Lipsa Nul de protectie intr-o instalatie electrica....

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Lipsa Nul de protectie intr-o instalatie electrica....

    buna ziua am si eu problema la o instalatie electrica am schimbat tabloul de sigurante care era cu,sigurante din aceelea fuzibilea si am pus automate,dar spre surprinderea am am constata ca nu era nul de protectie in tablou am cauta era niste legauri in spate in tablou am crezut ca e nul de protectie dar nu era am verificat pe rama tabloul nu era legat nici un nul de protectie instaltia a mai fost refacuta si cine a mai lucrat a legat nulul de lucru drept nul de protectie si din punctul meu de vedere nu e corect. Instaltia este monofazata la un apartament de bloc.In situatia de fata ce pot sa fac sa ii aduc un nul de protectie!?sau sa-i montez vre-un dispozitiv sa inlocuieasca nulu de protectie!?Multumesc anticiapat!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Singurul dispozitiv care realizeaza aceasta functie este priza de pamant, dar in situatia dvs. probabil ca nu e posibila aceasta varianta. Exista o schema de conectare in care se poate folosi neutrul ca nul de protectie. Spuneti-mi va rog unde era facuta aceasta legatura inaintea sigurantelor sau dupa ele?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      dupa sigurante...

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #4
        sau ar mai fi o varianta sa vad daca tablou general de jos de la casa scare are platbanda si sa pot trege de acolo un fir pan in casa si sa-l folosesc ca nul de protectie!?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca aveti posibilitatea sa va legati la o priza de pamant respectand regulile de conectare si sectiunea necesara este cea mai buna solutie. Protectia instalatiei cu sigurante diferentiale pe circuitul general sau separat pe circuitele de prize si lumini este deasemenea bine venita si va protejeaza de situatii nedorite si de un eventual incendiu cauzat de defecte de izolatie.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Habib
            Membru
            • 23.mai.2007
            • 195

            #6
            cu protectie diferentiala imi e cam teama sa o folosesc pt ca daca pe instalatie are un defect de izolatie ceva eu nu o sa mai pot sa conecte circuitul sau circuitele respective si o sa trebuieasca sa desfac sa refaca toate circuite,Nul de protectie il vedeam ultil intr-o instalatie electrica dar mai sunt si unele instalti care atunci cand sau facut instalatie ele nu sau prevazut.Din pun de vedere legal daca eu o sa gasesc Nul de protectie in tablou general de pe casa scari pot sa-l trag pana in tablou din casa!?in ce situatie pot sa fac lucrul asta legal!?

            Comentariu

            • jhonyy
              Membru
              • 04.ian.2007
              • 262

              #7
              De regula defectele de izolatie apar la consumatorii finali (masini de spalat , fier de calcat) si diferentiala este foarte buna pentru protectia dumneavoastra.
              Daca apar defecte de izolatie in cablurile circuitului oricum trebuie desfacut circuitul chiar daca aveti nul de protectie.

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #8
                Lipsa Nul de protectie intr-o instalatie electrica....

                daca propietarul sta la bloc,aveti 3 moduri de a executa nulul de protectie. 1 daca pe casa scarii exista tabloul general cu nul de protectie ,va puteti conecta de acolo. 2,puteti sparge in apartament in spatele tabloului,pana dati de armatura blocului,si va puteti lega de acolo. a 3 priza de pamant mai putin recomandata [doar cand nu exista alta solutie ]consta in folosirea nulului de lucru ca nul de protectie,asta facandu-se inainte ca nulul de lucru sa treaca prin sigurante.[daca cade siguranta dispare protectia].
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • Habib
                  Membru
                  • 23.mai.2007
                  • 195

