Caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrutzaubi
    Incepator
    • 09.feb.2010
    • 1

    Caldura

    Am si eu o intrebare.Am un apartament de 50m2 si mi-am cumparat o centrala electrica de 8kw.trebuie neaparat sa trec la trifazat?
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #2
    depinde daca doriti sa o folositi la putere maxima si daca aceasta permite selctarea manuala a puterii
    anda panda din ...

    Comentariu

    • roscatraian
      Membru marcant
      • 15.feb.2009
      • 304

      #3
      Se zice ca pana pe la 5 Kw merge si 220 V, dar mai sus trebuie trifazat.

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #4
        monofazat maxim 10 kw si tensiunea in romania este de 230v, drept urmare faceti calculele de putere pentru 230v
        anda panda din ...

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru marcant
          • 15.feb.2009
          • 304

          #5
          10 kw pentru un singur consumator? Si ceilalti consumatori ce mai fac? Cand am obtinut autorizatia de racordare la curent mi-au spus ca daca am de gand sa consum mai mult trebuie sa trag 380v. acum, fara sa fac excese si fara sa ma calicesc consum in medie 10 kw/zi, ceea ce inseamna ca sunt la limita! Si nu ma incalzesc electric.

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 527

            #6
            ANRE spune: utilizatorii de tip consumatori care solicita o putere mai mica de 30 kVA, indiferent de categoria din care fac parte din punctul de vedere al activitatii lor;

            asta pe trifazat, rezulta pe monofazat 10kva
            anda panda din ...

            Comentariu

            • roscatraian
              Membru marcant
              • 15.feb.2009
              • 304

              #7
              Scuze! Eu nu sunt pe meserie! Pentru mine un consumator insemna un consumator in casa, unul din cei multi! Pt. ANRE un consumator este o casa cu totul, nu centrala termica. Din stiinta mea preluata de la "meseriasi" daca ai in casa un consumator care are putere mai mare de 5 kw i-l alimentezi din380V. Adica se poate si 220V, dar cablul de alimentare ar trebui sa fie cam la fel de gros ca cel de racordare la retea. Ai?

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                #8
                un fir de cu cu diametrul de 3.6 mm este mai mult decat sufucient pentru puteri de 10kw. un asemena conductor. are 10 mmp

                la fel de bine merge si un conductor de 6mmp

                daca stam bine sa ne gandim la un bransament vechi gasim fire de 2.5 mmp, pe care se consuma si kw instantaneu asa ca....

                apropo mai nou firul de firida uzual este Al datorita costului redus

                in alta ordine de idei: ce faci in momentul in care ai CT de 24kw si trebuie sa iei doar pt CT 8 kw pe faza? unde mai bagam si consumul casnic?
                anda panda din ...

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  Postat în original de roscatraian
                  10 kw pentru un singur consumator? Si ceilalti consumatori ce mai fac? Cand am obtinut autorizatia de racordare la curent mi-au spus ca daca am de gand sa consum mai mult trebuie sa trag 380v. acum, fara sa fac excese si fara sa ma calicesc consum in medie 10 kw/zi, ceea ce inseamna ca sunt la limita! Si nu ma incalzesc electric.
                  nu, inseamna doar ca te inseli tu,, consumul se face PE ORA, NU PE ZI
                  sunt KW ORA nu KWZI prinepi diferenta?
                  tu de fapt consumi de 24 de ori MAI PUTIN, nici macar jumate de kilowatt, mai ai hahahahaaaaaaaa pana sa-ti sara siguranta din tablou :P

                  Comentariu

                  • marius_lmd
                    Membru Marcant
                    • 19.mar.2009
                    • 440

                    #10
                    la 8 kW nu merge fara 380V,
                    o parere in plus nu strica niciodata,

                    Comentariu

                    Procesare...