Consum centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bill
    Membru Marcant
    • 05.dec.2006
    • 421

    #16
    Postat în original de anne
    Ma gandeam si la schimbarea abonamentului la electrica, in cel cu 2 zone orare (daca aveti sugestii asupra acestui abonament, le astept cu drag )
    electrica.ro/content.asp?id=3

    Comentariu

    • anduvirgil
      Membru Marcant
      • 25.feb.2006
      • 527

      #17
      Postat în original de anne
      Singura mea problema este ca nu mi-as permite ca platesc un consum mai mare de 1500 kw/luna (deocamdata, o sa incalzim doar 50m2/120m3). Casa la vara o izolam (termopane cu 5 camere, exterior - polistiren de 10 cm,tavan - polistiren de 5 cm, in pod vata de 10 cm)
      Noi suntem plecati 11 ore pe zi la serviciu, in timpul asta cred ca mai putem face si economie.
      Ma gandeam si la schimbarea abonamentului la electrica, in cel cu 2 zone orare (daca aveti sugestii asupra acestui abonament, le astept cu drag )
      Ce parere aveti? Credeti ca se ajunge la un consum mai mai de 1500 kw/ luna?

      Va multumesc si va doresc o saptamana usoara, frumoasa si mai putin friguroasa
      in conditiile unei izolatii termice descrise mai sus nu cred ca veti depasi 1500 kw tot consumul intr-o luna cu temperaturi negative.
      ca abonament recomand CTP peste 6 kw -

      am sa revin cu informatii cu privire la consum
      anda panda din ...

      Comentariu

      • anne
        Incepator
        • 01.iul.2009
        • 53

        #18
        Am rugamintea ca cei care au curent trifazat, sa ne zica cat platesc pe kw, sunt foarte curioasa care este diferenta de pret / kw, intre curentul monofazic si cel trifazic.
        Va multumesc

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #19
          diferenta este data doar de tipul abonamentului
          anda panda din ...

          Comentariu

          • jhonyy
            Membru
            • 04.ian.2007
            • 262

            #20
            La fizica am invatat ca pentru a ridica temperatura unui corp (interiorul unei case) cu un grad avem nevoie de o anumita cantitate de energie. Pastrarea temperaturii interne a acelui corp depinde de schimbul lui cu exteriorul -tot fizica spune ca temperatura interna se va egaliza cu cea externa-(aici intervin izolatiile ereti , tavan, pardoseala ,ferestre).
            Indiferent cit sunteti dispusa sa platiti sau nu , pentru a avea 22 C in casa constant (daca reduceti prea mult temperatura ziua, seara va trebui sa incalziti mai mult ca sa aduceti ambientul la temperatura dorita) consumul va fi acelasi.
            O comparatie a consumului in kw se poate face cu aproximatie comparand o casa asemanatoare dar incalzita cu gaze (poate cineva de pe aici are o asemenea casa).
            Calculele facute de proiectanti se refera la consumul maxim pt un spatiu la temperaturi extremept zona respectiva, in rest este posibil sa consumati 400 kw in octombrie si 3000 kw in ianuarie.

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #21
              de acord insa costurile per KW sunt diferite pentru gaze si curent.

              nu poti calcula pentru incalzirea electrica acelasi consum de KW ca in cazul gazelor. calculul real in KW la gaze este dat de amestecul acestora (calitatea gazelor), care de obicei este mai mare decat in realitate

              pe curent insa factura o sa fie mai mare cu cel mult 20% fata de cea pe gaze, asta functie de pierderile de caldura.

              asta nu inseamna ca poate fi si mai mica.

              am sa revin cu consumul.
              anda panda din ...

              Comentariu

              • Bill
                Membru Marcant
                • 05.dec.2006
                • 421

                #22
                Postat în original de jhonyy
                pentru a avea 22 C in casa constant (daca reduceti prea mult temperatura ziua, seara va trebui sa incalziti mai mult ca sa aduceti ambientul la temperatura dorita) consumul va fi acelasi .
                Vorbiti serios?
                Adica e totuna in privinta consumului daca in cursul zilei nu e nimeni in casa si termostatele de ambient trec pe 17gr iar cu o ora inainte sa venim acasa trec pe 22grd, cu situatia in care stau tot timpul pe 22gr?
                Eu ma cam insel.
                Postat în original de anduvirgil
                de acord insa costurile per KW sunt diferite pentru gaze si curent.

