Montare calorifer baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #76
    Răspuns la: Montare calorifer baie

    Postat în original de iordantonio
    In practica eu n-am intalnit vreo "tevusca", dar se discuta despre ea aici, la pagina 4: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...t-prosop/page4
    Eu nu cred ca e necesara, doar doream sa aflu daca pot monta un radiator portprosop pe orizontala in loc de montajul normal, din cauza lipsei de spatiu, adica asa:[ATTACH=CONFIG]80614[/ATTACH]
    Se poate monta si asa , dar caloriferul portprosop are doar trei gauri . Va trebui inventata solutia pt aerisire !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • iordantonio
      Incepator
      • 18.nov.2011
      • 45

      #77
      Răspuns la: Montare calorifer baie

      Avand doar trei gauri, voi renunta la cea de golire din poza. Golirea se poate face la nevoie, slabind olandezul de la robinetul de retur, nu-i problema. Important e ca in celelalte trei gauri montez sus tur si vizavi aerisire, iar jos retur, in diagonala cu turul.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #78
        Răspuns la: Montare calorifer baie

        Puteti sa faceti si robinet de colire montind un teu si doi robineti .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • ccrys
          Incepator
          • 26.dec.2017
          • 4

          #79
          Răspuns la: Montare calorifer baie

          Acum ceva ani am inlocuit caloriferul din fonta pentru ca nu se mai incalzea prea bine cu unul pentru prosop (cel din poza).

          Am observat ca si acesta se incalzeste mai greu si trebuie aerisit.

          De vreo 2 ani nu se mai incalzeste deloc, turul si returul care vin de jos sunt reci. Vecinul de sub mine spune ca este caldut caloriferul. Nu am mai reusit sa desfac piulita de sus de la tur si am aerisit pe jos.Dupa ceva timp a inceput sa vina apa calda.Am inchis si turul sa vad daca se incalzeste tot si a functionat.Dupa ce am inchis turul si returul, terminand aerisirea s-a racit complet.

          Turul este comun si face o bucla plecand din baie si trece prin dormitor 1, dormitor 2, bucatarie , sufragerie.

          Stau la 10/10.In celelalte camere sa incalzesc calorifelele cam 70% (in special sus).
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Montare calorifer baie

            Tevi colmatate, sectiuni reduse, circulatie slaba a agentului termic. Pentru o functionare corecta a sistemului de incalzire va recomand schimbarea coloanelor.

            Comentariu

            Procesare...