Usa basculanta garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Usa basculanta garaj

    Ma gindeam sa modific usile de la garaj , din doua bucati care se deschid lateral , sa fac una singura care se deschide sus pe tavan ( ca in poza ) .
    Are cineva o schita , ceva orientativ , dupa care sa ma pot orienta ?
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    incearca o cautare pe youtube, poate gasesti si mai detaliat

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Totusi am nevoie de o schema . Dupa ce am studiat mai mult am observat si diferenta intre diverse sisteme de basculare . ASTA nu este buna pt mine deoarece deschiderea usii se face prea mult prin interior si asta inseamna ca daca o masina este parcata aproape de usa exista riscul sa fie lovita .
      AICI de la min 3.05 la 3.58 se vede ce-mi trebuie !!!

      Ideea este sa se deschida in exterior cit mai mult deoarece o am lunga ( masina ) si gararea ei se face mult in spate spre usa ...
      Nu trebuie sa fie neaparat acest sistem dar sa " faca " asa !
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1134

        #4
        Nea' Mircea cred ca ti-ar fi buna una sectionala, ai prezentata partea 1 si partea 2 din montajul unei asemenea porti, poate va ajuta. Mai sant si alte faze cu acelasi tip de poarta.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          O precizare . Usile sint . Doua . Urmeaza sa fie sudate si modificate pt a ajunge un panou . Nu vreau sa le schimb .
          Deci am usile care vor fi transformate , sint grele , urmeaza sa gasesc solutia.
          Acum ele se deschid spre strada si trebuie agatate cu cirligele care se vad in poza , pt a sta deschise .

          Acum niste ani am vazut ceva facut , cam ce vreau eu . bricolat .Din pacate nu-mi amintesc solutia ci doar un amanunt , avea niste contragreutati " uriase "
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Cine cauta gaseste ...Azi am dat sfoara-n tara si am reusit sa gasesc doua contragreutati care au fost folosite la asemenea usa si tot foarte grea . Miine " le ridic " !
            Ramine sa gasesc schema sau meseriasul ....
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • costyn_man
              Incepator
              • 09.iul.2009
              • 84

              #7
              Te rog sa ne tii si pe noi la curent cu ceea ce ai realizat. Daca poti pune si poze, ar fi super!
              Stima!

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1134

                #8
                Domnule Mircea G, incercati sa vedeti AICI, sant ceva planuri de vazut in partea dreapta, sus, la rubrica - Plans en format PDF, C OO1 .........iar in partea stanga aveti mai multe tipuri de porti.
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • nelycosteanu
                  Incepator
                  • 15.dec.2009
                  • 31

                  #9
                  Re: Usa basculanta garaj

                  Postat în original de Mircea G
                  Ma gindeam sa modific usile de la garaj , din doua bucati care se deschid lateral , sa fac una singura care se deschide sus pe tavan ( ca in poza ) .
                  cineva o schita , ceva orientativ , dupa care sa ma pot orienta ?
                  cea mai simpla schema ar fi sa pui mana pe 15mill si sa cumperi o use gata facuta si nu te doare nici capu si ie si mai estetic

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Re: Usa basculanta garaj

                    Postat în original de nelycosteanu
                    Postat în original de Mircea G
                    Ma gindeam sa modific usile de la garaj , din doua bucati care se deschid lateral , sa fac una singura care se deschide sus pe tavan ( ca in poza ) .
                    cineva o schita , ceva orientativ , dupa care sa ma pot orienta ?
                    cea mai simpla schema ar fi sa pui mana pe 15mill si sa cumperi o use gata facuta si nu te doare nici capu si ie si mai estetic
                    Nici gind ! Pai ce fac ? Arunc niste porti lucrate cit de cit , in ton cu gardul pt a pune o usa de tabla ??? Caut , studiez ....
                    In tot cazul mai estetic este ce fac eu + ca este unicat !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • nelycosteanu
                      Incepator
                      • 15.dec.2009
                      • 31

                      #11
                      Re: Usa basculanta garaj

                      Postat în original de Mircea G
                      Postat în original de nelycosteanu
                      Postat în original de Mircea G
                      Ma gindeam sa modific usile de la garaj , din doua bucati care se deschid lateral , sa fac una singura care se deschide sus pe tavan ( ca in poza ) .
                      cineva o schita , ceva orientativ , dupa care sa ma pot orienta ?
                      cea mai simpla schema ar fi sa pui mana pe 15mill si sa cumperi o use gata facuta si nu te doare nici capu si ie si mai estetic
                      Nici gind ! Pai ce fac ? Arunc niste porti lucrate cit de cit , in ton cu gardul pt a pune o usa de tabla ??? Caut , studiez ....
                      In tot cazul mai estetic este ce fac eu + ca este unicat !
                      spor la lucru

                      Comentariu

                      • Trandafira
                        Membru
                        • 28.iul.2009
                        • 187

                        #12
                        Acest subiect ma intereseaza f mult. Chiar azi ma intrebam cum pot monta o usa care basculeaza in plan vertical, cu motorul de tragere montat pe tavan. Dar nu stiu ce distanta trebuie alocata pentru motor, sus pe tavan, pt ca eu am pus lambriu pe tot tavanul garajului , creindu-mi si un mic pod.Aveti poze cu sistemul de prindere si actionare? V-as multumi mult pentru dimensiuni necesare.
                        Chaque chose a sa place

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Tocmai ca nu am ! Si eu vreau informatii pt a putea bricoa o usa basculanta !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14
                            Poate veti gasi ceva ajutor la:

                            usi basculante garaj = Garagen-Schwingtore

                            Comentariu

                            • vicentiu olaru
                              Incepator
                              • 18.oct.2009
                              • 81

                              #15
                              spatiu

                              Pentru un motor pe tavan,va este necesar un spatiu de 50 mm.Daca usa merge usor cu mina,nu ar trebui sa apara probleme la actionarea automata.Motor de care ati luat si de unde?
                              - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

                              TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

                              Comentariu

                              Procesare...