Panouri solare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • roswitha

    Panouri solare

    Imi place emisiunea si chiar o urmaresc. Ma gandeam sa prezentati si panourile solare, cum se monteaza, avantajul folosirii lor, etc. Sunt practice atat pentru cei care au case/vile cat si pentru cei care stau la bloc la ultimul etaj.
    Cu aceste panouri solare se realizeaza economie de caldura, energie electrica si mai ales sunt bune pentru protectia mediului inconjurator. Mult succes
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    d

    Panourile solare sunt de 2 tipuiri.

    Unul cu energie electrica si da exista dar nu in Europa asa d emult.
    Mai mult in Japonia si incet dar sigur in SUA si Canada.

    Si cele pe baza de apa..au si fost prezentate la Targul de Contruct Ambient la ROMEXPO acu o saptamina sunt niste tevi si se monteaza EXACT ca ferestrele de acoperis.
    SI au un geam protector pe deasupra.

    In rest se conecteaza ca un radiator.

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #3
      transfer termic in panouri solare

      Am urmatoarea problema.
      In panoul solar trebuie sa "lipesc" folia de aluminiu din spatele gratarului de cupru de gratarul de cupru in sine. O solutie ar fi prin contact mecanic, dar trebuie sa pun ceva intre teava de cupru si foaia de aluminiu ca sa nu oxideze intre ele. Imi trebuie ceva care sa fie elastic, sa reziste la temp de 100 C si sa mai ales sa fie foarte bun conductor termic.

      Ceva idei?
      Eu am luat idea de aici http://users.telenet.be/hagim/zonne_...0collector.htm

      A doua problema e cu izolatia. In link-ul de mai sus tipul nu foloseste polistiren (temp de topire circa 95 C) ci "polyeruthane", chestie care nu stiu exact ce inseamna si unde gasesc . Ma puteti ajuta ?

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        nici o idee ...

        Comentariu

        • maiam
          Membru
          • 24.aug.2006
          • 211

          #5
          Inlocuiti tabla de aluminiu cu tabla de cupru, eventual cositorita si vopsita in negru.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12976

            #6
            Ar fi o idee sa cauti placi de poliuretan daca gasesti.
            Alte variante: sa scoti din panouri (cele cu tabla si poliuretan la mijloc) deteriorate miezul de poliuretanic - la vreo firma din domeniu sau sa folosesti vata bazaltica (rezita la temperaturi ridicate).
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • gogoson
              Membru Marcant
              • 14.oct.2006
              • 621

              #7
              sa pun tabla de cu nu e rau, ce e rau e diferenta de pret.
              tabla alu 0.5 mm 1000x2000 mm aprox 3,3 kg = 12 lei /kg
              tabla cu 0.5 mm cu 600x2000 mm, aprox 5,5 kg = 25 lei/kg
              cred ca am sa folosesc tabla galvanizata

              Comentariu

              • maiam
                Membru
                • 24.aug.2006
                • 211

                #8
                Se pare ca tabla de Cu e aproape de 4 ori mai scumpa decat cea de Al. Tabla galvanizata reduce simtitor randamentul. O solutie ar fi prinderea serpentinei de cupru intre doua foi de aluminiu, cam in acelasi mod in care e prinsa conducta la radiatoarele din spatele frigiderelor. Ar mai trebui gasita medoda de asigurare a contactului termic. Ma gandesc la vaselina siliconica ce s-ar putea utiliza intre tabla de Al si conducta de cupru. Tabla de aluminiu e usor maleabila si se poate "plia" foarte bine pe conducta astfel incat nu ramane spatiu intre ele si nu trebuie multa vaselina.

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  problema majora e metoda de contact, deoarece cu reactioneaza chimic cu alu. As putea sa izolez cu vaselina siliconica dar imi trebuie multa.

                  Pana gasesc o solutie de conectare termica intre alu si Cu o sa merg cu tabla galvanizata

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12976

                    #10
                    Informativ

                    Daca ajuta la ceva: http://www.mangus.ro/pdf/Catalog%20C...E%20SOLARE.pdf
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • gogoson
                      Membru Marcant
                      • 14.oct.2006
                      • 621

                      #11
                      Eu totusi nu sunt lamurit. Care este mai exact restrictia de a nu folosi Alu si CU in aceeasi instalatie. Exista vreo problema cu apa care circula prin teava de CU si apoi prin ALU si asa apare ceva ? sau daca ALU este in contact mecanic cu CU apare o reactie ?
                      Si de fapt ce reactie apare si prin ce se manifesta ?
                      Spun aceste lucruri pt ca am vazut la pompe de caldura cu stalpi de gheata cu teava de CU intra intr-un radiator de ALU si nu aprea nici o reactie vizibila.

                      Ma poate lamuri si pe mine cineva ?
                      problema mea este urmatoarea. Vreau sa fac panouri solare si pe teava de CU vreau sa pun o foaie de ALU pentru transfer termic mai bun. Dar nu se poate o sa pun foaie de tabla galvanizata dar scade randamentul.

                      Comentariu

                      • gogoson
                        Membru Marcant
                        • 14.oct.2006
                        • 621

                        #12
                        Nu ma poate ajuta nimeni ? macar un link ceva ....

                        Comentariu

                        • Florin1957
                          Incepator
                          • 07.iun.2006
                          • 2

                          #13
                          Pot sa va impartasesc din experienta mea proprie faptul ca am facut odata o conexiune intre cabluri litate de cupru si cabluri monofilare de aluminiu,conexiune care alimenta la 230 V un consumator temporar de max.150 W.Rezultatul a fost ca ,dupa citeva luni ,s-a intrerupt alimentarea cu energie electrica.Am facut investigatiile de rigoare si am constatat o oxidare foarte puternica in zona de contact,care izolase practic cablurile in acel loc.Probabil ca acea oxidare a fost accelerata de curentul electric,dar cred ca se poate produce si in lipsa.

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #14
                            Panouri solare paraboloide

                            am fazut ca au aparut si altfel de panouri solare
                            gen http://www.folex.ro/panouri_solare.html

                            Pare interesanta idea, dar pe site nu prea au multe informatii si nic nu prea raspund la e-mail

                            Are cine idee de unde as putea sa obtin mai multe informatii, ceva de genu:
                            1. Ce dimensiuni are ?
                            2. Cat este de greu ?
                            3. Care este modalitatea de fixare ?
                            4. Se poate pune pe casa ?
                            5. Care viteza maxima a vantului suportata ?
                            6. Care este rezistenta la vand ( in sensul ca odata montat pe acoperis ce rezistenta depune la vand) ?
                            7. Cum lucreaza schimbatorul de caldura ?
                            8 Care este temp maxima din schimbatorul de caldura ?
                            9. Ce metode de protetie are ? in cazul lincare agentul termic prin schimbator nu mai circula ?
                            10. Se poate folosi iarna ? sunt probleme la sistemul de ghidare iarna datorita inghetului ?
                            11. Cum se poate curata de murdarie ? ( ma refer la oglinzi )

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #15
                              Parbola de care spuneti d-tra.este o constructie f. robusta de genul antenelor prin satelit.Montarea pe casa depinde de f. multi factori,de preferat ar fi sa aibe o structura metalica pe care sa fie montata care-i sa-i confere rigiditate.Diametrul este de 3m si de 4m si greutatea de cca 600 kg.Directionarea se face cu un actuator robust care nu este influentat de conditiile atmosferice,in cazul lipsei de energie electrica se poate monta o protectie de genul UPS dar rezistenta termica a spiralei este f.buna fiind comfectionata din Cu.

                              Comentariu

                              Procesare...