Termoizolare casa noua din BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nikson
    Incepator
    • 08.feb.2008
    • 31

    Termoizolare casa noua din BCA

    Eu am inceput constructia la casa in 2006. Peretii exteriori sunt din Porotherm 30cm. Proiectantul mi-a trecut in proiect polistiren 10 cm. Am reusit pana acum sa termin casa la interior si la exterior am tencuit-o toamna trecuta. Doresc sa o izolez la exterior in aceasta primavara.
    Mi-am facut un calcul : daca o izolez cu polistiren ma costa cu aproximativ 100 milioane lei vechi mai mult decat daca nu o mai izolez si ii dau un tinci si apoi vopsea. Acum cateva zile m-am intalnit cu proiectantul care mi-a recomandat sa nu mai fac izolarea cu polistiren ca nu mai respira peretii, nu se cunoaste garantia polistirenului si diferenta de confort termic este foarte mica. Acum mai fac un calcul: daca duc la banca cele 100 milioane lei si iau dobanda reala de 5 -10 milioane pe an cred ca aceasta este diferenta care ar trebui sa o platesc pe lemnele consumate in plus ca nu e izolata. Daca peste 20 de ani trebuie sa refac izolatia ( ca mai mult nu cred ca rezista) iar trebuie sa bag 100 mil lei. Consider ca e mai bine fara izolatie pentru ca astfel fatada este garantata pe viata. Mentionez ca casa are 210 mp suprafata construita ( parter+etaj) si ca voi face incalzirea cu centrala pe lemne cu gazeificare, iar podul l-am izolat cu 20 cm vata minerala.
    As dori sa-mi izolez podeaua inainte de a pune parchet masiv peste dusumea oarba. Am la dispozitie 8 cm fat de nivelul usii. Cum o pot face?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15118

    #2
    Intrebare, cum a dimensionat initial termoizolatia la 10 cm daca proiectantul dvs. considera ca acesta nu aduce beneficii importante la nivelul anvelopei? Este ciudat raspunsul sau insa puneti in balanta castigul datorat scaderii cheltuielilor de incalzire pe perioada de iarna, cheltuielilor de racire pe perioada de vara si vor iesi alte calcule.
    Macar 20 % daca economisiti, lasand la o parte confortul interior care va fi altul si tot se merita din punctul meu de vedere.
    In alta ordine de idei, conform agrementului tehnic al sistemului de termoizolatie Ceretherm de la Ceresit durabilitatea sistemului este de minim 25 ani.

    Comentariu

    • piciu
      Membru
      • 17.sep.2008
      • 140

      #3
      Postat în original de Gemini
      Intrebare, cum a dimensionat initial termoizolatia la 10 cm daca proiectantul dvs. considera ca acesta nu aduce beneficii importante la nivelul anvelopei? Este ciudat raspunsul sau insa puneti in balanta castigul datorat scaderii cheltuielilor de incalzire pe perioada de iarna, cheltuielilor de racire pe perioada de vara si vor iesi alte calcule.
      Macar 20 % daca economisiti, lasand la o parte confortul interior care va fi altul si tot se merita din punctul meu de vedere.
      In alta ordine de idei, conform agrementului tehnic al sistemului de termoizolatie Ceretherm de la Ceresit durabilitatea sistemului este de minim 25 ani.
      Sunt case termoizolate de cel putin 25 de ani in Romania sa vedem daca mai rezista polistirenul,sau daca dupa 15 ani fatada e ok si daca spargi tencuiala pica bobitele de polistiren ca apa la robinet nu am facut nimic.
      Sa gandim pozitiv

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #4
        Pai crezi ca termoizolarea a inceput in Romania?
        Or avea experienta prin alte parti si isi permit sa spuna asa ceva.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...