Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Delya
    Incepator
    • 15.ian.2014
    • 34

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

    Postat în original de Yo
    Arata foarte bine. Daca vrei sa perfectionezi sa arate mai real , trebuie sa dai off shadow la lumina de deasupra televizorului , poate sa pui eventual o lumina cilindrica pe deschidetea respectiva ,...daca pui shadow off nu s-ar intuneca deasupra si in lateralul mobilei , ....umbra de pe perete care coboara oblic pe pardosea nu ar trebui sa se vada, ...la textura tavanului da-i un pic de self ilumination, ... ca sa ai umbre pierdute (in degrade) trebuie sa ai lumina sferica cu raza 500-1000, ...oricum arata din ce in ce mai bine, chiar foarte bine. Succes in continuare.
    multumesc f mult...
    am reusit sa dau putin mai pufos covorul CU BUMP..( franjurile nu au ce cauta la modelul ala dar am vrut sa vad daca le pot desena)
    canapeaua din arhicad a mers tot explodata de cateva ori..altfel nu lua textura[, f curios


    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ratan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	94,3 KB 
ID:	615260

    Comentariu

    • Delya
      Incepator
      • 15.ian.2014
      • 34

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

      Postat în original de yo
      arata foarte bine. Daca vrei sa perfectionezi sa arate mai real , trebuie sa dai off shadow la lumina de deasupra televizorului , poate sa pui eventual o lumina cilindrica pe deschidetea respectiva ,...daca pui shadow off nu s-ar intuneca deasupra si in lateralul mobilei , ....umbra de pe perete care coboara oblic pe pardosea nu ar trebui sa se vada, ...la textura tavanului da-i un pic de self ilumination, ... Ca sa ai umbre pierdute (in degrade) trebuie sa ai lumina sferica cu raza 500-1000, ...oricum arata din ce in ce mai bine, chiar foarte bine. Succes in continuare.
      a fost randata pe medium....doar sa vad cum iese
      pt viteza

      Comentariu

      • Delya
        Incepator
        • 15.ian.2014
        • 34

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

        Postat în original de Yo
        Arata foarte bine. Daca vrei sa perfectionezi sa arate mai real , trebuie sa dai off shadow la lumina de deasupra televizorului , poate sa pui eventual o lumina cilindrica pe deschidetea respectiva ,...daca pui shadow off nu s-ar intuneca deasupra si in lateralul mobilei , ....umbra de pe perete care coboara oblic pe pardosea nu ar trebui sa se vada, ...la textura tavanului da-i un pic de self ilumination, ... ca sa ai umbre pierdute (in degrade) trebuie sa ai lumina sferica cu raza 500-1000, ...oricum arata din ce in ce mai bine, chiar foarte bine. Succes in continuare.
        am vazut ca poti schimba samples de la soft shadows...val mai mare...arata mai clara imaginea, dar se mareste timpul de randare
        nu se merita, ca asa termini un desen intr-o luna
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baie2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,0 KB 
ID:	615338

        imi place ca pot aduce flori si obiecte din arhicad...

        Comentariu

        • Yo
          Membru Marcant
          Expert mobilier
          • 20.mar.2008
          • 554

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

          Postat în original de Delya
          am vazut ca poti schimba samples de la soft shadows...val mai mare...arata mai clara imaginea, dar se mareste timpul de randare
          nu se merita, ca asa termini un desen intr-o luna..
          Da asa este , eu lucrez cu la iluminare cu soft sample la valoarea de 50-100 la sursa principala de iluminat si cu 16 la cele secundare si sunt multumit, nu am timp nici eu sa astept 10 ore la o randare iar la ray tracing pe prezentare cu 9.
          Desenul tau arata foarte bine.

          Comentariu

          • Delya
            Incepator
            • 15.ian.2014
            • 34

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

            Postat în original de Yo
            Da asa este , eu lucrez cu la iluminare cu soft sample la valoarea de 50-100 la sursa principala de iluminat si cu 16 la cele secundare si sunt multumit, nu am timp nici eu sa astept 10 ore la o randare iar la ray tracing pe prezentare cu 9.
            Desenul tau arata foarte bine.
            multumesc!
            mai intampin ceva problema la desene incepute in 2006 si modificate in 2010...la un mom dat se dau peste cap setarile si nu mai descalcesc luminile
            asta o perioada, ca dupa aia chiar nu mai am treaba deloc cu 2006

