Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 493

    #16
    Postat în original de vio-e1
    YO, nu te supara, dar critica a aparut cu intentia de a indrepta anumite lucruri. Nu a fost rea-vointa ci doar un grup de observatii privind propunerile tale. Eu stiu ca sunt cam carcotas, dar nu cu rautate ! As vrea sa postez si eu proiectele care ma framanta de vreme buna, dar nu le pot figura cu mijloacele si abilitatile tale in proiectare, am mai spus-o...
    Fara ranchiuna, te-am invitat sa mai postezi, caci sunt interesante si atractive.
    Succes in continuare!
    I-mi cer scuze daca m-am exprimat gresit ,trebuia sa citez la cine ma refeream, criticile facute la subiect sunt bine venite si utile ,insa sunt altii care fac critici care nu sunt la subiect si le fac in bataie de joc,apoi iti cer ajutorul si daca l-e dau replica se supara. Inchei aici aceste discutii. Sa continuam cu ,,PROIECTARE MOBILA''.

    Comentariu

    • Inginerul_bv
      Membru
      • 18.oct.2009
      • 129

      #17
      Nu stiu daca acceptati si critica constructiva.
      Uneori simetriile perfecte pot fi suparatoare pentru ochiul privitorului. Incercati sa creati simetrii aparente sau simetrii dezordonate daca ma pot exprima asa.
      As avea o intrebare. Cum ati randat respectivele 3d-uri ? Ati folosit tot autocadul sau alt program ?
      Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 493

        #18
        Postat în original de Inginerul_bv
        Nu stiu daca acceptati si critica constructiva.
        Uneori simetriile perfecte pot fi suparatoare pentru ochiul privitorului. Incercati sa creati simetrii aparente sau simetrii dezordonate daca ma pot exprima asa.
        As avea o intrebare. Cum ati randat respectivele 3d-uri ? Ati folosit tot autocadul sau alt program ?
        Criticile de bun simt si la subiect nu ma deranjaza deloc si chiar as vrea sa le discutam .

        Respectivele 3 D-uri le-am randat tot in autocad binenteles.
        Ati amintit de simetrii aparente sau dezordonate, puteti sa postati un model sa mai discutam si pe tema ,,tehnica si stil''?


        A-s dori pareri si critici de bun simt , legat de amplasare aragaz, chiuveta corpuri, etc la urmatorul proiect

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          #19
          Încercaţi să aveţi în vedere, tot timpul, triunghiul frigider-chiuvetă-aragaz, adică să nu "lipiţi" niciuna dintre componentele sale.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Inginerul_bv
            Membru
            • 18.oct.2009
            • 129

            #20
            Ma refer la acest tip de simetrie. Simetria este creata de-o parte si de alta a hotei de aragaz dar obiectele de mobilier nu sunt identice nici ca forma nici ca si culoare.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20103233_1_500_500_198.jpg 
Afișări:	3503 
Mărime:	22,2 KB 
ID:	578666
            Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

            Comentariu

            • vio-e1
              Incepator
              • 16.ian.2010
              • 70

              #21
              Cred ca nici propunerea lui YO nu sufera prea tare la acest capitol. Simetria (sa o numim asa) proiectului sau este creata in jurul ferestrei , de care a trebuit sa se tina cont in proiectarea mobilierului. In ultimul exemplu nu arata rau, acoperind doi pereti si centrandu-se totusi pe fereastra. Parerea mea...
              ps- ideea de alaturare a chiuvetei cu aragazul se exclude, din nou!
              Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

              Comentariu

              • Inginerul_bv
                Membru
                • 18.oct.2009
                • 129

                #22
                Ar fi fost si mai ok daca suspendatele care sunt desenate de-a stanga si de-a dreapta ferestrei n-ar fi in oglinda. La fel sertarele de sub blat. Sper ca se intelege ideea.
                Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                Comentariu

                • Yo
                  Membru Marcant
                  Expert mobilier
                  • 20.mar.2008
                  • 493

                  #23
                  Postat în original de Inginerul_bv
                  Ma refer la acest tip de simetrie. Simetria este creata de-o parte si de alta a hotei de aragaz dar obiectele de mobilier nu sunt identice nici ca forma nici ca si culoare.

                  parerile si gusturile sunt impartite , de aceea trebuie sa creem modele si dupa preferintele clientului ,de multe ori nu accepta o simetrie mai mult sau mai putin dezordonata ,in ultimul desen intradevar da senzatia ca ar fi in oglinda ,nu mi se pare deranjant .

                  amintind de chiuveta cred ca ar arata mai urit sa fie mai spre dreapta ori sub geam , aveti vre-o sugestie?

                  asemenea pareri si critici sunt bine venite.
                  am o intrebare pentru cunoscatorii AUTOCAD, se poate realiza asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=k71XAie1dqo ,http://www.youtube.com/watch?v=m12nUAbSH38&NR=1 in autocad 2007-2008 ?
                  cum convertesc un box de exemplu in surface ,mesh, smoth ?

                  ce parere aveti de aceasta supanta?

