Alegere modele de gresie si faianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laura_feelings
    Incepator
    • 24.aug.2006
    • 16

    #16
    Si eu m-am uitat pe net inainte cu vreo 6 luni de a-mi cumpara apartamentul si cand am ajuns la a cumpara propriu-zis materialele necesare ( ma refer la gresie, faianta, elemente de decor ) tot in magazine am ajuns si m-am hotarat la fata locului.

    Comentariu

    • geogeo4488
      Incepator
      • 30.aug.2006
      • 48

      #17
      Faianta pusa culcat

      Am vazut ceva imagini cu bai in care faianta era pusa culcat si mi-a placut.
      As vrea sa pun si eu faianta la fel (pana in tavan)- o combinatie de rosu cu alb- predominant rosu si 2-3 linii orizontale cu alb( nu neaparat continue)
      Ce parere aveti? O fi mai dificil de pus faianta in acest fel?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #18
        Re: Faianta pusa culcat

        Postat în original de *cristi*
        Am vazut ceva imagini cu bai in care faianta era pusa culcat si mi-a placut.
        As vrea sa pun si eu faianta la fel (pana in tavan)- o combinatie de rosu cu alb- predominant rosu si 2-3 linii orizontale cu alb( nu neaparat continue)
        Ce parere aveti? O fi mai dificil de pus faianta in acest fel?
        Posteaza poza respectiva sa ne dumirim si noi despre ce este vorba.
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Re: Faianta pusa culcat

          Postat în original de *cristi*
          Am vazut ceva imagini cu bai in care faianta era pusa culcat si mi-a placut.
          As vrea sa pun si eu faianta la fel (pana in tavan)- o combinatie de rosu cu alb- predominant rosu si 2-3 linii orizontale cu alb( nu neaparat continue)
          Ce parere aveti? O fi mai dificil de pus faianta in acest fel?
          Poti sa o pui si orizontal si vertical. Nu este nici o diferenta.

          Modelul asta l-am vazut prin expozitii, tot rosu cu alb si un brau cu niste bulinute aurii. Parca e produs de Sanex. Era si prin Praktiker.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • LucianDr.
            Membru Marcant
            • 06.feb.2006
            • 925

            #20
            Re: Faianta pusa culcat

            Postat în original de *cristi*
            Am vazut ceva imagini cu bai in care faianta era pusa culcat si mi-a placut.
            As vrea sa pun si eu faianta la fel (pana in tavan)- o combinatie de rosu cu alb- predominant rosu si 2-3 linii orizontale cu alb( nu neaparat continue)
            Ce parere aveti? O fi mai dificil de pus faianta in acest fel?
            Ce intelegi tu prin culcat? A dormi cumva. Lasam gluma la o parte intoarsa la 45° fata de orizontala?
            I'm working for a better live!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #21
              Urmeaza partea cu asezarea sculata

              Postat în original de LucianDr.
              Postat în original de *cristi*
              Am vazut ceva imagini cu bai in care faianta era pusa culcat si mi-a placut.
              As vrea sa pun si eu faianta la fel (pana in tavan)- o combinatie de rosu cu alb- predominant rosu si 2-3 linii orizontale cu alb( nu neaparat continue)
              Ce parere aveti? O fi mai dificil de pus faianta in acest fel?
              Ce intelegi tu prin culcat? A dormi cumva. Lasam gluma la o parte intoarsa la 45° fata de orizontala?

