Tavan fals fonoabsorbant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zamolxis
    Incepator
    • 02.aug.2008
    • 6

    Tavan fals fonoabsorbant

    Incep prin a va ruga sa consideratzi urmatoarele o simpla poveste emulata pe conditziile mele de viatza si sa NU credeti ca poate fi o retzeta de fonoizolare...departe gandul.
    Asadar pe scurt locuiesc la et 3/4 iar primatele epileptice de la et superior mi-au mancat terminatziile nervoase....la inceput cu ore intregi de manele (am rez cu politia) iar acum ore de urlete, injuraturi batai aplicate copilului care atunci cand nu e pedepsit joaca fotbal si alearga prin casa..Am luat decizia sa reduc 10 db in unul din dormitoare ,deoarece suprafata de lucru era cea mai mica din casa(12mp)
    Pt cei care nu stiu reducerea a 10 db din zgomot inseamna practic injumataztirea intesitaztii acestuia( am citit pe aici ceva de 45-60 db...wow, dream on).Lucrez de f multzi ani in televiziune si unul din filonii de care ma lovesc este sunetul si pot sa spun ca 10 db inseamna mai mult decat confort pt mine.
    Asadar proiectul a fost simplu :
    -cadru metalic din cd+ud+bride elastice
    -banda de etansare pe toate componentele comune cu strucura blocului
    -burete gofrat de 6cm grosime
    -rigips 9.5
    -din nou cadru metalic din cd+ud+bride elastice
    -vata minerala fonoabsorbanta de 7.5(pe care am comprimat-o la 5.5cm)
    -rigips 9.5
    Rezultatul este urmatorul:
    -urlete insesizabile(si stau bine cu auzul)
    -tzipetele copilului nederanjande ca nivel sonor
    -alergarile si fotbalul totul redus( infundat si acceptabil ca nivel)
    Am redus din tavan dar na' , ceausescu a facut cutii nu a facut locuintze !!!
    A si era sa uit + 4 grade C obtinute in termometru.
    O izolare totala se realizeaza f greu dar am obtzinut ce mi-am propus si vreau sa fac asa in toata casa.
    Nu dau numele produselor folosite ca sa nu fiu acuzat de reklama dar internet are multa lume...deci se poate .
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Puteti nominaliza produsele pentru a avea o referinta colegii de forum.

    In fapt, ce suprafete ati tratat ? Tavan, pereti?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Erati mai multumit daca nu comprimati vata minerala si ati fi utilizat rigips de 12,5.
      Cu stima.

      Comentariu

      • zamolxis
        Incepator
        • 02.aug.2008
        • 6

        #4
        Produsele folosite sunt urmatoarele :
        - burete gofrat Spumotim
        -vata minerala Isover Akusto 7.5

        Cu stima !

        Comentariu

        • zamolxis
          Incepator
          • 02.aug.2008
          • 6

          #5
          Am lucrat numai asupra tavanelor....pt. ca zgomotul vine de la etajul superior.

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1134

            #6
            Re: Tavan fals fonoabsorbant

            Postat în original de zamolxis
            primatele epileptice de la et superior mi-au mancat terminatziile nervoase....la inceput cu ore intregi de manele
            Buna asta cu primatele , si eu care ma tot intrebam din ce specie fac parte toti cei de prin clipurile cu manelisti, acum m-am lamurit.
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            Procesare...