Canalizare exterioara si Statii de epurare ape uzate menajer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valentinodaianu
    Incepator
    • 10.ian.2010
    • 2

    Canalizare exterioara si Statii de epurare ape uzate menajer

    BUNĂ ZIUA
    POATE CINEVA SĂ MĂ INFORMEZE
    CARE STAȚII DE EPURARE A APELOR UZATE (DIN URMĂTOAREA LISTĂ: Aqua Tec; EC; Aqua simplex; Ultra Clear; Klaro)ÎMI PUTEȚI RECOMANDA PENTRU O PENSIUNE DE 10 CAMERE
    VĂ MULȚUMESC
  • tcampianu
    Incepator
    • 20.ian.2010
    • 1

    #2
    salut

    Ai rezolvat cu statia de epurare?
    Daca nu inca, eu import din Polonia- deci sunt cf. normelor UE- statii de epurare, sunt agrementate in Romania.
    Ceea ce e important de retinut este ca, indiferent de producator- vorbesc aici de cei seriosi, nu chinezarii- , daca apa uzata care intra in statie indeplineste criteriile normelor, atunci producatorii pot garanta ca si ce iese e cf. normelor.
    Aici ma refer la faptul ca e obligatoriu ca, in special, resturile de alimente sa fie aruncate la gunoi si nu in canalizare; de asemenea, hartia igienica, tampoane, vata, etc., sa ajunga tot la pubela si nu in apa din toaleta.
    Se recomanda de asemenea, pe cat posibil, sa se foloseasca detergenti biodegradabili.
    Totodata, grasimile organice caree rezulta de la bucatarie ar trebui reduse cu ajutorul unui separator de grasimi, montat pe conducta de canalizare de la bucatarie, inaintea intrarii in statia de epurare.
    Epurarea biologica se bazeaza in principal pe formarea unei culturi de bacterii care se hranesc cu materiile fecale din canalizare; rezulta deci ca in statia de epurare e necesar sa asiguram conditii de viata acestor bacterii.
    Pentru o pensiune de 10 camere- 20 paturi- ai ave nevoie de o statie de epurare pentru cca. 3 mc/ zi ( sau 20 PE- persoane echivalente), daca functioneazaegim hotelier, fara restaurant.
    Daca ai si restaurant cu 20 locuri, ar fi necesara o statie de cca. 24 PE sau 3.6 mc/zi.
    Daca doresti, transmite- mi datele de contact si iti voi transmite oferta noastra si fise tehnice.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1309

      #3
      pentru o casa cu 2 adulti si 2 copii ce statie e utila si ce cost are asa ceva? unde se aplaseaza... casa si fosa sunt realizate
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • BCLAVENUE
        Incepator
        • 05.nov.2012
        • 2

        #4
        Răspuns la: Canalizare exterioara si Statii de epurare ape uzate menajer

        Daca n-ati achizitionat statie de epurare dorita, va recomand bclavenue

        Comentariu

        Procesare...