Consum centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #31
    consum ianuarie 1907 kw, din care consum casnic maxim 300kw.
    temperatura medie ext -10 gr, interioara 21.5 gr
    ACM boiler electric, fara alti mari consumatori, doar cei obisnuiti: masina de spalat, frigider, tv, calculator...
    anda panda din ...

    Comentariu

    • bibicu13
      Incepator
      • 24.ian.2010
      • 5

      #32
      Postat în original de anne
      Am rugamintea ca cei care au curent trifazat, sa ne zica cat platesc pe kw, sunt foarte curioasa care este diferenta de pret / kw, intre curentul monofazic si cel trifazic.
      Va multumesc
      380, apartament de bloc, comunist , zona cu umiditate excesiva (de la mine si pana pe plaja sunt cam 100 de m ), apartament neizolat, 3 camere, etajul 4 din 4, putere aprobata 18 kw

      - centrala de 9kw instalata in Octombrie 2009.
      - consum: ~ 50-60 kwh/zi
      - din Octombrie si pana acum, 07.02.2010 am consumat vreo 5000 de kwh
      - pretul per kw: 0.254 RON fara TVA
      - in ianuarie am avut 14 zile cu -10 / -21 de grade
      - factura pe Octombrie-Decembrie (inclusiv) a fost aferenta a 3200 Kwh, cost 980 RON cu tot cu TVA

      Comentariu

      • moshu2
        Membru
        • 05.feb.2010
        • 124

        #33
        Trifazat e ceva mai ieftin; de asemeni abonamentul cu tarife binom (zi/noapte) e mai avantajos NUMAI daca realizati consumul de noapte peste 60% (parca) Va va explica functionara de la E-on, cu multa amabilitate (mie asa mi s-a intamplat!)
        Incalzirea electrica= compacta, curata, oarecum simpla, insa CEA MAI SCUMPA
        De asemeni, eu nu cred ca un sistem tip cazan-calorifer poate avea randament mai bun decat incalzitoare locale, gen calorifer cu ulei sau convector electric (lipsesc pierderile cu pomparea si pierderile de energie termica la trecerea tevilor prin zone care nu necesita incalzire)
        EFECTUL e mai slab la radiatoarele electrice care folosesc rezistenta la incandescenta (aparatele care functioneaza cu temperaturi cat mai joase au efectul cel mai placut, insa au dezavantajul unui volum mai mare)

        Am avut un coleg de serviciu care a renuntat la o centrala electrica (cazanul incalzit de 3 rezistente era cat jumatate de masina de spalat, fara cos, fum funungine si eventual cenusa!) si a trecut pe gaz metan.

        Electric, doar o pompa de caldura, insa aceasta solutie implica investitii consistente (am in vedere solutia sol-apa sau apa-apa, nicidecum aer-apa - climatizare reversibila - la care randamentul scade la frig, tocmai cand ai mai mare nevoie de incalzire...)

        Succes!
        Cateva notiuni de fizica ajuta...

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #34
          Postat în original de moshu2
          Trifazat e ceva mai ieftin; de asemeni abonamentul cu tarife binom (zi/noapte) e mai avantajos NUMAI daca realizati consumul de noapte peste 60% (parca) Va va explica functionara de la E-on, cu multa amabilitate (mie asa mi s-a intamplat!)
          Incalzirea electrica= compacta, curata, oarecum simpla, insa CEA MAI SCUMPA
          De asemeni, eu nu cred ca un sistem tip cazan-calorifer poate avea randament mai bun decat incalzitoare locale, gen calorifer cu ulei sau convector electric (lipsesc pierderile cu pomparea si pierderile de energie termica la trecerea tevilor prin zone care nu necesita incalzire)
          EFECTUL e mai slab la radiatoarele electrice care folosesc rezistenta la incandescenta (aparatele care functioneaza cu temperaturi cat mai joase au efectul cel mai placut, insa au dezavantajul unui volum mai mare)

          Am avut un coleg de serviciu care a renuntat la o centrala electrica (cazanul incalzit de 3 rezistente era cat jumatate de masina de spalat, fara cos, fum funungine si eventual cenusa!) si a trecut pe gaz metan.

          Electric, doar o pompa de caldura, insa aceasta solutie implica investitii consistente (am in vedere solutia sol-apa sau apa-apa, nicidecum aer-apa - climatizare reversibila - la care randamentul scade la frig, tocmai cand ai mai mare nevoie de incalzire...)

          Succes!
          1. consumul in cazul mono si trifzat pr o centrala de 6 kw , de ex, este acelasi, la fel si pretul.

          2.pana nu incerci mai multe sisteme de inclazire electrice, cum am facut eu, nu ai de unde sa stii

          3. cred ca nu vorbiti de pompele de caldura facute in china de 2000eur
          anda panda din ...