                  #9
                  varianta cu armatura blocului nu sti daca as prefera-o dintr-o experienta proprie la un alt apartament in care am spart un sant pana am dat de o armatura de fier si cand am pus mana pe ia ma pisca, nu mai spun ca se aprindea si creionul de tensiune si sincer nu vreau sa am surprize pe viitor....nu stiu din punctul meu de vedere cred ca daca in tabloul general pe tablou gasesc vre-o platabanda conecatata pe tablou de acolo ma conectez.....dar sincer nu stiu daca e legal nu vreau sa am probleme cu ce de la electrica!?Va multumesc

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    #10
                    Lipsa Nul de protectie intr-o instalatie electrica....

                    teoretic ar trb sa fie legal.pt asta si pun bare de nul de protectie[dar si ele tot de armatura blocului sant prinse] incearca varianta din spatele panoului,un sant in plus nu este asa multa munca.
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • jhonyy
                      Membru
                      • 04.ian.2007
                      • 262

                      #11
                      M-am uitat acum la cofret .
                      Eu am contorul pe scara blocului si in caseta cu contoare este o bara mica metalica in care sunt legate firele de nul de protectie si care pleaca prin tevi de pvc catre apartamente. E sigur nulul de protectie pentru ca la aceeasi bara este legata si usa metalica a cofretului.

                      Comentariu

                      • Habib
                        Membru
                        • 23.mai.2007
                        • 195

                        #12
                        si ai verificat ce rezistenta ohmica are!?si cum, ai procedeat ai sudat o platbanda de fierul beton din spatele tabloului ai facut conecatare cu surb piulita si ai prins-o conductor PE cu papuc!?

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          #13
                          Lipsa Nul de protectie intr-o instalatie electrica....

                          HABIB,referitor la varianta cu piscatul sant 2 optiuni.1 vecinii au un consumator defect ce transfea faza in sol intamplator prin armatura gasita de tine,2 un istet alimenteaza instalatia cu nul de protectie pe post de nul de lucru.[stie el de ce] nu cred ca poti fi ginionist de 2 ori la rand.
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • jhonyy
                            Membru
                            • 04.ian.2007
                            • 262

                            #14
                            Postat în original de Habib
                            si ai verificat ce rezistenta ohmica are!?si cum, ai procedeat ai sudat o platbanda de fierul beton din spatele tabloului ai facut conecatare cu surb piulita si ai prins-o conductor PE cu papuc!?
                            Nu am masurat si nici nu am sudat nimic ,asa e montajul de la constructia blocului (198. Firele sunt prinsa cu surub (nu au pus ei papuci nici la firul de faza dar aici).

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #15
                              Postat în original de Habib
                              varianta cu armatura blocului nu sti daca as prefera-o dintr-o experienta proprie la un alt apartament in care am spart un sant pana am dat de o armatura de fier si cand am pus mana pe ia ma pisca, nu mai spun ca se aprindea si creionul de tensiune si sincer nu vreau sa am surprize pe viitor....nu stiu din punctul meu de vedere cred ca daca in tabloul general pe tablou gasesc vre-o platabanda conecatata pe tablou de acolo ma conectez.....dar sincer nu stiu daca e legal nu vreau sa am probleme cu ce de la electrica!?Va multumesc
                              Un caz asemanator am patit si eu si fara prea multe cercetari daca ii de acord enelul sau nu(normal armatura blocului e recomandat sa fie legata la nulul care vine de la distributie prin sasiul metalic al suportului sigurantelor), am facut o legatura in TGD al blocului intre bara de nul(care era de fapt PEN-nul comun cu impamantarea,pleca L-AL 4mmp si N-AL de 4 mmp +PE-CU de 4 mmp de pe acelasi surub separat prin saibe,de fapt PEN prin 2 fire pana in tabloul din apartament) si armatura,pt ca era diferenta de potential.Si am putut folosi apoi armatura pe post de PE in apartament.Asta acus vreo 5 ani si functioneaza bine mersi si azi.
                              Binenteles,poti rezolva cum a spus si d-l Consultant,printr-o priza individuala de PP trasa prin exterior(depinde de etaj ).
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              Procesare...