Intrerupator cu led

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 702

    #16
    Eu aceasta problema o rezol altfel.
    Daca imi permite traseul,duc din doza nul direct la LED.Astfel nu va mai avea legatura LED-ul cu circuitul becului,si LED-ul ramane permanenet aprins.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #17
      Ai facut tu asa ceva? Nu prea cred. Tine cont ca beculetul plus o rezistenta e pus in paralel cu contactele intrerupatorului unde ai faza pe ambele contacte; deci trebuie izolarea unui piciorus al beculetului.
      Nu e mai mult chin sa desfaci intrerupatorul si sa incerci sa cositoresti firisoare pe la beculet, sa tragi un nul in doza de aparat, decat sa montezi in dulie o amarata de rezistenta?
      De ex. la Merlin Gerin e aproape imposibil sa separi circuitul beculetului de cel al intrerupatorului datorita constructiei.

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 903

        #18
        @xena, este posibil ca prin modificarea unei instalatii cap-scara “standard” intr-una de tip “Spar-Wechselschaltung“ - (a treia schema din link)- sa nu mai apara acele flashuri ale becurilor economice si a beculetelor din comutatoare?
        Ideea era sustinuta de cativa membrii ai unui forum electric, personal insa, nu sunt prea convins de acest lucru.
        Va multumesc!

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #19
          Postat în original de RaspoElectric
          Eu aceasta problema o rezol altfel.
          Daca imi permite traseul,duc din doza nul direct la LED.Astfel nu va mai avea legatura LED-ul cu circuitul becului,si LED-ul ramane permanenet aprins.
          Cu respect ... Ovi
          Nu prea este indicat Ovi.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 702

            #20
            Am uitat sa precizez.Schema e valabila doar pt LED-urile de la Gewiss. care permit asa ceva.Nu fac improvizatii la alte modele.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 702

              #21
              Postat în original de leon
              .....este posibil ca prin modificarea unei instalatii cap-scara “standard” intr-una de tip “Spar-Wechselschaltung“ - (a treia schema din link)- .....
              Eu cu circuitul acesta cap-scara am patit-o rau..Am avut un corp de neon care are curentul de rupere mai mare ca la un bec cu incandescenta ,si in intrerupator,distanta intre L si N fiind relativ mica si partea basculanta intre ele,si dupa 2-3 manevrari ale intrerupatorului,s-a produs o conturnare intre contacte si a facut intrerupatorul ... POC.Acuma depinde si de tipul constructiv al modulului sau intrerupatorului cap-scara.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #22
                Postat în original de leon
                @xena, este posibil ca prin modificarea unei instalatii cap-scara “standard” intr-una de tip “Spar-Wechselschaltung“ - (a treia schema din link)- sa nu mai apara acele flashuri ale becurilor economice si a beculetelor din comutatoare?
                Ideea era sustinuta de cativa membrii ai unui forum electric, personal insa, nu sunt prea convins de acest lucru.
                Va multumesc!
                Este un tip de schema periculoasa,contraindicata,si nu am vazut in nici un manual de actionari electrice si automatizari asa ceva.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #23
                  Daca e vb. de a treia schema de sus in jos eu zic ca efectul de flash ramane; la intrerupatoarele cap scara cu "led" legatura acestuia cu intrerupatorul este contactul de mijloc si una din iesiri, deci inevitabil prin jocul contactelor se ajunge ca becul economic sa fie alimentat prin beculetul intrerupatorului.
                  D.p.d.v. al periculozitatii schemei parerea mea e ca paote fi folosita fara probleme.

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 903

                    #24
                    Da, este a treia schema de sus in jos, va multumesc pentru clarificare.

                    Aceasta schema se foloseste -(in De)- fara probleme, atunci cand pe langa comutatoare se doreste si montarea a doua prize.
                    Avand faza L directa/neintrerupta in dozele de aparat, se poate executa cablajul folosinduse cinci conductori per comutator + priza.
                    O economie-(Sparen) de un conductor, pe comutatorul dinspre lampa, fata de circuitul cap scara traditional.

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      #25
                      Postat în original de xena
                      D.p.d.v. al periculozitatii schemei parerea mea e ca paote fi folosita fara probleme.
                      Parerea ta.Ia sa o folosesti pe un circuit de lumina cu consumatori mai mati.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 702

                        #26
                        Postat în original de xena
                        .... la intrerupatoarele cap scara cu "led" legatura acestuia cu intrerupatorul este contactul de mijloc si una din iesiri,
                        Hai sa-ti dau un pont.Leaga LED-ul pe cele 2 iesiri fara mijloc.Asa nu mai e conditionata aprinderea LED-ului de pozitia comutatorului cand e becul stins.L1,Com,L2 si legi LED-urile la ambele comutatoare pe L1,L2.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          #27
                          Ele asa vin legate din fabrica; daca vrem improvizatii se poate oricum.

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #28
                            Postat în original de RaspoElectric
                            Postat în original de xena
                            .... la intrerupatoarele cap scara cu "led" legatura acestuia cu intrerupatorul este contactul de mijloc si una din iesiri,
                            Hai sa-ti dau un pont.Leaga LED-ul pe cele 2 iesiri fara mijloc.Asa nu mai e conditionata aprinderea LED-ului de pozitia comutatorului cand e becul stins.L1,Com,L2 si legi LED-urile la ambele comutatoare pe L1,L2.
                            Cu respect ... Ovi
                            Daca faci treaba asta vei avea la un moment dat cate 2 beculete in paralel deci esfectul de flash se va accentua; sau n-am inteles eu bine ce vrei sa spui.

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #29
                              Postat în original de electricman
                              Postat în original de xena
                              D.p.d.v. al periculozitatii schemei parerea mea e ca paote fi folosita fara probleme.
                              Parerea ta.Ia sa o folosesti pe un circuit de lumina cu consumatori mai mati.
                              Si care-i problema; contactul intrerupatorului nu este proiectat sa suporte un anumit nr. de becuri? Si daca il legi normal sau oricum altfel nu acelasi nr. de becuri tb sa sustina?

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 702

                                #30
                                Modulele de BTcinio cap-scara asa sunt din fabrica.Echipate cu LED,pe L1 si L2.Am desenat si eu schema prima data ca sa inteleg . Si de atunci numai asa leg (ma refer in mare parte la intr. modulare pt ca in proportie de 80% cu ele lucrez).
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...