Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1134

    #16
    O mica remarca daca se poate, nu mai puneti "reflectoare" din acelea ca in "poza" cu vitrina. Nu prea isi au locul acolo, sant prea voluminoase. No offence.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • Mihai Andrei
      Incepator
      • 21.ian.2006
      • 15

      #17
      interesant topic , frumoase pozele, idei placute...singurul lucru ce ma deranjeaza cand citesc este : "ghiuveta" , "...nu stati mai bine s-au inteleg gresit replica "....inclin sa cred ca e de vina viteza cu care tastati.....lasand la o parte toate astea, asteptam in continuare ideile dvs... o intrebare am totusi : pt mine puteti face o schita cu amenajarea unei debarale dreptunghiulare 230x175 pe post de sifonier cu intrare din lateral?..m-ar interesa de fapt rafturi, sertare, bara pt haine, etc., chiar n-am nici o idee...asta daca nu v-am suparat asa de tare

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 555

        #18
        Postat în original de Mihai Andrei
        interesant topic , frumoase pozele, idei placute...singurul lucru ce ma deranjeaza cand citesc este : "ghiuveta" , "...nu stati mai bine s-au inteleg gresit replica "....inclin sa cred ca e de vina viteza cu care tastati.....lasand la o parte toate astea, asteptam in continuare ideile dvs... o intrebare am totusi : pt mine puteti face o schita cu amenajarea unei debarale dreptunghiulare 230x175 pe post de sifonier cu intrare din lateral?..m-ar interesa de fapt rafturi, sertare, bara pt haine, etc., chiar n-am nici o idee...asta daca nu v-am suparat asa de tare
        Daca te deranjeaza atat de tare cuvantul "ghiuveta", atunci nu astepta raspuns de la mine, ca ,nu care cumva sa mai repet acest cuvat si sa te jeneze cumva la urechi.
        Multumesc oricum de atentionare asupra limbii mele Romane. Daca doream sa-mi perfectionez limba si literatura Romana, intram pe un forum de specialitate. Toata lumea mai greseste cite un cuvint nu-i asa ?

        Comentariu

        • Yo
          Membru Marcant
          Expert mobilier
          • 20.mar.2008
          • 555

          #19
          Postat în original de dan dan daniel
          O mica remarca daca se poate, nu mai puneti "reflectoare" din acelea ca in "poza" cu vitrina. Nu prea isi au locul acolo, sant prea voluminoase. No offence.

          Nu este decit una cu '' reflectoare'' nu a mai fost alta lampile s-au montat pina la urma dar ceva mai finut ,in poza le-am pus doar ca idee asa a vrut clientu ,cu lampi si a iesit foarte bine, este un mobilier in magazin comercial

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 555

            #20
            Nu mai vrea nimeni sa puna ceva desene ?

            Comentariu

            • Mihai Andrei
              Incepator
              • 21.ian.2006
              • 15

              #21
              am banuit eu bine ca ai sa te simti ofensat...dar n-am crezut ca asa de tare...am sa apelez la bunavointa altcuiva pentru ceea ce doream...mult noroc in ceea ce ti-ai propus...

              Comentariu

              • Yo
                Membru Marcant
                Expert mobilier
                • 20.mar.2008
                • 555

                #22
                vad ca pe acest forum foarte multi sunt doar profitori si cu nasul pe sus, daca este vre-un cunoscator in randare si proiectare autocad hai cu o idee ceva sa mai dezvoltam aceasta tema, pina acum au fost doar critici daca stii sa critici hai si cu ceva la subiect ,daca m-am exprimat gresit i-mi cer scuze ma exprim mai greu asta e ma conformez ,daca omu greseste spune-i domnule frumos "vezi ca ai gresit ""fa asa s-au asa ca e mai bine " vii numa sa dai o palma omului ,majoritatea sunteti asa va credeti mai destepti , nu degeaba poporul Roman este privit ca pe niste tigani. I-mi pare rau sa o spun dar respectul si bunul simt lipseste cu desavirsire. I-mi cer scuze fata de cei cu bun simt.

