Normative, prescriptii si manuale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    Normative, prescriptii si manuale

    Va invit sa postati in acest topic toate informatiile despre normativele, prescriptiile si manualele de profil, existente sau in curs de aparitie.

    Puteti anunta si discuta propunerile legislative in domeniu sau modificarile efectuate asupra celor existente.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #2
    Scurtaturi spre biblioteci virtuale, gen scribd, nu se pot posta? Aceste biblioteci au, de obicei, diferite grade de protectie impotriva copierii. Este interzis sa citim aceste carti, fara acordul autorului? Cind imprumutam carti, de la biblioteca oraseneasca, nu cerem dreptul autorului pentru a le citi si nici atunci cind donam carte bibliotecilor.
    Aceste biblioteci nu sint torrente!
    Cind imprumutam o carte, de indiferent unde, putem, relativ usor, sa le copiem, aceasta depinzind de ... fiecaruia.
    Stimate domn PowerMC, va rog sa va reconsiderati pozitia (de inchizitor - scuze, nu ma pot abtine sa nu glumesc).
    Va rog, imi imprumutati si mie o carte? Posibil sa fie... ilegal?

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2236

      #3
      Draga domnule, la Biblioteca nu poti scana si distribui ilegal o carte.
      Ce faceti dvs. cu o carte imprumutata este responsabilitatea personala.

      Daca prezentarea unui material este facuta in limitele legalului nu aveti nici o problema cu mine, cu postarea pe forum sau cu legea. Inainte de a sterge un link de genul celui indiscutie, a fost verificata si protectia oferita.

      In caz contrar nu pot accepta complicitatea oricat de nesuferit as putea fi.

      Ce ziceti daca posteaza cineva noul manual de instalatii pe un astfel de site? Va asumati dvs. riscurile?
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #4
        Pe acel site, fisierele swf sint un pic prelucrate si nu prea pot fi descarcate usor. I-paper isi face treaba destul de bine. Am incercat sa izolez fisierele cu pricina, dar nici prin acest procedeu nu merge. Recunosc ca sint ceva mijloace de copiere si fiecare o face, daca doreste, pe pielea lui sau pe constiinta lui.
        Mie mi s-au furat atitea idei si solutii incit am hotarit sa ajut, fara a cere ceva, pina la un anumit nivel. Am spus undeva, odata, citeva solutii si la doua luni am vazut un proiect - colectie a spuselor mele. Macar daca ar fi fost capabila persoana respectiva sa sape un pic in idei.
        Totusi, cred ca trebuie gasita solutia pentru a aduce informatia la toti cei interesati. Ce ziceti, cautam o solutie de mijloc?

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2236

          #5
          Sunt deschis oricarei propuneri insa nu vreau sa diluam esenta forumului Misiunea Casa, transformandu-l intr-o biblioteca de linkuri.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          Procesare...