Gresie rece

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • yucca
    Incepator
    • 18.ian.2010
    • 3

    Gresie rece

    Buna ziua tuturor,
    sper sa ma ajute cineva cu un sfat.
    PROBLEMA :
    Stau la casa si tot salonul este cu gresie. Deoarece copilul meu are 4 luni si in curand va incepe sa mearga, sa aiba nevoie de un loc unde sa se tavaleasca in voie, as vrea sa mochetez salonul ( peste gresie, ca ulterior cand nu va mai fi nevoie de mocheta sa revin la ea ), insa nu cred ca o simpla mocheta pusa peste gresie va oferi o temperatura optima pt un copil mic ce va sta mult timp pe jos ( mai ales iarna). Marea intrebare este daca exista ceva izolator ce as putea pune peste gresie inainte de a mocheta , care sa nu fie nici f gros si care sa izoleze relativ bine. Stim cu totii ca gresia tine rece si inca o data nu cred ca o simpla mocheta va rezolva problema. Sau poate stiti vreun tip special de mocheta ...
    Va multumesc mult de tot si astept o solutie.
    Cu stima,

    Irina Nedelcu
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2543

    #2
    Gasesti la magazinele de profil mocheta care are pe dos pasla, este destul de groasa.
    Cu respect.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13033

      #3
      Pluta.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12228

        #4
        Incalzire sub mocheta ???
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13033

          #5
          Postat în original de Mircea G
          Incalzire sub mocheta ???
          Daca faci incalzirea o faci sub gresie si o sa fie o placere sa stai pe gresia calda.
          Ar fi de dorit insa nu toti isi permit sa sparga ce au pus sau sa investeasca intr-un astfel de sistem.
          Iti cerusem ceva detalii in tipicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...hlight=#193357 dar ....

          Intre timp am primit o oferta grosiera pentru o varianta cu puterea instalata de 130 W/mp (cam mult pentru ca ar fi si varianta de 65W/mp) care ar suna asa:
          "Pretul pentru folia taiata la dimeniuni, cu legaturile facute si izolatia de polistiren extrudat este de 25 euro/mp la care se adauga termostatul digital programabil pe 7 zile cu pretul de 70 euro. Preturile includ TVA."
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • yucca
            Incepator
            • 18.ian.2010
            • 3

            #6
            Multumesc de idee, insa nu cred ca o sa fac asa e prea costisitor. Cred ca pana la urma o sa caut o mocheta cu pasla si o sa ma interesez si de pluta. Multumesc tuturor !
            Postat în original de VYS
            Postat în original de Mircea G
            Incalzire sub mocheta ???
            Daca faci incalzirea o faci sub gresie si o sa fie o placere sa stai pe gresia calda.
            Ar fi de dorit insa nu toti isi permit sa sparga ce au pus sau sa investeasca intr-un astfel de sistem.
            Iti cerusem ceva detalii in tipicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...hlight=#193357 dar ....

            Intre timp am primit o oferta grosiera pentru o varianta cu puterea instalata de 130 W/mp (cam mult pentru ca ar fi si varianta de 65W/mp) care ar suna asa:
            "Pretul pentru folia taiata la dimeniuni, cu legaturile facute si izolatia de polistiren extrudat este de 25 euro/mp la care se adauga termostatul digital programabil pe 7 zile cu pretul de 70 euro. Preturile includ TVA."
            Cu stima,

            Irina Nedelcu

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 14969

              #7
              Gasiti pluta la rola insa nu este foarte ieftina, are un pret/mp comparabil cu gresia. Mai gasiti si placi de pasla de 5mm.
              Mocheta sau covor mai gros.

              Comentariu

              • yucca
                Incepator
                • 18.ian.2010
                • 3

                #8
                Am cautat si am gasit la o firma o mocheta groasa cca 2 cm cu 3 straturi termoizolante cauciuc, un material textil si nu mai stiu ce. Si are avantajul ca o comercializeaza si sub forma de placi, ceea ce ma ajuta mult caci am mult de decupat. Si e la 22 ron mp.
                Postat în original de Gemini
                Gasiti pluta la rola insa nu este foarte ieftina, are un pret/mp comparabil cu gresia. Mai gasiti si placi de pasla de 5mm.
                Cu stima,

                Irina Nedelcu

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12228

                  #9
                  Se poate amenja o camera cu - SALTELE IZOPREN - si deasupra o mocheta .... Mai bun nu cred ca exista !!! Perfect pt un copil . Si izolante termic si protectie la socuri , deci nu se poate lovi . Grosimea 8-10-12 mm
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...