Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 555

    Proiectare mobilier in AutoCad

    Buna tuturor,
    Deschid acest subiect pe tema "proiectare mobilier in autocad'', am sa atasez citeva desene facute de mine si as vrea sa discutam pe aceasta tema. Am inceput de ceva vreme sa fac desene, in special mobilier, mai am si eu foarte multe de invatat si poate mai sint alte persoane interesate.
    Daca exista pasionati si putem schimba idei sau impartasii experiente, va astept cu mesaje la obiect.
    Fișiere Atașate
  • vio-e1
    Incepator
    • 16.ian.2010
    • 70

    #2
    Subiectul este generos si, odata deprins cu folosirea sistemului de proiectare, imaginatia te poarta pe carari nebanuita ( pana acum...).
    Mare parte din proiecte sunt placute si fanteziste. Te rog sa nu te superi daca iti fac urmatoarea observatie: prima regula a proiectarii mobilierului de bucatarie spune ca , in asezarea elementelor, trebuie sa respecti regula "procesului tehnologic", al prepararii hranei. Deci, etapele corespunzatoare procesului de preparare sunt: 1- alimente de baza in stare primara, neprelucrata (de aici trec fie la conservare, dupa spalare- frigider, fie la prelucrare- blat de lucru); 2- spalarea alimentelor ce urmeaza a se prelucra- chiuveta; 3- prelucrarea mecanica (curatare, cojite, tocare)- blat de lucru; 4- prelucrarea la cald - aragaz, cuptor; 5- servire (imediata sau dupa racire - masa-bar, masa de min. 4 persoane, masa mare etc.). Atentie deci la succesiunea etapelor si a spatiilor corespunzatoare: aliment crud- spalare- prelucrare- gatire- servire, respectiv: blat de lucru- chiuveta- blat- aragaz- masa de servit. Ideea este ca niciodata chiuveta nu se alatura aragazului. Si alta observatie, nu pozitiona aragazul in apropierea ferestrei (orice adiere de vant iti poate stinge flacara, fara sa realizezi aceasta... O SITUATIE CARE POATE AVEA URMARI GRAVE. In rest, arata chiar bine, dar iti recomand sa te informezi inainte despre anumite minime reguli de design interior...

    In ptimul proiect as fi pus aragazul in stanga si chiuveta in colt, fiindca un obiect circular se incadreaza mai bine intr-un unghi al moboierului dacat unul rectangular, nu crezi? Fara suparare, ti-am spus ca in rest, arata bine. Trebuie doar sa te prefectionezi ( iti inteleg nerabdarea de a cere parerea altor forumisti, si chiar numai dupa ora la care ai postat...)
    SUCCES PE VIITOR!
    Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

    Comentariu

    • Yo
      Membru Marcant
      Expert mobilier
      • 20.mar.2008
      • 555

      #3
      multumesc ,si apreciez sfaturile foarte profesionale ,cunosc aceste reguli insa mobilierul facut la comanda de cele mai multe ori partajarea spatiului de lucru si a corpurilor este dictat de situatia data cind se ia masuratorile si de dorinta beneficiarului. Adica ,daca spatiul unde se doreste a fi bucataria este foarte mic, s-au daca clientul vrea neaparat aragazul linga ghiuveta asta e.
      Mai sint si oameni care s-au obisnuit in stil mai vechi si vor o bucatarie noua dar amplasarea dulapurilor tot asa cum au fost cele vechi.