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	supanta_935.jpg 
Afișări:	3643 
Mărime:	191,5 KB 
ID:	578759

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1152

                    #24
                    Postat în original de Yo
                    ce parere aveti de aceasta supanta?
                    Ce este aceea: supanta?
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • marius_gl
                      Membru
                      • 06.feb.2010
                      • 170

                      #25
                      Supanta
                      Platforma construita intro incinta, pe un nivel intermediar intre doua caturi, desfasurata pe o parte din suprafata incintei.

                      Are idee cineva daca si cum se pot pune texturi in Acad 2004? Yo?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	biblioteca_726.jpg 
Afișări:	3185 
Mărime:	14,1 KB 
ID:	578780

                      Comentariu

                      • Yo
                        Membru Marcant
                        Expert mobilier
                        • 20.mar.2008
                        • 493

                        #26
                        Postat în original de marius_gl
                        Supanta
                        Platforma construita intro incinta, pe un nivel intermediar intre doua caturi, desfasurata pe o parte din suprafata incintei.

                        Are idee cineva daca si cum se pot pune texturi in Acad 2004? Yo?
                        in autocad 2004 nu am reusit nici eu ,cu siguranta nu s-a instalat libraria de materiale la instalarea autocadu-lui ,in autocad 2006- 2007-2008 merge texturarea, la instalare ai optiunea de a bifa libraria de materiale altfel nu se instaleaza tot, eu lucrez cu autocad 2008 ai mai multe optiuni la setings texture, luminile care sint in librarie nu le folosesc deoarece mi-a creat niste probleme si dezavantaje ,folosesc doar luminile standard din customize paleta render.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__3_462.jpg 
Afișări:	3133 
Mărime:	58,1 KB 
ID:	578781 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__2_235.jpg 
Afișări:	3142 
Mărime:	112,0 KB 
ID:	578782 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__1_634.jpg 
Afișări:	3119 
Mărime:	38,9 KB 
ID:	578783

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru Marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          #27
                          se pare ca nu sunt pe aici cunoscatori de Autocad mai perfectionati ca tine

                          De Sketchup de la Google ce zici:


                          Are licenta free

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 493

                            #28
                            De Sketchup de la Google ce zici:


                            Are licenta free
                            http://sketchup.google.com/product/gsup.html[/quote]


                            M-am jucat si eu putin cu Sketchup , din cite mi-am dat eu seama mai mult se lucreaza la ochiometru, nu este un program prea bun pentru proiectare, eu nu am nevoie doar de o imagine care sa arate cit mai bine ci si de proiectul 2D cu cote ,detalii ,etc ca in exemplul de mai jos. Mai am si eu foarte multe de invatat, nu am facut o scoala sau un curs de proiectare ,am invatat de unu singur , problema este ca nu sunt tutoriale pentru rendering la un nivel mai ridicat pentru autocad .
                            Daca sunt cunoscatori sau gasesc ceva link pe aceasta tema rugam sa posteze , de asemenea daca este careva interesat poate sa ceara ajutorul.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3_254.jpg 
Afișări:	3138 
Mărime:	103,8 KB 
ID:	578787 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bibliograf_131.jpg 
Afișări:	3164 
Mărime:	64,7 KB 
ID:	578788

                            Comentariu

                            • marius_gl
                              Membru
                              • 06.feb.2010
                              • 170

                              #29
                              @yo: multam fain! Am reusit sa pun cateva texturi, insa libraria mea e destul de limitata in ceea ce priveste texturile de lemn!
                              Daca poti spune cum faci fundalurile acelea (peretii banuiesc ca sunt elemente texturate), totusi cum faci elementele de decor sau daca ele exista deja in bibliotecile acad 2008 (covoare, ferestre, buruieni, etc)
                              Daca ai rabdare o sa sa te mai intreb cate ceva!
                              Cele bune!

                              Comentariu

                              • Yo
                                Membru Marcant
                                Expert mobilier
                                • 20.mar.2008
                                • 493

                                #30
                                Postat în original de marius_gl
                                @yo: multam fain! Am reusit sa pun cateva texturi, insa libraria mea e destul de limitata in ceea ce priveste texturile de lemn!
                                Daca poti spune cum faci fundalurile acelea (peretii banuiesc ca sunt elemente texturate), totusi cum faci elementele de decor sau daca ele exista deja in bibliotecile acad 2008 (covoare, ferestre, buruieni, etc)
                                Daca ai rabdare o sa sa te mai intreb cate ceva!
                                Cele bune!
                                din libraria de materiale poti sa iti faci tu texturile .
                                elementele de decor le fac eu ,binenteles ca nu la fiecare desen fac elementele. Cind am timp desenez cite un obiect si il salvez intr-un folder cu accesorii iar cind am nevoie de ceva l-e iau deacolo.
                                tot in librarie ai si texturi de sticla si oglinda
                                texturile le iau de pe net sau unele le fac eu in photoshop .

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__1_154.jpg 
Afișări:	2997 
Mărime:	47,1 KB 
ID:	578804 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__2_629.jpg 
Afișări:	2992 
Mărime:	52,2 KB 
ID:	578805 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__3_181.jpg 
Afișări:	3007 
Mărime:	137,2 KB 
ID:	578806 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__4_985.jpg 
Afișări:	2991 
Mărime:	89,5 KB 
ID:	578807 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	proba_123.jpg 
Afișări:	3068 
Mărime:	217,8 KB 
ID:	578808

                                Comentariu

                                Procesare...