Alegere modele de gresie si faianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    Răspuns la: Model faianta pe pereti

    Postat în original de adriancean
    am 80 % faianta albastra si 20 % faianta alba si as dori sa-mi spuneti cum as putea sa o montez astfel incat sa rezulte un model cat mai frumos.
    eu as incerca o linie orizontala intersectata undeva spre colt cu una verticala de latimi diferite

    totul depinde de gust si imaginatie si trebuie incercat in diferite pozitii pe pardoseala

    |||aa||||||||||||||
    aaaaaaaaaaaaaaaaa
    |||aa||||||||||||||
    |||aa||||||||||||||
    |||aa||||||||||||||
    |||aa||||||||||||||
    |||aa||||||||||||||
    |||aa||||||||||||||

    Comentariu

    • adriancean
      Membru Marcant
      • 31.oct.2010
      • 482

      Răspuns la: Model faianta pe pereti

      Care arata mai bine?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • rocket1982
        Incepator
        • 26.mar.2012
        • 57

        Răspuns la: Model faianta pe pereti

        @adrian
        Se incepe placare pe peretele din fata usii? Cel mai vizibil? Daca montez faianta pana sus in tavan,nu cred ca mai e nevoie ca primul rand sa fie pus pe dreptar....

        Placarea faiantei se face "musai" pe dreptar, deoarece nu stii cat de denivelata e podeaua...astfel placile de pe un perete nu se mai aliniaza cu placile de pe alt perete

        placarea podelei se face in functie de ce anume ai tu in baie si modelul placii ,,,,

        daca ai o cada care ocupa mult spatiu intr -o baie mica ....te ar interesa ca liniile care vin langa cada sa fie cumva estetice...
        deasemeni intr-o placare normala liniara incepi din fata usii perpendicular pe peretele din fata (adica te uiti spre peretele din fata...dar incepi de la prag ...cu o linie perpendiculara )

        mai intai pui cateva placi sa vezi cam cum ies taieturile ..... de preferat ca laturile vizibile sa nu aiba taieturi ..
        taieturi sa fie in splatele wc cada etc...
        important sa tii cont daca ai scurgere sa nu nimeresti 4 placi odata ... etc..


        ai putea sa iti imaginezi o cutie fara fund ..iar in loc de fund o foaie de hartie -matematica pe care o misti ...astfel privind de deasupra sa poti sa te orientezi la taieturi valabil si pt placarea in diagonala
        Ultima editare de rocket1982; 06.sep.2012, 00:25.

        Comentariu

        • adriancean
          Membru Marcant
          • 31.oct.2010
          • 482

          Răspuns la: Model faianta pe pereti

          Cum se fac spaletii la geamuri,usi? Taieturile se fac in asa fel incat sa fie spre tocul geamului (usi)? Care ar fi ordinea montarii faiantei la geamuri (usi)?

          Comentariu

          • rocket1982
            Incepator
            • 26.mar.2012
            • 57

            Răspuns la: Model faianta pe pereti

            e un topic pe forum daca dai search sau pe google si te aduce pe el ..poate te ajuta ..eu unul nu am montat

            referitor la model si culori ..am ramas dator cu poze ...poate te razgandesti ...
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060187.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	112,5 KB 
ID:	604648Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060186.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	95,4 KB 
ID:	604649Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060183.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	204,7 KB 
ID:	604650Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060182.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	122,6 KB 
ID:	604651Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060181.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	210,2 KB 
ID:	604652Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060180.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	110,5 KB 
ID:	604653Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9060179.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	256,9 KB 
ID:	604654
            Ultima editare de rocket1982; 07.sep.2012, 18:52.

            Comentariu

            • adriancean
              Membru Marcant
              • 31.oct.2010
              • 482

              Răspuns la: Model faianta pe pereti

              Din pacate nu am gasit topicul respectiv cu montarea faiantei pe spaleti...

