Montare calorifer baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vlad Moldovan

    Montare calorifer baie

    Am achisitionat un calorifer portprosop pentru baie.
    Dupa instalare si proba cu agent termic, am constatat ca nu se incalzeste.
    teava de tur este calda pana la intrare in calorifer, chiar si aerisit tot nu merge.Daca fac aerisire se incalzeste dar numai pana inchid aerisitorul.Dupa aceea se raceste.
    Cum se instaleaza corect turul si returul pentru acest tip de calorifer?
    Va multumesc.
  • Avatar Vizitator

    #2
    Baietii de la statie pompeaza apa din sistem la o anumita presiune (pe tur si pe retur) care sa preintimpine inghetarea tevilor pe timpul iernii. Problema este ca diferenta de presiune tur-retur este foarte mica si tinde sa se anuleze pe masura ce apa urca spre etajele superioare. Ceea ce face ca apa sa circule totusi prin calorifer este efectul de pompaj termic, adica pe masura ce aceasta se deplaseaza in jos prin calorifer, se raceste si devine din ce in ce mai densa, deci apare un efect de suctiune la portul de tur si compresie la portul de retur ale caloriferelui, sub efectul gravitatiei, fortind astfel circulatia apei prin el.
    Problema suportului de prosoape este ca apa nu circula prin el in jos decit in mica masura, el avind radiatorul cu tevile in pozitie orizontala. Ar trebui totusi ca prima teava verticala a suportului, de linga porturi, sa se incalzeasca. De asemenea, acest neajuns devine catastrofal daca baietii pompeaza si ceva aer in sistem, pe linga apa.

    Comentariu

    • dumitrescugd
      Incepator
      • 20.nov.2005
      • 1

      #3
      Cum se instaleaza corect turul si returul pentru acest tip d

      "Cum se instaleaza corect turul si returul pentru acest tip de calorifer?
      "

      Daca nu l'ai montat deja asculta aici!

      Caloriferul trebuie montat de la inaltimea de 1 metru in sus (in nici un caz mai jos).
      Intrarile sunt in partea de jos (stanga tur, dreapta retur daca tevile sunt in partea stanga cum te uiti la el si viceversa) si nu in diagonala cum spun unii ca e cel mai bine iar la una din gaurile de sus se pune aerisitorul.

      Si eu am zis la incept ca nu se poate asa ceva dar meseriasul a spus ca el mi-l pune cum vreau eu dar sa nu am pretentia sa si mearga. Am mers pe mana lui (e super om) si de atunci ce spune el e lege...aaa si caloriferul nu are nici o particica neancalzita.

      PA
      Caldura de la RADET mai rar...!

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Problema la instal.ta este returul coloanei.Este restrictionat undeva?Verifica daca pe coloana returul este caldut(mai rece ca turul) daca nu undeva in subsol este problema.
        La sistem.RADET caloriferele trebuiesc conectate cu racorduri cu panta de 3%

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Scuze ca intervin... sigur ai deschis si robinetul de pe retur la calorifer ? Poate ai dintr-ala cu capacel si care se deschide cu cheie inbus...

          Cum ziceau si colegii, cred ca de fapt returul e in vreun fel inchis si de aia nu circula apa. Sau poate nu a fost montat bine si undeva s-a gatuit returul incat e blocata circulatia apei.
          Stefan

          Comentariu

          • christon
            Membru
            • 18.iun.2007
            • 191

            #6
            Instalare calorifer tip scara in baie

            Am achizitionat un calorifer tip scara, curbat, pt baie. Eu vroiam sa pun tur-ul sus, retur=ul jos, plus dopul de aerisire sus. Din pacate...pe prospect arata modul de instalare astfel: Tur si Retur jos. Caloriferul are doar 3 orificii, iar din pozitia logica a caloriferului, partea cu 2 orificii este jos. Este corect asa? cu tur si retur jos?

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1736

              #7
              Re: Instalare calorifer tip scara in baie

              Postat în original de christon
              Am achizitionat un calorifer tip scara, curbat, pt baie. Eu vroiam sa pun tur-ul sus, retur=ul jos, plus dopul de aerisire sus. Din pacate...pe prospect arata modul de instalare astfel: Tur si Retur jos. Caloriferul are doar 3 orificii, iar din pozitia logica a caloriferului, partea cu 2 orificii este jos. Este corect asa? cu tur si retur jos?
              Daca asa arata in prospect, inseamna ca asa a fost proiectat. Corect este si cu turul/returul pe diagonala, si cu ele - ambele - sus sau jos. Evident, in ficare dintre situatii va functiona diferit.

