Zgomot instalatie incalzire si calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

    Ati respectat dimensiunile conductelor si a radiatoarelor vechi ?

    Comentariu

    • fox1998
      Incepator
      • 08.sep.2014
      • 10

      Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

      Sa fiu sincer... nu cred... dar de ce in celelalte camere nu fac la fel? In bucatarie am un calorifer de aluminiu de 3 elementi... in restul am de minim 10...

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

        Postat în original de fox1998
        Sa fiu sincer... nu cred... dar de ce in celelalte camere nu fac la fel? In bucatarie am un calorifer de aluminiu de 3 elementi... in restul am de minim 10...
        Modificarile la instalatia interioara (marirea radiatoarelor, schimbarea diametrelor conductelor) pot duce ala aparitia de astfel de fenomene.

        Comentariu

        • dorinb
          Incepator
          • 15.feb.2015
          • 3

          Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

          Buna ziua,
          V-as ruga sa ma indrumati cu privire la rezolvarea unei probleme. Am o casa parter cu 3 dormitoare, 2 bai, living+bucatarie, in total 10 calorifere.
          Incalzirea se face cu centrala pe gaz, instalatie cupru, calorifere otel si un distribuitor colector cu 10 circuite, termostat wireless.
          Problema sesizata: Caloriferele din 2 dormitoare se incalzesc mult mai greu fata de celelalte, acestea fiind si cele mai indepartate de distribuitor precum si cele mai mari, astfel ca apare o diferenta de aprox 1 - 1,5 grade intre acele camere si restul incaperilor. Cum reusesc sa remediez acest aspect. Robinetii tur din distribuitor sunt la maxim deschisi insa cei de retur sunt parca toti inchisi pe jumatate in distribuitor iar la calorifere deschisi la maxim. E corect sau cum ar trebui reglati ? Va multumesc anticipat !
          Cum

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

            Robineti termostati pe toate radiatoarele cu exceptia ultimului din camera cea mai rece in care veti monta termostatul wireless. Daca distanta de la distribuitor / centrala pana la acele doua radiatoare este foarte mare ar trebui verificata si pompa daca este suficient de puternica.

            Comentariu

            • o.d.
              Incepator
              • 29.mar.2016
              • 1

              Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

              Buna ziua!

              Am si eu o problema cu zgomotul din calorifer. Recent am facut o modificare in instalatia termica, pe traseul existent am mai pus un calorifer de aluminiu, vechile radiatoare fiind din otel. Dupa instalarea caloriferului aceste sacoate zgomote cand agentul termic trece prin el. Instalatia este din Cu iar centrala este una clasica de apartament, aerisirea este facuta.

              Multumesc.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                Depinde ce zgomote, de regula caloriferele din aluminiu si tevile de cupru sunt mai putin izolatoare fonic. Daca este doar zgomotul circulatiei apei, nu sunt probleme.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                  Aluminiu si cupru -> prosta alegere . Schimbati caloriferul de aluminiu cu unul din otel , la fel ca restul instalatiei .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                    Postat în original de coby
                    Schimbati caloriferul de aluminiu cu unul din otel , la fel ca restul instalatiei .
                    Adica ce are teava de cupru pentru instalatia de incalzire? Doriti sa spuneti "ne intoarcem la teava de otel"?
                    Problemele pot sa apara la caloriferul de aluminiu dar nimeni nu poate spune exact in cat timp.
                    Ultima editare de Consultant climatizare; 26.apr.2016, 11:24.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Adica ce are teava de cupru pentru instalatia de incalzire? Doriti sa spuneti "ne intoarcem la teava de otel"?
                      .
                      Daca doream sa scriu teava de otel , o faceam , dar NU am scris asa ceva . Nici nu vad legatura , poate-mi explicati si mie de unde vin presupunerile dvs ?


                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Problemele pot sa apara la caloriferul de aluminiu dar nimeni nu poate spune exact in cat timp.
                      Acelasi lucru am scris si eu .
                      Ultima editare de Consultant climatizare; 26.apr.2016, 11:24.
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                        Postat în original de coby
                        Schimbati caloriferul de aluminiu cu unul din otel , la fel ca restul instalatiei .
                        Exact din cuvintele dvs., marcate cu bold. Asa se intelege, no offence!

                        Comentariu

                        • GeorgeGMT
                          Incepator
                          • 19.sep.2017
                          • 16

                          Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                          Zgomotul este de la diferenta de temperatura, s-ar putea sa nu fie aerisita bine centrala, sa aiba cateva bule de aer pe serpentina si din acest motiv sa se auda aceste sunete

                          Comentariu

                          • zerro4cool
                            Incepator
                            • 08.oct.2017
                            • 2

                            Răspuns la: Zgomot instalatie incalzire si calorifere

                            Buna seara tuturor celor care urmaresc acest forum. Incercand sa caut pe internet informatii privind intrebarile mele am ajuns aici. Nu am gasit din pacate niciunde o situatie asemanatoare cu a mea asa ca rog utilizatori cu ceva experienta sa isi dea cu parerea.

                            Cum am inceput sa renovez apartamentul incetul cu incetul, am schimbat si radiatoarele, montat robineti si schimbat tevi. Cel care mi-a facut modificarile a lucrat ok din punctul meu de vedere, dar am cateva dubii.
                            Au fost montati robineti noi pe filetul vechi din care s-a continuat cu teava de cupru de 15mm (am masurat exterior). Intrebarea este daca nu este cumva diametru este prea subtire deoarece cel vechi era de 20mm (exterior).

                            Nu intampin cine stie ce probleme decat la caloriferul din sufragerie care este de 120. Principala problema este ca circulatia apei care este destul de sesizabila acustic, se aude destul de tare cum circula apa prin radiator si nu este vorba de aer, ma gandesc poate ca acea teava este prea subtire neoferind debitul necesar.
                            Vreau sa precizez ca radiatorul este aerisit, nu are aer. Turul a fost montat sus in dreapta, returul jos in stanga pe diagonala. De la ce se datoreaza acest sunet? La restul radiatoarelor nu se aude asa tare decat daca esti ffff aproape de ele.

                            A doua problema ar fi ca nu se incalzeste in partea de jos (mult mai putin decat sus), dar oricum suspectez ca nici presiune suficienta nu exista pe coloana RADET deoarece aceleasi simptome le are si cel din dormitor care nu a suferit inca nici o modificare de cand este blocul.
                            Cum inca nu am terminat renovarea in aceasta camera, inca mai pot face modificari carora va cer parerea.

                            Am adaugat toate aceste informatii pentru a va ajuta sa imi transmiteti daca este sau nu ceva in neregula pe langa intrebarile mele.

                            Va multumesc anticipat! Am adaugat si cateva fotografii, iar daca mai sunt necesare info suplimentare va rog

                            O seara placuta!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            Procesare...