      Da asa m-am gindit si eu la prima poza insa clientul a vrut neaparat aragazul si hota pe colt, iar instalatia pentru ghiuveta erau deja montate pe partea stinga

      La ultimul desen problema a fost ca bucataria era mica iar geamul este batant si nu este problema

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 555

        #4
        un proiect mai recent
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Yo
          Membru Marcant
          Expert mobilier
          • 20.mar.2008
          • 555

          #5
          alta varianta
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 555

            #6
            alta
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Yo
              Membru Marcant
              Expert mobilier
              • 20.mar.2008
              • 555

              #7
              am uitat sa precizez ca la bucataria aia mica ma montat o ghiuveta rotunda si suport de farfurii si pahare in dulapul de sus si in acest fel s-a creat un spatiu suficient intre aragaz si ghiuveta

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Şi poate că ar trebui să mai testezi şi altceva: în loc de "o frază / o imagine = o postare", încearcă "un cuvînt / un semn de punctuaţie = o postare".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Yo
                  Membru Marcant
                  Expert mobilier
                  • 20.mar.2008
                  • 555

                  #9
                  domnule RaduCa nici dumneavoastra nu stati mai bine s-au inteleg gresit replica dumneavoastra?

                  Comentariu

                  • vio-e1
                    Incepator
                    • 16.ian.2010
                    • 70

                    #10
                    Pentru YO. OK, recunosc, te-am ctiricat din invidie... as vrea sa pot proiecta si eu mobilierul pe care il gnadesc , in maniera in care o faci tu.
                    As dori sa stiu daca programul AUTOCAD pe care il folosesti te-a costat (si daca se poate, cam cat). Am downloadat si eu cate ceva dar cu folosire temporara, demo-uri, ca se iti placa sa lucrezi cu el si sa vrei sa-l cumperi, mai tarziu cand perioada "trial" expira.
                    Cred ca am inteles si de ce clientul a dorit aragazul pe colt (probabil era mai aproape de perete, unde a facut evacuarea hotei )...probabil...
                    Daca stii principiile , incearca sa-i convingi si pe clienti ca le dai un sfat bun, in ajutorul lor, ca esti un meserias cu expertiza. Mult succes si mai posteaza lucrari (incearca sa pui mai multe odata).
                    Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                    Comentariu

                    • Yo
                      Membru Marcant
                      Expert mobilier
                      • 20.mar.2008
                      • 555

                      #11
                      am incercat , probabil nu destul ,am crezut ca doar cite una se poate, i-mi cer scuze.
                      Nu stiu cit a costat programul , il folosesc la serviciu ,societatea la care lucrez este pe profil de prelucrare metal si pe timp de vara se fac prese de struguri ,noi prelucram lemnul iar in rest mai facem si mobilier din PAL dar nu in proportii mari . Sintem doar doi timplari ,iar eu mai fac si proiectele pentru mobila si necesarul de material.
                      Programul l-am imprumutat si eu pentru acasa ,mai exersez si incerc sa ma perfectionez, invat singur din tutoriale de pe net si multa rabdare, problema este ca nu prea sunt tutoriale in legatura cu setarile pentru lumini si rendering de aceea m-am gindit sa deschid aici discutia pe aceasta tema poate mai sint si altii interesati .
                      nu prea ma pricep nici eu asa bine la setari poate este careva care ar vrea sa prezinte o lucrare , o piesa de mobilier ceva. este ?????

                      Comentariu

                      • Yo
                        Membru Marcant
                        Expert mobilier
                        • 20.mar.2008
                        • 555

                        #12
                        Ori sint eu nepriceput la faza asta ori ceva nu-i in regula , nu reusesc sa trimit fisiere atasate numai cite unu si numai cu mesaj dupa fiecare altfel nu merge.
                        Cum atasez mai multe fisiere odata ?

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Duap ce dai browse si gasesti fisierul apesi adauga atasament, repeti operatiunea pentru mai multe fisiere (3 sau 4 parca)
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 555

                            #14
                            da bine mersi nu prea m-am straduit , m-am luat si eu dupa altii dar nu cu alte intentii
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Yo
                              Membru Marcant
                              Expert mobilier
                              • 20.mar.2008
                              • 555

                              #15
                              Desenele astea sunt facute in autocad 2007, acum de citeva zile am instalat autocad 2008 stie careva cum setez marimea texturii ,ca nu reusesc si efectul de metal nu prea i-mi iese?

                              Comentariu

                              Procesare...