Stabilizator tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #91
    Răspuns la: Stabilizator tensiune

    Din ce am mai vazut acum se pune o teava indoita 180 grade si acolo ar fi foarte greu sa mai intre apa. Ar trebui sa inlocuiasca aceea cutie si sa rezolve si problema cu apa cu o astfel de teava.
    Ultima editare de Consultant electrice; 15.mar.2017, 19:33.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1343

      #92
      Răspuns la: Stabilizator tensiune

      Stie cineva de ceva stabilizator de tensiune monofazic de 5-6kW care sa poata fi modificat relativ simplu sa scoata in loc de 240V un 260V sa spunem? Marea lor majoritate scot maxim 230-240V, dar ma gindesc ca cineva poate repara sau le stie bine principiul constructiv si ma poate ajuta cu un model la care poate fi facuta aceasta modificare relativ simplu.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • DanIonita
        Membru
        • 26.apr.2011
        • 121

        #93
        Răspuns la: Stabilizator tensiune

        Cred ca mi-am dat seama de la ce este. Cautand pe net bransamente aeriene, am vazut ca acea consola este prinsa pe perete si nu in perete. Fiind cu ambele capete libere nu cred ca se creeaza condens si chiar daca s-ar creea s-ar scurge jos si nu in perete sau pe cablul electric (cum patesc eu). Astazi m-am uitat si la vecinii mei, care au consolele aplicate pe perete, la mine a fost acoperita cu tencuiala (de bunici) si cred ca solutia ar fi sa descopar capatul de jos al consolei, care pare ca se termina deasupra contorului. Deci automat cand o sa fac acest lucru, trebuie sa apelez la enel sa imi schimbe cutia si pozitia ei.

        Comentariu

        • silvyo13
          Incepator
          • 23.ian.2012
          • 4

          #94
          Răspuns la: Stabilizator tensiune

          salutare
          din pacate am aflat ca am si eu nevoie de un stabilizator de tensiune, la faza de finalizare constructie casa. Nu am prevazut o camera tehnica ptr asa ceva. Centrala o am montata in bucatarie si hidroforul in beci. Ptr amplasamentul unui stabilizator ar fi pe un coridor sub panoul de sigurante, Din cate am inteles un stabilizator face ceva zgomot si ar fi destul de deranjant.
          O solutie ar fi sa ii fac o incapere langa gard, pe unde intra cablul central de curent.
          Nu i asta o problema, dar nu stiu daca l afecteaza ( caldura din timpul veri si frigul din timpul ierni). Ca si consumatori asi avea : un firgider, masina de spalat, hidrofor, 5 tv , plita electrica , cuptor electric. Nu depasesc 6000W si din ce am citit cred ca unul de 8000W si ar face treaba. Am gasit cateva modele de 10kva dar nu prea stiu care s ar potrivi.
          Acum vine intrebare : daca ii fac o casuta afara il afecteaza?
          si ce mi ati recomanda sa cumpa ? Bugetul alocat este de 1300 lei. Nu asi vrea sa l depasesc ( nici nu stiti de cate ori am depasit bugetul alocat ptr constructia unei case)

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #95
            Răspuns la: Stabilizator tensiune

            Nu il afecteaza, se face o constructie zidita in care se acomodeaza stabilizatorul care are incinta lui intr-o carcasa mare metalica cu usa. Se practica, este testata solutia.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...