                nu poti calcula pentru incalzirea electrica acelasi consum de KW ca in cazul gazelor. calculul real in KW la gaze este dat de amestecul acestora (calitatea gazelor), care de obicei este mai mare decat in realitate

                pe curent insa factura o sa fie mai mare cu cel mult 20% fata de cea pe gaze, asta functie de pierderile de caldura.
                Costuri electric vs. gaz:
                100 kWh electric =100 x 0,3991 Lei =39,91 Lei/zi (tarif monofazat)
                9,45 m3 gaze (100 kWh - calculat la 10,578 kWh/m3) x 1,315 Lei =12,43 Lei/zi
                Deci incalzirea cu gaz e cam de 3 ori mai ieftina decat cea electrica. (e vorba aici de gazul metan si nu cel de lichefiat care te duce cam la fel cu curentul electric). Asta teoretic.

                Ca practic, a nu se uita ca randamentul unei centrale electrice e aproape de 100% (pt. ca nu are cos) iar cel al unei centrale pe gaz de aprox 90-94% (adica exista o cantitate de caldura pierduta de gazele arse care e de cca. 6-10%)
                De asemenea, a nu se uita cat costa o bransare la teava de gaze. Apoi centrala electrica o pui pe unde vrei, cea pe gaze o pui unde zic ei (sunt niste norme bine stabilite de la care nu se face rabat).

                Cu vremurile astea de acum, eu as cam lua in calcul si utilizarea in locul centralei electrice si a caloriferelor, a convectoarelor, care m-ar scuti de centrala, calorifere, tevaraie, fitingaraie.
                Cu tevile astea de apa cam trebuie sa fie tot timpul cineva paznic acasa, daca sa presupunem ca pleci cateva zile la schi si in timpul asta se opreste curentul vreo 12 ore (cum povestea cineva intr-un topic asemanator) la intoarcere gasesti tevile sparte si o mica inundatie.

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #23
                  Postat în original de Bill

                  Cu vremurile astea de acum, eu as cam lua in calcul si utilizarea in locul centralei electrice si a caloriferelor, a convectoarelor, care m-ar scuti de centrala, calorifere, tevaraie, fitingaraie.
                  Cu tevile astea de apa cam trebuie sa fie tot timpul cineva paznic acasa, daca sa presupunem ca pleci cateva zile la schi si in timpul asta se opreste curentul vreo 12 ore (cum povestea cineva intr-un topic asemanator) la intoarcere gasesti tevile sparte si o mica inundatie.
                  1. consumul in cazul caloriferelor sau convectoarelor electrice este mai mare dacat in cazul centralei. nu pot face o comparatie relevanta deoarece anul trecut cand incalzeam cu convectoare aveam tempertura si suprafata incalzita mai mica, plus ca a fost mai cald afara.
                  Consumul total pe decembrie 2009 a fost de 1700 kw

                  2. Si in cazul centralelor pe gaz sau lemne ce se intampla cand se ia lumina? Cumva se opresc cele pe gaz, iar cele pe lemne fac 'poc'?

                  in cazul intreruperii energei electrice fara un sistem auxiliar de alimentare a centralelor in tampon cu sursa de la electrica se intampla acelasi lucru, nu mai merg.
                  Acum fiecare centrala cu neajunsurile ei.
                  Cunosc persoana care la o centrala cu gazeificare a schimbat panoul de comanda de 2 ori intr-o iarna din cauza intreruperii curentului.
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • anduvirgil
                    Membru Marcant
                    • 25.feb.2006
                    • 527

                    #24
                    Postat în original de Bill
                    Postat în original de jhonyy
                    pentru a avea 22 C in casa constant (daca reduceti prea mult temperatura ziua, seara va trebui sa incalziti mai mult ca sa aduceti ambientul la temperatura dorita) consumul va fi acelasi .
                    Vorbiti serios?
                    Adica e totuna in privinta consumului daca in cursul zilei nu e nimeni in casa si termostatele de ambient trec pe 17gr iar cu o ora inainte sa venim acasa trec pe 22grd, cu situatia in care stau tot timpul pe 22gr?
                    Eu ma cam insel.
                    exemplu: vecin cu centrala pe gaze - initial temp zi 17 gr /seara 20gr consum X mc, dupa -temperatura zi 19gr / seara 21 gr -consum X-5 mc. temperaturile setate la termostat de ambient in aceiasi incapere.
                    anda panda din ...

