PPR (polipropilena) sub sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #31
    Tinind seama ca zona Vrancea este de pe alta lume si aicia nu se gaseste si nici macar nu se aduce la comanda pex-c in copex! (total prohibit) voi folosi pexal de la Henco 16-2-0.4 al izolat si in schimb am gasit la promotie o centrala junkers Supraclass-S de 28?!? kw la 2700 ron. Se merita?

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #32
      nu folositi pexal chiar daca este de buna calitate.

      Comentariu

      • movidium
        Membru
        • 08.mar.2006
        • 268

        #33
        atunci de unde sa fac rost de alceva?in Focsani nu exista decit ppr pexal si cupru!

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          #34
          Noi am avut multe agentii facute cu pexal Henco. Rezultatul inundatii la greu, si sa nu crezi ca montajul s-a facut la economie.
          DIY

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #35
            PPR

            Postat în original de movidium
            Tinind seama ca zona Vrancea este de pe alta lume si aicia nu se gaseste si nici macar nu se aduce la comanda pex-c in copex! (total prohibit) voi folosi pexal de la Henco 16-2-0.4 al izolat si in schimb am gasit la promotie o centrala junkers Supraclass-S de 28?!? kw la 2700 ron. Se merita?
            Da, ai dat bine pe centrala ,...ea costa 35 milioane ,...deci ai dat cu 8 milioane mai putin,...exact asa imi trebuie si mie o centrala ,ca putere zic,...acum nu stiu cit de bune sint ,....

            Comentariu

            • movidium
              Membru
              • 08.mar.2006
              • 268

              #36
              Postat în original de apanoiu
              Noi am avut multe agentii facute cu pexal Henco. Rezultatul inundatii la greu, si sa nu crezi ca montajul s-a facut la economie.
              o fi fost Henco contrafacut.................

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #37
                Nu, dar a fost o problema de utilizare. S-a oprit caldura noaptea pt economie, si probabil au mai inghetat.
                DIY

                Comentariu

                • movidium
                  Membru
                  • 08.mar.2006
                  • 268

                  #38
                  si ce sa pun fratilor? sunt disperat! la noi se gaseste doar pexal si cupru , polipropilena
                  alceva ioc

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 984

                    #39
                    Postat în original de movidium
                    si ce sa pun fratilor? sunt disperat! la noi se gaseste doar pexal si cupru , polipropilena
                    alceva ioc
                    foloseste cupru moale la colac ,izolat.
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • movidium
                      Membru
                      • 08.mar.2006
                      • 268

                      #40
                      prea scump
                      nu-mi permit

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 984

                        #41
                        Postat în original de movidium
                        prea scump
                        nu-mi permit
                        scumpa teava ,dar accesoriile sistemului sunt destul de putine ,fata de pex ,unde mai intervine si iesirea din perete ,un accesoriu destul de scump in functie de sistemul folosit.
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • movidium
                          Membru
                          • 08.mar.2006
                          • 268

                          #42
                          comstal.ro/5528/teava-cupru-colac-izolata-cusmart-16x2-mm.html asa ce mai este? e buna de ceva?

                          Comentariu

                          • movidium
                            Membru
                            • 08.mar.2006
                            • 268

                            #43
                            saptamina viitoare vreau sa montez tevile pentru incalzire si sincer nu stiu ce sa fac
                            cupru nu-mi permit , pex nu gasesc in focsani , instalatorii din focsani i-mi recomanda calduros pexal henco.......
                            Nu stiu ce sa fac.....

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #44
                              Postat în original de movidium
                              saptamina viitoare vreau sa montez tevile pentru incalzire si sincer nu stiu ce sa fac
                              cupru nu-mi permit , pex nu gasesc in focsani , instalatorii din focsani i-mi recomanda calduros pexal henco.......
                              Nu stiu ce sa fac.....
                              NU folosi pexalul , e o porcarie de 2 lei , de firma sau nu o sa iti cedeze in 4-10 ani , saptamana trecuta am vazut o instalatie home -made in care pexalul era crapat si materialul inbatranit in locul unde era indoit , inca nu a cedat dar nu cred ca il mai tine inca o iarna , instalatia e facuta de propietar acum 5 ani -

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 670

                                #45
                                Postat în original de movidium
                                saptamina viitoare vreau sa montez tevile pentru incalzire si sincer nu stiu ce sa fac
                                cupru nu-mi permit , pex nu gasesc in focsani , instalatorii din focsani i-mi recomanda calduros pexal henco.......
                                Nu stiu ce sa fac.....
                                PPR e si el cu semnul intrebarii , nu asi garanta pe el la o temperatura mai mare de 60 grade , nu am citit tot topicul dar daca vrei si incalzire pe lemne unde se poate ajunga acidental si la 95 de grade pexalul si ppr nu rezista , am remediat incalziri facute in ppr unde inbinarile de p tur din apropierea centralei au cedat , deci partea de la centrala p lemne faua in ol galvanizat , e mai greu de lucrat dar rezista la presiune , caldura si consolideaza toata instalatia , si costa mai putin decat in Cu , in rest , fa un efort financiar si utilizeaza Cu ,asfel peste 15 ani vei schinba numai centrala , instalatia iti va ramane

                                Comentariu

                                Procesare...