Probleme cu o combina frigorifica Ariston

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Probleme cu o combina frigorifica Ariston

    Salut,

    Cred ca aceasta este sectiunea in care se discuta si despre electrocasnice, nu? Am nimerit bine?

    Ce problema am: o combina frigorifica Ariston, de pe vremea lui bunicu, cred (clasa N, cica), are 2 usi si o lada jos...
    Sunt mutat in casa noua si am mostenit scula asta de la vechii chiriasi.
    Are un motor, pe el era un afis mare NO CFC!... ce sa mai spun? Poate ca vechii oameni au pus o sticla de vin in congelatgor si au uitat de ea, si spargandu-se, a intrat vin prin imbinari.
    Nu stiu cand a fost asta, eu l-am mostenit dezghetat. Mi-am dat seama ca a fost vin acolo pentru ca atunci cand am incercat sa-l mut s-a prelins un lichid rosu, cu miros de vin/alcool.

    Buun!
    L-am spalat temeinic si l-am lasat deschis 2 zile.
    Acum l-am pus in priza si l-am dat la maxim.

    Ce se intampla: congelatorul incepe sa se raceasca (merge bine racirea) dar o tablie de pe fata (cea care separa usa congelatorului de cea a frigiderului propriu-zis) se incalzeste. Mai precis, FRIGE.
    Stau cu el asa de mai bine de o ora... frigiderul nu da semne ca se raceste (bine, e IMENS si poate dureaza), peretele din spate e putin rece (foarte putin), congelatorul deja a facut gheata vaporii de apa prinsi cand am inchis usa.

    Am deschis topicul numai sa intre:
    1. E normal sa se incalzeasca tablia aia?
    2. De ce NUMAI ea si nu simt caldura pe alti pereti, alte piese?
    3. Daca e defect, cum se repara? Mai poate fi reparat?


    Tx!
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Nu o fi cumva pe post de radiator ?
    Cu respect.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      O poza ar merge cu tablia respectiva. Tablia sa inteleg ca este la exterior. In spate are radiator? Acesta cum e cald / rece?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • adilika
        Incepator
        • 04.apr.2010
        • 15

        #4
        Poate va mai este de folos raspunsul meu! recunosc e cam tarziu dar acum is nou pe forum. Tablita se incalzeste deoarece are in spatele ei o rezistenta care previne ingetarea chederului de la usa de congelator deci e normal sa se incalzeasca. Iar grilajul dinspatele combinei mai bine zis condensatorul trebuie sa fie caldut cand combina merge si rece cand aceasta face pauza., asa este normal cand aceasta functioneaza la parametri corespunzatori. Condensatorul se incalzeste pentru ca agentul de racire (freon) isi face preracirea pe acolo.

        Comentariu

        Procesare...