          Comentariu

          • anne
            Incepator
            • 01.iul.2009
            • 53

            #35
            Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

            Sunt constienta ca varianta de incalzire electrica e mai scumpa decat incalzirea cu gaz, dar din pacate nu ne permitem acum sa bagam gaze (inafara de pretul bransamentului, a instalatiei interioare, a proiectului si altele, mai trebuie sa mai platim si 2500 de lei, firmei care a "infiintat" teava de gaz, se ajunge pe la 8000 de lei cu totul, e pacat ca avem teava de gaze chiar in fata gardului, dar asta e...).

            In vara o sa instalam centrala de 9 KW, pe care o sa o folosim pe 6KW si o sa schimbam abonamentul, iar in cazul in care o sa fim multumiti de consum, o sa bagam curent trifazic si o sa marim suprafata incalzita.

            Mi-au fost de mare ajutor raspunsurile Dvs, pentru decizia de a baga centrala electrica.

            Daca mai aveti si alte sfaturi, va rog sa nu ezitati sa ma ajutati

            Multumesc tuturor!

            Comentariu

            • bibicu13
              Incepator
              • 24.ian.2010
              • 5

              #36
              Postat în original de anne
              Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

              Sunt constienta ca varianta de incalzire electrica e mai scumpa decat incalzirea cu gaz, dar din pacate nu ne permitem acum sa bagam gaze (inafara de pretul bransamentului, a instalatiei interioare, a proiectului si altele, mai trebuie sa mai platim si 2500 de lei, firmei care a "infiintat" teava de gaz, se ajunge pe la 8000 de lei cu totul, e pacat ca avem teava de gaze chiar in fata gardului, dar asta e...).

              In vara o sa instalam centrala de 9 KW, pe care o sa o folosim pe 6KW si o sa schimbam abonamentul, iar in cazul in care o sa fim multumiti de consum, o sa bagam curent trifazic si o sa marim suprafata incalzita.

              Mi-au fost de mare ajutor raspunsurile Dvs, pentru decizia de a baga centrala electrica.

              Daca mai aveti si alte sfaturi, va rog sa nu ezitati sa ma ajutati

              Multumesc tuturor!
              Nu stiu daca poti sa iti instalezi centrala de 9 KW pe actualul bransament. Ma rog, se poate, insa e posibil sa iti sara sigurantele chiar si la 6 KW. Cel putin alor mei asa li s-a intamplat. Asa ca am facut proiect, cerere la Enel etc etc si acum avem centrala de 9 KW instalata intr-un apartament de 3 camere cu alimentare trifazica pe un consum total aprobat de 18KW. Costurile racordarii au fost la fel ca la gaze asa ca daca ai gazele "la poarta" ... mai bine iti pui gaze. Noi nu am avut gaze iar singura varianta de a ne incalzi a fost pe curent. La anul izolam si apartamentul asa ca o sa scada si consumul. Acum consumam cam 1200-1300 KW/luna insa ... trifazic.

              6KW nu cred ca iti poate incalzi eficient cei 80 de mp.

              Comentariu

              • bibicu13
                Incepator
                • 24.ian.2010
                • 5

                #37
                Intrebare legata de volumul de apa: are cineva idee cam care ar fi volumul de apa circulat eficient de o centrala de 9 KW? Imi fac o modificare in instalatie si o sa am cam 70 de L de apa pe conducte si prin calorifere.

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #38
                  se poate inacalzi o suprafata de 80 mp cu 6 kw, doar ca centrala merge mai mult timp

                  aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=asc&start=180
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • anne
                    Incepator
                    • 01.iul.2009
                    • 53

                    #39
                    am specificat intr-un mesaj ca deocamdata o sa incalzim o suprafata de 50-55 mp si o folosim doar pe treapata a 2-a, adica 6 kw (pentru acest lucru, schimbam abonamentul la electrica, cel de peste 6 kw).

                    In cazul in care suntem multumiti de consum la anul o sa bagam trifazic si o sa incazim o suprafata de 80 mp cu 9 KW (am inteles ca pretul de instalare este de pana la 4000 de lei-avem si stalpul in fata portii si vecinul de alaturi are trifazic- diferenta de la 4000 la 8000 de lei ca sa bagam pe gaze e ceva...plus ca scapam de toata birocratia, autorizatii, verificari periodice etc)

                    Comentariu

                    • anne
                      Incepator
                      • 01.iul.2009
                      • 53

                      #40
                      si cand am vorbit cei de la electrica mi-au zis ca pe monofazic mi se permite doar o centrala de 5-6 kw si sa modific contract (in cel de peste 6 kw)

                      daca tot vorbim de curent trifazic, daca puteti spuneti-mi si cat v-a costat bransarea (si situatia, adica: contract nou sau din monofazat in trifazat, distanta de la stalp etc)