              Comentariu

              • rocket1982
                Incepator
                • 26.mar.2012
                • 57

                Răspuns la: Model faianta pe pereti

                limba romana ma cam omoara , spaleti aici in zona -tulcea , asa cum cunosteam eu ..insemnau cel putin pt mine, dublurile acelea de lemn care erau in fata geamurilor in caz de furtuna ...
                acum vad ca te referi la altceva...la niste izolatii in dreptul geamului ...
                am gasit ceva poate te ajuta : http://www.youtube.com/watch?v=xObvZxaGCBA

                Comentariu

                • adriancean
                  Membru Marcant
                  • 31.oct.2010
                  • 482

                  Răspuns la: Model faianta pe pereti

                  M-ati inteles gresit,vreau sa stiu cun se pune faianta pe spaletii geamului,sus,jos si laterale,modul de imbinare a spaletului cu peretele...
                  Spaletii sunt cei din filmulet,de fapt acolo sunt niste panouri care protejeaza spaletii...

                  Comentariu

                  • adriancean
                    Membru Marcant
                    • 31.oct.2010
                    • 482

                    Răspuns la: Răspuns la: Model faianta pe pereti

                    Postat în original de rocket1982
                    ;521063Placarea faiantei se face "musai" pe dreptar, deoarece nu stii cat de denivelata e podeaua...astfel placile de pe un perete nu se mai aliniaza cu placile de pe alt perete
                    Din pacate nu am un dreptar asa de lung cat este baia(3m),ce am gasit mai drept este o scandura dar este de 1,9m...E buna?
                    Dreptarul trebuie folosit doar pentru primele 6-7 placi sau se foloseste pentru tot randul de faianta de pe un perete?

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Model faianta pe pereti

                      Postat în original de adriancean
                      Care arata mai bine?
                      dupa parerea mea varianta 4 cu diferenta ca linia verticala ar da mai bine pe coltul opus, adica liniile verticale sa fie mai aproape de acelasi colt

                      Postat în original de adriancean
                      M-ati inteles gresit,vreau sa stiu cun se pune faianta pe spaletii geamului,sus,jos si laterale,modul de imbinare a spaletului cu peretele
                      faianta arata rau jos, pune piatra, pe lateral si sus se pune normal, sus o asiguri cu banda, eventual cu o scandura

                      Postat în original de adriancean
                      Din pacate nu am un dreptar asa de lung cat este baia(3m),ce am gasit mai drept este o scandura dar este de 1,9m...E buna?
                      Dreptarul trebuie folosit doar pentru primele 6-7 placi sau se foloseste pentru tot randul de faianta de pe un perete?
                      e buna, mai fa rost de una de 1,1m si ai rezolvat-o, daca nu mergi cu 1,9 pana sus si maine continui cand muti scandura

                      dreptarul suport se foloseste pentru placarea randului respectiv pe toti peretii
                      Ultima editare de da_n; 08.sep.2012, 16:36.

                      Comentariu

                      • adriancean
                        Membru Marcant
                        • 31.oct.2010
                        • 482

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Model faianta pe pereti

                        Postat în original de da_n
                        e buna, mai fa rost de una de 1,1m si ai rezolvat-o, daca nu mergi cu 1,9 pana sus si maine continui cand muti scandura

                        dreptarul suport se foloseste pentru placarea randului respectiv pe toti peretii
                        Desci dreptarul suport il folosesc doar pana montez primul rand pe toti pereti? Sau fac un perete pana la tavan,apoi continui cu alt perete?Mersi.

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Model faianta pe pereti

                          Postat în original de adriancean
                          Desci dreptarul suport il folosesc doar pana montez primul rand pe toti pereti? Sau fac un perete pana la tavan,apoi continui cu alt perete?Mersi.
                          tre sa lasi sa se intareasca 24 de ore, faci cum iti cade bine, ideal asa ar fi sa mergi cu un perete pana sus, daca nu se poate trebuie sa ai mare atentie la ultima piesa de pe rand montata s-o fixezi foarte bine cu banda adeziva ca are tendinta sa se miste de la loc si-n ziua urmatoare tre s-o dezlipesti s-o pozitionezi din nou

                          Comentariu

                          • adriancean
                            Membru Marcant
                            • 31.oct.2010
                            • 482

                            Răspuns la: Model faianta pe pereti

                            Deci dupa 24 h dupa ce am pus primul rand pot sa iau dreptarul? Si ultima bucata de faianta de pe respectivul rand sa o fixex si cu banda adeziva de alta?