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Cu turul si returul jos iar aerisitorul sus functioneaza corect - testat de mine.
                Daca pui turul sus va trebui sa ai aerisirea peste nivelul acestuia sa nu ramana aer acolo.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Achim Dan
                  Membru
                  • 03.iun.2007
                  • 157

                  #9
                  Re: Instalare calorifer tip scara in baie

                  Postat în original de christon
                  Am achizitionat un calorifer tip scara, curbat, pt baie. Eu vroiam sa pun tur-ul sus, retur=ul jos, plus dopul de aerisire sus. Din pacate...pe prospect arata modul de instalare astfel: Tur si Retur jos. Caloriferul are doar 3 orificii, iar din pozitia logica a caloriferului, partea cu 2 orificii este jos. Este corect asa? cu tur si retur jos?

                  se poate conecta oricum, da jos e cel mai estetic si daca aerisirea e sus merge ceas. Si eu am unul de asta curbat in baie si sincer imi pare rau ca l am luat curbat.arata ca d***u.
                  Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Re: Instalare calorifer tip scara in baie

                    Postat în original de christon
                    Am achizitionat un calorifer tip scara, curbat, pt baie. Eu vroiam sa pun tur-ul sus, retur=ul jos, plus dopul de aerisire sus. Din pacate...pe prospect arata modul de instalare astfel: Tur si Retur jos. Caloriferul are doar 3 orificii, iar din pozitia logica a caloriferului, partea cu 2 orificii este jos. Este corect asa? cu tur si retur jos?
                    .................................................. .... Daca dimensiunea lui e mica se poate lega si jos , dar daca e mai mare va recomand sa faceti legaturile sus-jos .
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • termoadi
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2007
                      • 984

                      #11
                      o instalare corecta este cea unde turul si returul sunt la partea inferioara,in asa fel incat aerisitorul sa poata prelua corect aerul din radiator
                      daca montam turul sus ,va functiona bine dar aerisirea nu se poate face corect , in mod normal ,conducta de tur coboara jos si ramane aer in bucla formata de robinet,aerisitorul fiind pe nivel inferior
                      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                      Comentariu

                      • danmisar
                        Membru
                        • 25.nov.2007
                        • 132

                        #12
                        montare calorifer tip grila

                        se monteaza astfel:tur si retur jos,deasupra la tur se pune dop,deasupra la retur se pune aerisitor.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Are vreo importanta in care parte este aerisitorul (stanga sau dreapta sus)?
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de termoadi
                            o instalare corecta este cea unde turul si returul sunt la partea inferioara,in asa fel incat aerisitorul sa poata prelua corect aerul din radiator
                            daca montam turul sus ,va functiona bine dar aerisirea nu se poate face corect , in mod normal ,conducta de tur coboara jos si ramane aer in bucla formata de robinet,aerisitorul fiind pe nivel inferior
                            .................................................. .................... In cazul cu returul sus nu sint mari probleme de aerisire , iar cine stie sa aeriseasca o instalatie se descurca . Ce-am constatat cind se leaga jos tur-retur : in cazul ca se merge cu temp mica caloriferul aproape ca nu se incalzeste , acum face fiecare cum crede ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • ramuscom
                              Incepator
                              • 09.feb.2008
                              • 5

                              #15
                              MASCA CALORIFER BAIE

                              BUNA ZIUA
                              CAUT DISPERAT (PENTRU CA NU AM GASIT NIMIC PANA ACUM) O SOLUTIE PENTRU O MASCA PENTRU CALORIFERUL VECHI DIN BAIE , MAI BINESPUS REGISTRUL DE CALADURA (DOUA TEVI GROASE VERITCALE, UNA PE TUR SI UNA PE RETEUR) CARE SE AFLA IN COLTUL BAII. CONDITIILE SUNT DESTUL DE VITREGE (CALDURA SI UMEZEALA ).
                              CINE STIE UN DISTRIBUITOR SAU O PERSOANA CARE MA POATE AJUTA ROG SA NU EZITE A MA CONTACTA PE <ramuscom>.
                              F.P.
                              F.P.

                              Comentariu

                              Procesare...