                      Va multumesc pentru ajutor

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        #41
                        bransament trifazat de 27kw - fara stalp intermediar - 2300 ron , zona videle TR

                        daca apare stalp intermediar creste costul bransarii cu cel putin 600 ron

                        ANRE spune ca pt consumatorii casnici pt monofazat se acorda maxim 10 kw, la fel si trifazat ( ce nu am inteles este daca pe faza sau putere totala, se pare ca pe faza, adica max 30kw)

                        astfel puteti contracta 10 kw pe monofazat si functie de producatorul centralei , o puteti folosi si la putere mai mare de 6 kw (ex. 7.5 kw ferolli, 7.5 kw domusa, 7.2 kw acv, 8 epco)

                        foarte mult la alimentarea monofazica conteaza tensiunea . daca tensiunea este mica , sub 210V, randamentul centralei scade destul de mult ( la mine nu facea fata pe treapta de 4.5 kw, cand erau temperaturile de -20 gr, si a trebuit sa o mut pe 6 kw). cum si-a revenit tensiunea cu 6 kw incalzeste apa de la 25 gr la 65 gr in max 30 min (volum de apa aprox 25l), inainte mergea si 50 min

                        de preferat este alimentare trifazica in modul 400v, mod in care variatiile de tensiune nu produc mari perturbari in functionare.

                        pe cei de la electrica nu ar trebui sa-i intereseze ce bagati in priza ci cat bagati in priza. cand cereti puterea instalata treceti 9 kw centrala+ masina spalat 2kw+ ...etc, iar la consum instantaneu treceti 10 kw (adica maxim legal), astfel siguranta va fi dimensionata sa suporte puteri de pana la 10 kw.

                        mare atentia tensiunea furnizata este de 230V nu 220V cu marja de +/-10%

                        ca abonament CTP peste 6 kw
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • bibicu13
                          Incepator
                          • 24.ian.2010
                          • 5

                          #42
                          Postat în original de anne
                          daca tot vorbim de curent trifazic, daca puteti spuneti-mi si cat v-a costat bransarea (si situatia, adica: contract nou sau din monofazat in trifazat, distanta de la stalp etc)
                          Inainte aveam contract monofazic normal, acum am bransament trifazat de 18kw - tras de la tabloul de jos al blocului si pana la etajul 4 - 1800 ron , zona litoral, contract nou cu Enel.
                          M-au mai costat ~ 2000 RON trasul efectiv al cablului + schimbarea contoarului (inainte era unul comunist - cu sigurante cu lita acum am cu sigurante automate.)

                          Total: ~ 4000 RON (contractul nou de la Enel + manopera de tragere pana la etajul 4 + materiale)

                          Comentariu

                          • anne
                            Incepator
                            • 01.iul.2009
                            • 53

                            #43
                            Ce parere aveti de panourile solare?
                            De fapt ce informatii aveti despre ele?

                            Ma gandeam ca daca e sa fim multumiti de incalzirea cu centrala electrica, la anul sa instalam si un panou solar, doar pentru centrala (nu cred ca am specificat pana acum ca apa calda menajera o asiguram cu instant pe gpl si suntem multumiti de el).
                            Am vazut pe site-ul la calor (calorserv.ro/produse/Panouri-solare/Panouri-solare-EZINC/Instalatii-solare) si sincera sa fiu nu-mi par mari preturile... ideea e ce altceva mai trebuie cumparat la acest sistem?
                            aceste panouri sunt doar pentru apa din centrala?
                            o sa fie o economie vizibila cu acest sistem?
                            Astept parerile voastre

                            Comentariu

                            • bibicu13
                              Incepator
                              • 24.ian.2010
                              • 5

                              #44
                              Am impresia ca ce ai vazut acolo sunt captatoare solare. La ele ar mai trebui adaugate un boiler/puffer etc etc.

                              Comentariu

                              • a_ionut
                                Incepator
                                • 13.iul.2009
                                • 24

                                #45
                                Pentru eficientizarea costurilor si totodata pentru montarea unei centrale electrice de 4kw intr-un spatiu de ~50mp ma gandeam la o modalitate simpla dar nu stiu daca e realizabila.
                                Solutia ar fi simpla dar nu stiu cat de economic si realizabil este.
                                Centrala electrica >tur>calorifere>retur>intrare in boiler>retur in centrala.
                                boilerul mentine apa la o temperatura constanta iar centrala lucreaza mai putin.
                                Oare se poate?
                                Daca da se mai poate folosi acest boiler si pentru ACM?
                                Ma gandeam la un boiler de 80L

                                Comentariu

                                Procesare...