            Comentariu

            • Delya
              Incepator
              • 15.ian.2014
              • 34

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

              Postat în original de Yo
              Da asa este , eu lucrez cu la iluminare cu soft sample la valoarea de 50-100 la sursa principala de iluminat si cu 16 la cele secundare si sunt multumit, nu am timp nici eu sa astept 10 ore la o randare iar la ray tracing pe prezentare cu 9.
              Desenul tau arata foarte bine.
              buna din nou
              vad ca nu a mai postat nimeni nimic, nici un desen...
              voiam sa intreb care este cea mai placuta lumina pt randare? adica : incandescent, low pressure, xenon...etc....din lista de lumini

              Comentariu

              • sisica_si
                Membru Marcant
                • 19.dec.2013
                • 937

                Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                Puteti sa ma ajutati cu cotele pentru un rastel de colivii?
                Vreau sa il fac din PAL de 18 mm, atat pereti laterali cat si cei despartitori.
                In spate probail o sa pun2 bucati de 8 mm.
                Fetele vor fi din plasa.
                Atasez o poza cu cotele la care vreau sa il fac.
                Cotele din poza se pot rotunji la 0.50... adica nu 0.48 cum mi-a dat mie prin unele locuri.
                Multumesc anticipat.

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1415

                  Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                  Daca stie cineva motivul pentru care placa de pal are 18 mm si nu 20 mm, rog sa mi-l spuna si mie.

                  rastel2.pdf
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de doru_marciuc; 10.ian.2015, 16:59.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                    Exista si de 20 mm grosime si de 26 , chiar mai multe tipuri , acuma de ce tocmai 18 si nu 17( 17 nu am auzit pana acuma ) , probabil ca in functie de rezistenta / compozitie etc ,
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • sisica_si
                      Membru Marcant
                      • 19.dec.2013
                      • 937

                      Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                      Postat în original de doru_marciuc
                      Daca stie cineva motivul pentru care placa de pal are 18 mm si nu 20 mm, rog sa mi-l spuna si mie.

                      [ATTACH]87700[/ATTACH]
                      Multumesc.
                      La cele adaugate ma gandeam ca am uitat sa le pun.
                      Multumesc de ajutor.

                      Comentariu

                      • bogdanfnf`
                        Membru Marcant
                        • 26.dec.2007
                        • 630

                        Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                        Postat în original de doru_marciuc
                        Daca stie cineva motivul pentru care placa de pal are 18 mm si nu 20 mm, rog sa mi-l spuna si mie.

                        [ATTACH]87700[/ATTACH]

                        Motivul este PRETUL !

                        Comentariu

                        • Yo
                          Membru Marcant
                          Expert mobilier
                          • 20.mar.2008
                          • 554

                          Postat în original de Delya
                          buna din nou
                          vad ca nu a mai postat nimeni nimic, nici un desen...
                          voiam sa intreb care este cea mai placuta lumina pt randare? adica : incandescent, low pressure, xenon...etc....din lista de lumini
                          Va salut pe toti , iata ca in cele din urma ma gandeam sa mai trec si eu pe aici , cred ca lumea nu prea are curajul de a-si posta desenul pentru ca are prea multe greseli, eu am deschis acest subiect tocmai pentru a posta fiecare ceea ce deseneaza in Autocad (si nu numai) pentru a vedea greselile si a le putea corecta , acolo unde vedem o gresala putem sa invatam cum sa o corectam, daca nu o vedem poate nu invatam nimic si pot sa spun ca am invatat si eu foarte multe lucruri si tehnici pentru inbunatatirea randarii ,din aceste greseli.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de Yo; 21.ian.2015, 11:18.

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 554

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                            Postat în original de Delya
                            voiam sa intreb care este cea mai placuta lumina pt randare? adica : incandescent, low pressure, xenon...etc....din lista de lumini
                            Eu folosesc lumina incandescenta , cu asta m-am obisnuit, cred ca si restul se poate seta bine .
                            Cum stai cu maparea ?

                            Comentariu

                            • Adam Worth
                              Incepator
                              • 31.mai.2012
                              • 32

                              Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                              Si eu tot cu lumina incandescenta lucrez, dar cica nu-i ideal...
                              __________________________________________________ ___
                              Adam Worth
                              confectii metalice

                              Comentariu

                              • rodanny
                                Incepator
                                • 07.iun.2006
                                • 12

                                Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

                                va salut...
                                am schitele bucatariei mele in Pro100 ---- fisier cu extensia STO....
                                Cum le pot importa in Autocad?
                                Merci,
                                danny

                                Comentariu

                                Procesare...