                    Comentariu

                    • anne
                      Incepator
                      • 01.iul.2009
                      • 53

                      #25
                      Domnu Andu Virgil,
                      Va astept cu consumul pentru aceste zile geroase...a ajuns la 100 kw pe zi?

                      O sa montam in vara o centrala electrica de 9 KW (o vom folosi pe 6kw) si iarna urmatoare facem un "test", sa vedem ce consum o sa avem.
                      O sa oprim si sobele in cazul in care despasim prea mult consumul pe care mi-l permitem (1500 kw/luna).

                      Va multumesc celor care mi-au raspuns si daca mai aveti sugestii, le ASTEPT

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        #26
                        nu a depasit 86 kw

                        un alt ex: centrala 15 kw, 70 mp incalziti, temperatura camera termostat 21 gr. consum max 95 kw/zi. celelalte camere 18-20 gr
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • Bill
                          Membru Marcant
                          • 05.dec.2006
                          • 421

                          #27
                          Postat în original de anduvirgil
                          1. consumul in cazul caloriferelor sau convectoarelor electrice este mai mare dacat in cazul centralei. nu pot face o comparatie relevanta deoarece anul trecut cand incalzeam cu convectoare aveam tempertura si suprafata incalzita mai mica, plus ca a fost mai cald afara.
                          Consumul total pe decembrie 2009 a fost de 1700 kw
                          Deci din experienta dvs practica a reiesit ca randamentul ar fi mai bun daca se foloseste centrala electrica decat individual convectoare sau calorifere.
                          Nu pot sa imi explic ca doar puterea disipata ar fi aceeasi.
                          Un convector produce totusi caldura instantaneu (fata de caloriferele cu apa sau chiar incalzirea in pardoseala care are o oarecare inertie termica).

                          Oricum, va cred pe cuvant, ca doar aveti infata consumurile la datele respective.

                          Vor fi foarte utile cifrele dvs referitoare la consum la sfarsitul lunii care vor fi f. elocvente tinand cont ca luna ianuarie a fost o luna grea de iarna si astfel ar putea fi luate in calcul ca un consum maxim.
                          E bine sa aveti si temperaturile de zi/ noapte din camera, eventual si exterioara zi/ noapte, suprafata incalzita, tipul de izolatie, zona geografica.

                          Comentariu

                          • anne
                            Incepator
                            • 01.iul.2009
                            • 53

                            #28
                            Buna ziua,

                            In cazul in care montam acesta centrala de 6 KW, mai trebuie sa luam legutra cu cei de la Electrica?
                            Am sunat asa informativ la ei si mi-au zis ca trebuie facut un alt contract mi se pare cam ciudat, atata timp cat noi avem contract....cei care si-au bagat centrala pe monofazatica cum au procedat?

                            Ce consumuri ati mai avut la centrala?
                            p.s. Domnu Andu Virgil, ati promis ca mai reveniti cu consumul centralei

                            Comentariu

                            • anduvirgil
                              Membru Marcant
                              • 25.feb.2006
                              • 527

                              #29
                              in jur de 70 kw/zi, ca medie cu consum casnic inclus

                              ref la centrala depinde cat de mare este siguranta de la contor.
                              daca este de 32 A trebuie schimbata la 40 A, adica se schimba si puterea contractata - creste

                              va costa desogilare, inlocuire siguranta.. ceva degenu. per total nu depaseste 200 ron.

                              puterea maxima contractat este de 10 kw
                              anda panda din ...

                              Comentariu

                              • anne
                                Incepator
                                • 01.iul.2009
                                • 53

                                #30
                                Domnu Virgil,
                                va multumesc pentru raspuns

                                Ati putea sa-mi ziceti ce intra mai exact in consmul Dvs total?
                                Din alt topic am inteles ca aveti o centrala de 9Kw, pe care o folositi pe 4.5KW pwntru a incalzi o casa cu suprafata de 40 mp. Apa calda cu ce o asigurati? Boiler sau instant? Aveti si consumatori mai deosebiti in casa (ex: plita electrica).

                                Va multumesc pentru ajutorul pe care mi-l acordati

                                Comentariu

                                Procesare...