Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 554

    #31
    Postat în original de Inginerul_bv
    Ma refer la acest tip de simetrie. Simetria este creata de-o parte si de alta a hotei de aragaz dar obiectele de mobilier nu sunt identice nici ca forma nici ca si culoare.

    parerile si gusturile sunt impartite , de aceea trebuie sa creem modele si dupa preferintele clientului ,de multe ori nu accepta o simetrie mai mult sau mai putin dezordonata ,in ultimul desen intradevar da senzatia ca ar fi in oglinda ,nu mi se pare deranjant .

    amintind de chiuveta cred ca ar arata mai urit sa fie mai spre dreapta ori sub geam , aveti vre-o sugestie?

    asemenea pareri si critici sunt bine venite.

    Comentariu

    • Yo
      Membru Marcant
      Expert mobilier
      • 20.mar.2008
      • 554

      #32
      am o intrebare pentru cunoscatorii AUTOCAD, se poate realiza asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=k71XAie1dqo ,http://www.youtube.com/watch?v=m12nUAbSH38&NR=1 in autocad 2007-2008 ?
      cum convertesc un box de exemplu in surface ,mesh, smoth ?

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 554

        #33
        ce parere aveti de aceasta supanta?

        Comentariu

        • Yo
          Membru Marcant
          Expert mobilier
          • 20.mar.2008
          • 554

          #34
          ...
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1145

            #35
            Postat în original de Yo
            ce parere aveti de aceasta supanta?
            Ce este aceea: supanta?
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • marius_gl
              Membru
              • 06.feb.2010
              • 197

              #36
              Supanta
              Platforma construita intro incinta, pe un nivel intermediar intre doua caturi, desfasurata pe o parte din suprafata incintei.

              Are idee cineva daca si cum se pot pune texturi in Acad 2004? Yo?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Yo
                Membru Marcant
                Expert mobilier
                • 20.mar.2008
                • 554

                #37
                Postat în original de marius_gl
                Supanta
                Platforma construita intro incinta, pe un nivel intermediar intre doua caturi, desfasurata pe o parte din suprafata incintei.

                Are idee cineva daca si cum se pot pune texturi in Acad 2004? Yo?
                in autocad 2004 nu am reusit nici eu ,cu siguranta nu s-a instalat libraria de materiale la instalarea autocadu-lui ,in autocad 2006- 2007-2008 merge texturarea, la instalare ai optiunea de a bifa libraria de materiale altfel nu se instaleaza tot, eu lucrez cu autocad 2008 ai mai multe optiuni la setings texture, luminile care sint in librarie nu le folosesc deoarece mi-a creat niste probleme si dezavantaje ,folosesc doar luminile standard din customize paleta render.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Yo
                  Membru Marcant
                  Expert mobilier
                  • 20.mar.2008
                  • 554

                  #38
                  am o intrebare pentru moderatori: dece nu se atasaza pozele in ordine ,adica 1-2-3 si le pune 3-2-1 ?

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    #39
                    se pare ca nu sunt pe aici cunoscatori de Autocad mai perfectionati ca tine

                    De Sketchup de la Google ce zici:


                    Are licenta free

                    Comentariu

                    • Yo
                      Membru Marcant
                      Expert mobilier
                      • 20.mar.2008
                      • 554

                      #40
                      De Sketchup de la Google ce zici:


                      Are licenta free
                      http://sketchup.google.com/product/gsup.html[/quote]


                      M-am jucat si eu putin cu Sketchup , din cite mi-am dat eu seama mai mult se lucreaza la ochiometru, nu este un program prea bun pentru proiectare, eu nu am nevoie doar de o imagine care sa arate cit mai bine ci si de proiectul 2D cu cote ,detalii ,etc ca in exemplul de mai jos. Mai am si eu foarte multe de invatat, nu am facut o scoala sau un curs de proiectare ,am invatat de unu singur , problema este ca nu sunt tutoriale pentru rendering la un nivel mai ridicat pentru autocad .
                      Daca sunt cunoscatori sau gasesc ceva link pe aceasta tema rugam sa posteze , de asemenea daca este careva interesat poate sa ceara ajutorul.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • marius_gl
                        Membru
                        • 06.feb.2010
                        • 197

                        #41
                        @yo: multam fain! Am reusit sa pun cateva texturi, insa libraria mea e destul de limitata in ceea ce priveste texturile de lemn!
                        Daca poti spune cum faci fundalurile acelea (peretii banuiesc ca sunt elemente texturate), totusi cum faci elementele de decor sau daca ele exista deja in bibliotecile acad 2008 (covoare, ferestre, buruieni, etc)
                        Daca ai rabdare o sa sa te mai intreb cate ceva!
                        Cele bune!

                        Comentariu

                        • Yo
                          Membru Marcant
                          Expert mobilier
                          • 20.mar.2008
                          • 554

                          #42
                          Postat în original de marius_gl
                          @yo: multam fain! Am reusit sa pun cateva texturi, insa libraria mea e destul de limitata in ceea ce priveste texturile de lemn!
                          Daca poti spune cum faci fundalurile acelea (peretii banuiesc ca sunt elemente texturate), totusi cum faci elementele de decor sau daca ele exista deja in bibliotecile acad 2008 (covoare, ferestre, buruieni, etc)
                          Daca ai rabdare o sa sa te mai intreb cate ceva!
                          Cele bune!
                          din libraria de materiale poti sa iti faci tu texturile .
                          elementele de decor le fac eu ,binenteles ca nu la fiecare desen fac elementele. Cind am timp desenez cite un obiect si il salvez intr-un folder cu accesorii iar cind am nevoie de ceva l-e iau deacolo.
                          tot in librarie ai si texturi de sticla si oglinda
                          texturile le iau de pe net sau unele le fac eu in photoshop .
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 554

                            #43
                            ...
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1104

                              #44
                              Domnule Yo, va felicit pentru realizarile dumneavoastra! Mi-au placut toate schitele si nu ma deranjeaza unde este chiveta si aragazul si nici simetria nesimetrizata sau bizdiganizata. Daca este armonie si nu se creaza senzatia de respingere, pot aceepta restul, daca este in limita bunului simt tehnic si al sigurantei. Nu trebuie sa uite colegii de forum ca acest tip de mobilier este modular si, in bucatarie, bucatareasa este suverana, aranjarea si-o va face dupa gustul si necesitatile ei, chiar daca i se va spune ca nu este bine. Citi nu se scarpina cu mina dreapta la urechea stinga? O regula este valabila pina la aparitia uneia noi care va tine cont de alte situatii de alte prioritati sau gusturi. Mie mi se pare mai practic si mai ergonomic sa fie chiuveta linga aragaz, ba este chiar mai sigur ( este gustul meu si daca vreti sa comentati, ursul merge, ...). Va invit sa faceti un sondaj si o sa vedeti ca in cea mai mare parte este asa. Pe de alta parte, trebuie sa fie si cineva cu alte pareri!
                              Felicitari domnule Yo si nu va irositi talentul!

                              Comentariu

                              • Yo
                                Membru Marcant
                                Expert mobilier
                                • 20.mar.2008
                                • 554

                                #45
                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...