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              Răspuns la: Model faianta pe pereti

                              asa ceva ca in poza
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • rocket1982
                                Incepator
                                • 26.mar.2012
                                • 57

                                Răspuns la: Model faianta pe pereti

                                eu iti recomand ca si dan .... trasarea nivelului pe pereti , apoi amplasarea dreptarelor la nivelul superior al primului rand (trebuie tinut cont si de gresie si incarcatura de sub ea adica distanta dintre primul rand de faianta si podea )

                                atentie mare ca nivela laser te poate duce la erori mari in functie de distanta ... e de prefearat o ata de marcaj

                                se incepe amplasarea primelor piese pe perete verificand nivelul de curbura ce apare pe dreptarul de aluminiu la amplasarea a mai multor piese ,,,,,,
                                bagi bucatele de hartie carton ,distantiere pana partea superioara a randului e la nivel (nu e chiar usor daca dreptarul nu este ancorat corespunzator) (iti recomand folosirea diblurilor pe toata suprafata de sprijin a dreptarului)

                                atentie in functie de suprafata si material ,ungerea se poate face doar pe faianta sau pe faianta si perete .
                                placile se ung tinand mana sub ele punand material in centru si tragand la inceput spre cele 4 colturi apoi daca este cazul se uniformizeaza incarcatura .(nu se trage spre laturi ..o sa arati pe haine ca gigel ....)

                                daca iti este mai usor poti pune pe un scaun si executa operatia .

                                dupa ai uns placa si peretele o aplici si o verifici cu bolobocul tinand seama de colturile peretelui ,astfel sa nu pleci cu urmatoarea piesa in vreun unghi nepotrivit.
                                aceeasi operatie la piese pana ai tot randul gata ,,,, verifici si vertical si orizontal .....
                                iti recomand sa incepi cu un perete mai putin vizibil (pana iti faci mana primele pot avea burta )

                                dupa ce ai amplasat primul rand ..... BEI O BERE .... daca consideri ca e ok sa continui .... continui daca nu ,,,,, lasa pe maine si nu strica aiurea materialul.

                                placile care trebuiesc adjustate ( adica scos material de sub ele ) vor fi inpinse in sus si in jos apasand usor ca sa se intinda materialul un pic pe perete , nu este recomandabil sa le scoti )


                                (ca veni vorba de material ...iti recomand sa faci putin cate putin.... daca folosesti adezivi gen cm 9 - cm 11 acestia trebuie sa ajunga la consitenta unei creme care odata puse pe deget nu isi schimba forma sau sa cada )
                                amestecul se face ..... apoi se asteapta 5 minute sa reactioneze ...apoii se mai amesteca odata (nu mult doar cat sa rupi pelicula )

                                (daca nu folosesti cm 9 sau 11 ) cel mai probabil folosesti un mix cuartat (nisipos) acesta are un timp mai mic de lucrabilitate --si nu este asa cremos !!!


                                daca este prea apos se adauga cu mana ///material ...nu mult daca este tare ... nu forta bormasina ..adauga apa tot cu mana .... de cele mai multe ori 2 3 maini ajung.

                                este recomandat sa ai cca 15% din galeata cu apa inainte sa adaugi materialul , altfel ...vei gasi material uscat -ne malaxat/amestecat pe fundul galetii .


                                placile care trebuiesc adjustate ( adica scos material de sub ele ) vor fi inpinse in sus si in jos ca sa se intinda materialul un pic pe perete , nu este recomandabil sa le scoti )


                                daca este prea apos se adauga cu mana ///material ...nu mult daca este tare ... nu forta bormasina ..adauga apa tot cu mana

                                este recomandat sa ai cca 15% din galeata cu apa inainte sa adaugi materialul , altfel ...vei gasi material uscat pe fundul galetii .


                                sper ca am fost cat de cat de ajutor.

                                ps : cand te apuci de treaba ?

                                nu am scris mai sus dar e de la sine inteles ca rosturile trebuie sa fie curate. sa nu ramana material DELOC intre ele sau pe suprafata faiantei
                                ...acel material trebuie curatat cu un burete ud/umed altfel la introducerea kitului materialul se va vedea la o culoare diferita
                                Ultima editare de rocket1982; 08.sep.2012, 22:50.

                                Comentariu

                                Procesare...