tevilor de PPr sub pardoseala....
                    Oricum montajul se face la temperatura de 20 grade si ele vor functiona la 65- 75 grade.... dilatarea fiind conform producatorului E.....K de 1.75 mm per metru.Puse cu o izolatie de spuma cred ca ar avea unde sa se incovoaie sa preia dilatarile.Pina acum desi nu lucrez in domeniu am sudat ceva polipropilena dar sa stiti sunt mai meticulos si nu am ratat nici o lipitura.
                    Te zgarcesti acolo unde nu trebuie , iti recomand cu caldura sa lasi pe cinava calificat sa se ocupe de instalatie daca nu ai mai facut asa ceva , execurarea unei instalatii nu inseamna doar inbinarea corecta a 2 fitinguri de ppr , in ziua de azi au aparut o gramada de meseriasi care daca si-au cunparat un cleste , ceva chei si o trusa lowcost de sudat ppr se apuca de facut instalatii , executia unei instalatii cere mult mai mult decat atata , aicea sunt cumulate cel putin 5 ani de notiuni teoretice , de la 15 ani de experienta in sus , si scule pe partea de instalatii in jur de 40 de mii de euro , asta inseamna calitate si modul de a ajunge la acea calitate , desigur calitatea costa ... Peste catva ani o sa apara fregvent un cuvant -de ce ?_ De ce nu imi incalzesc caloriferele , de ce am consumul mare la centrala , de ce nu am apa calda , presiune pe coloane , de ce imi scade presiunea in instalatie , stricat pompa , intra centrala in avarie .... si lista mai poate continua
                    O cauza inportanta la acel de ce e inconpetenta , notiuni teoretice invatate din auzite , lipsa echipamentului adegvat executiei , si folosirii unor materiale proaste sau gresit asanblate
                    Inca ceva - eu asi mai pune ceva bani deoparte si asi face instalatia de incalzire in Cu , costa ceva mai mult dar peste 13-15 ani vei schinba doar centrala nu si instalatia

                    Comentariu

                    • movidium
                      Membru
                      • 08.mar.2006
                      • 268

                      #25
                      am ramas masca! ei uite eu o sa-mi fac singur instalatiea indiferent de ce o sa zica lumea.

                      Comentariu

                      • Neluc
                        Membru
                        • 14.sep.2009
                        • 216

                        #26
                        Succes!
                        citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          #27
                          Postat în original de movidium
                          am ramas masca! ei uite eu o sa-mi fac singur instalatiea indiferent de ce o sa zica lumea.
                          Succes , chiar o sa ai nevoie

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 984

                            #28
                            Postat în original de movidium
                            am ramas masca! ei uite eu o sa-mi fac singur instalatiea indiferent de ce o sa zica lumea.
                            succes ,dar nu folosi ppr la incalzire daca nu ai de gand sa folosesti temperaturi joase(ct in condensatie) ,peste cativa ani vei regreta.
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • apanoiu
                              Membru Marcant
                              • 10.mai.2010
                              • 643

                              #29
                              Totusi sunt firme care monteaza coloane de incalzire Radet, la bloc, pe PPR.
                              De asemenea, racorduri de calorifer am vazut din PPR. Oare a fost o optiune de buget? Pentru ca este montajul mai facil?
                              Cu are un mare dezavantaj, acela ca transmite zgomotele. Pe temperatura de peste 60grade nici eu nu am incredere in PPR.
                              DIY

                              Comentariu

                              • marius_lmd
                                Membru Marcant
                                • 19.mar.2009
                                • 440

                                #30
                                la bloc este aparenta si se poate schimba fara prea mari deranjamente....daca este ingropata atunci....
                                o parere in plus nu strica niciodata,

                                Comentariu

                                Procesare...