              La 15.5°




              Poate 90°
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • geogeo4488
                Incepator
                • 30.aug.2006
                • 48

                #22
                Asta e tot ce am putut face- scuze pentru calitate
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #23
                  Re: Faianta pusa culcat

                  Postat în original de LucianDr.
                  ...Ce intelegi tu prin culcat? A dormi cumva....
                  Daca aveti ceva de spus ...spuneti, dar nu faceti misto de nimeni.
                  E un forum in care se discuta tehnic despre idei si nu despre oameni.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • geogeo4488
                    Incepator
                    • 30.aug.2006
                    • 48

                    #24
                    Multumesc Domnului Max.
                    Am vazut de mai multe ori discutii pe forum care nu aveau nici-o legatura cu subiectul lansat si prefer sa nu raspund la asemenea provocari.
                    Asa cum am mai spus cu ajutorul acestui forum am reusit sa-mi izolez balconul, un dormitor si sa-mi renovez baia mica in care am montat cabina de dus---lucrari de care sunt foarte multumit--- si acum sunt la baia mare= motiv de noi intrebari.
                    Sunt convins ca voi gasi raspunsuri in urma carora sa pot termina si partea asta.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #25
                      Postat în original de *cristi*
                      Multumesc Domnului Max.
                      Am vazut de mai multe ori discutii pe forum care nu aveau nici-o legatura cu subiectul lansat si prefer sa nu raspund la asemenea provocari.
                      Asa cum am mai spus cu ajutorul acestui forum am reusit sa-mi izolez balconul, un dormitor si sa-mi renovez baia mica in care am montat cabina de dus---lucrari de care sunt foarte multumit--- si acum sunt la baia mare= motiv de noi intrebari.
                      Sunt convins ca voi gasi raspunsuri in urma carora sa pot termina si partea asta.
                      Ne bucura cuvintele dumneavoastra.
                      Binenteles ca puteti orcand sa apelati la ajutorul oferit din partea forumului.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Membru Marcant
                        • 06.feb.2006
                        • 925

                        #26
                        Omul nu s-a exprimat corect si pt ca nu am inteles l-am intrebat. Daca zicea ca vrea sa puna faianta de-a latul sau cu partea ingusta pe inaltime intelegeam. Si acum raspunsul. Este la fel de "usor" de pus asa cum este si faianta asezata cu partea ingusta pe latimea baii. Daca ar fi fost la 45° ar fi fost mai dificil.
                        Spor la treaba.

                        P.S. Baia aceasta arata destul de bine. Din experienta iti vorbesc ca si eu mi-am pus la un apartament asa si nu mi-a placut (poate din cauza modelului). Cel mai mult imi place cu placi ceramice mari 40/25 si pe stil mai clasic daca ai numai o baie .
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • ina_oltean
                          Incepator
                          • 16.mai.2007
                          • 6

                          #27
                          faianta si gresie baie

                          as vrea sa cer o parere de la cineva care se pricepe mai bine decat mine... am vazut acest model de faianta din imagine, care imi place foarte mult pentru baie, insa nu stiu ce fel de gresie s-ar potrivi mai bine.
                          o alta intrebare ar fi daca este mai bine sa pun faianta pe tot peretele(pana la tavan) sau merge sa las numai pana la braul acela?daca da, in ce culoare ar trebui zugraviti peretii si tavanul?mentionez ca baia este mica.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • loloi
                            Incepator
                            • 29.apr.2006
                            • 31

                            #28
                            de preferat este sa placati tot peretele pentru a nu avea mai tarziu problme cu igrasia. ar arata foarte bina dc ai pune gresie tot de culoarea faiantei pana la brau.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #29
                              Culoarea gresiei trebuie s afie in ton cu faianta colorata, de sub brau.

                              Pentru sus.. as merge pe alb.. pana in tavan. Daca nu doriti dfaianta alba pana in tavan optati pentru o lavabila alba... va crea senzatia de spatiu fata de orice alta culoare.

                              Daca ramaneti la combinatia de faianta din poza, utilizati chit Ceresit CE40 culoarea alb, exceptand rosturile de la gresie.

                              La faianta din poza nu exista expusa si gresia apartinand aceleiasi familii de ceramica?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • TDJ
                                Living Legend
                                • 10.apr.2006
                                • 2348

                                #30
                                Este mai estetic cu faianta si deasupra frizei, iar in plus se intretine mai usor.

                                Comentariu

                                Procesare...