                Comentariu

                • vio-e1
                  Incepator
                  • 16.ian.2010
                  • 70

                  #23
                  YO, nu te supara, dar critica a aparut cu intentia de a indrepta anumite lucruri. Nu a fost rea-vointa ci doar un grup de observatii privind propunerile tale. Eu stiu ca sunt cam carcotas, dar nu cu rautate ! As vrea sa postez si eu proiectele care ma framanta de vreme buna, dar nu le pot figura cu mijloacele si abilitatile tale in proiectare, am mai spus-o...
                  Fara ranchiuna, te-am invitat sa mai postezi, caci sunt interesante si atractive.
                  Succes in continuare!
                  Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 555

                    #24
                    Postat în original de vio-e1
                    YO, nu te supara, dar critica a aparut cu intentia de a indrepta anumite lucruri. Nu a fost rea-vointa ci doar un grup de observatii privind propunerile tale. Eu stiu ca sunt cam carcotas, dar nu cu rautate ! As vrea sa postez si eu proiectele care ma framanta de vreme buna, dar nu le pot figura cu mijloacele si abilitatile tale in proiectare, am mai spus-o...
                    Fara ranchiuna, te-am invitat sa mai postezi, caci sunt interesante si atractive.
                    Succes in continuare!
                    I-mi cer scuze daca m-am exprimat gresit ,trebuia sa citez la cine ma refeream, criticile facute la subiect sunt bine venite si utile ,insa sunt altii care fac critici care nu sunt la subiect si le fac in bataie de joc,apoi iti cer ajutorul si daca l-e dau replica se supara. Inchei aici aceste discutii. Sa continuam cu ,,PROIECTARE MOBILA''.

                    Comentariu

                    • Inginerul_bv
                      Membru
                      • 18.oct.2009
                      • 129

                      #25
                      Nu stiu daca acceptati si critica constructiva.
                      Uneori simetriile perfecte pot fi suparatoare pentru ochiul privitorului. Incercati sa creati simetrii aparente sau simetrii dezordonate daca ma pot exprima asa.
                      As avea o intrebare. Cum ati randat respectivele 3d-uri ? Ati folosit tot autocadul sau alt program ?
                      Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                      Comentariu

                      • Yo
                        Membru Marcant
                        Expert mobilier
                        • 20.mar.2008
                        • 555

                        #26
                        Postat în original de Inginerul_bv
                        Nu stiu daca acceptati si critica constructiva.
                        Uneori simetriile perfecte pot fi suparatoare pentru ochiul privitorului. Incercati sa creati simetrii aparente sau simetrii dezordonate daca ma pot exprima asa.
                        As avea o intrebare. Cum ati randat respectivele 3d-uri ? Ati folosit tot autocadul sau alt program ?
                        Criticile de bun simt si la subiect nu ma deranjaza deloc si chiar as vrea sa le discutam .

                        Respectivele 3 D-uri le-am randat tot in autocad binenteles.
                        Ati amintit de simetrii aparente sau dezordonate, puteti sa postati un model sa mai discutam si pe tema ,,tehnica si stil''?


                        A-s dori pareri si critici de bun simt , legat de amplasare aragaz, chiuveta corpuri, etc la urmatorul proiect

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #27
                          Încercaţi să aveţi în vedere, tot timpul, triunghiul frigider-chiuvetă-aragaz, adică să nu "lipiţi" niciuna dintre componentele sale.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Inginerul_bv
                            Membru
                            • 18.oct.2009
                            • 129

                            #28
                            Ma refer la acest tip de simetrie. Simetria este creata de-o parte si de alta a hotei de aragaz dar obiectele de mobilier nu sunt identice nici ca forma nici ca si culoare.
                            Fișiere Atașate
                            Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                            Comentariu

                            • vio-e1
                              Incepator
                              • 16.ian.2010
                              • 70

                              #29
                              Cred ca nici propunerea lui YO nu sufera prea tare la acest capitol. Simetria (sa o numim asa) proiectului sau este creata in jurul ferestrei , de care a trebuit sa se tina cont in proiectarea mobilierului. In ultimul exemplu nu arata rau, acoperind doi pereti si centrandu-se totusi pe fereastra. Parerea mea...
                              ps- ideea de alaturare a chiuvetei cu aragazul se exclude, din nou!
                              Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                              Comentariu

                              • Inginerul_bv
                                Membru
                                • 18.oct.2009
                                • 129

                                #30
                                Ar fi fost si mai ok daca suspendatele care sunt desenate de-a stanga si de-a dreapta ferestrei n-ar fi in oglinda. La fel sertarele de sub blat. Sper ca se intelege ideea.
                                Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                                Comentariu

                                Procesare...