Semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Semineu

    Salutare la toti

    De curand am terminat aproape totul in interiorul case nou construite si mi am dat seama(acuma cand totul e gata inclusiv vopsit) ca mi as dori si un SEMINEU .Problema se pune ca nu am prevazut cos pt fum.

    Pt asta am doua variante una e sa montez semineul pe colt in living si sa fac cosul de fum pe exterior,varianta 2 e sa fac chiar la intrare si sa trec cu cosul prin placa ,pod ,si acoperis.

    As prefera prima varianta dar nu stiu cum va fi cu acel cos care va fi in exterior si daca trebie sa fie la fel de inalt ca si coama acoperisului nu va arata nici cum.

    Intrebarea 1 chiar e necesar sa fac cosul cat e coama casei.
    am sa incerc sa atasez o poza cu cele doua posibile locati ,orice sfat mi ar fi de folos.

    mai mentionez ca doresc sa folosesc semineu si pt incalzire nu numai pt design (casa e prevazuta ca incalzire pe gaz).

    va multumesc
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Un model
    Cu respect.

    Comentariu

    • Vinga64
      Incepator
      • 13.iul.2008
      • 68

      #3
      da din cate am vazut eu in poze cosul va trebui sa depasasca coama
      cam nasol pt ce vreau eu.

      mai astept pareri .

      Multumesc

      Comentariu

      • Armand_h
        Membru
        • 14.feb.2009
        • 242

        #4
        Solutia o reprezinta un semineu electric. Nu mai trebuie sa spargeti nimic si nu veti face nici cenusa prin casa. Iar efectul este absolut incredibil.
        Graba strica treaba !

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1133

          #5
          Postat în original de Armand_h
          Solutia o reprezinta un semineu electric. Nu mai trebuie sa spargeti nimic si nu veti face nici cenusa prin casa. Iar efectul este absolut incredibil.
          Este buna si propunerea dl. Armand, vedeti in foto cum arata, toate sant electrice. Nu este ca cel cu lemne, ca cel traditional, cu farmecul lui, dar si acesta reda si aspectul flacarilor, da si caldura. Exista niste betisoare chinezesti, arata ca electrozii de sudura dar mai mici, le dai foc si ard incet, fara flacara, si timp de vreo trei ore miroase de poti sa juri ca ai in camera un adevarat foc de lemne.
          Fișiere Atașate
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • Trandafira
            Membru
            • 28.iul.2009
            • 187

            #6
            semineu

            Ce poate fi mai frumos decat un semineu in care vezi trunchiul de copac aruncand vapai de flacari ? Si tu stai si privesti flacarile... Sunt pentru semineul cu usa - ca sa nu fie pericol de incendiu- cu cos Schindler - pe care eu nu l-am curatat niciodata in 5 ani- puteti sa va inspirati din seminee Stefanescu.
            Chaque chose a sa place

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Re: Semineu

              Postat în original de Vinga64
              Salutare la toti

              De curand am terminat aproape totul in interiorul case nou construite si mi am dat seama(acuma cand totul e gata inclusiv vopsit) ca mi as dori si un SEMINEU .Problema se pune ca nu am prevazut cos pt fum.

              Pt asta am doua variante una e sa montez semineul pe colt in living si sa fac cosul de fum pe exterior,varianta 2 e sa fac chiar la intrare si sa trec cu cosul prin placa ,pod ,si acoperis.

              As prefera prima varianta dar nu stiu cum va fi cu acel cos care va fi in exterior si daca trebie sa fie la fel de inalt ca si coama acoperisului nu va arata nici cum.

              Intrebarea 1 chiar e necesar sa fac cosul cat e coama casei.
              am sa incerc sa atasez o poza cu cele doua posibile locati ,orice sfat mi ar fi de folos.

              mai mentionez ca doresc sa folosesc semineu si pt incalzire nu numai pt design (casa e prevazuta ca incalzire pe gaz).

              va multumesc

              Eu va recomand sa faceti un cos din elementi patrati de genul celor effe, montat la exterior lipit de casa. Acestea va trebui sa depaseasca coama casei cu minim 0.5 m. Altfel nu aveti voie sa-l construiti si e periculos.

              Comentariu

              • Vinga64
                Incepator
                • 13.iul.2008
                • 68

                #8
                Multumesc pt sfaturi.
                Problema mea e ca doresc un semineu pe care sa l folosesc si pt incalzit.Nu doresc electric.

                LEgat de cos fiind lipit de casa va fi foarte inalt si va da o forma nu prea frumoasa casei.

                Intrebarea e daca pot face cosul sub coama casei
                ??? Adica dupa streasina sa mai urc cam 1.5m

                Multumesc

                Comentariu

                • Ginelucu
                  Incepator
                  • 13.mar.2008
                  • 69

                  #9
                  As fi curios și eu de răspunsul la ultima ta întrebare, eu am făcut hornul lipit de casă cu elemenţi ceramici pătrați si am trecut de streasină circa 2 metri însă am auzit de la instalator(va fi hornul de la centrala pe lemne) că trebuie sa-l mai ridic puțin- e adevărat cam strică la imaginea casei----

                  Comentariu

                  • Trandafira
                    Membru
                    • 28.iul.2009
                    • 187

                    #10
                    La casa mea pentru semineu, cosul este mai inalt decat coama casei. Pentru gratarul din interior, cosul este sub coama casei si nu-l pot folosi pt ca fumul vine inauntru.
                    Chaque chose a sa place

                    Comentariu

                    • Ginelucu
                      Incepator
                      • 13.mar.2008
                      • 69

                      #11
                      Aha...

                      Comentariu

                      Procesare...