Pereti la mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    Postat în original de oviliv79
    nu gasesc nici mort folie antivapori..
    cunosc pe cineva care face case/vile din lemn la oamenii cu bani si mi-a zis ca el a pus intre vata si lambriu(in cazul lui) folie de 5mm care se pune sub parchet
    totusi e neaparata folia asta antivapori? nu se poate altceva?
    Mare prostie.

    Ai magazine de bricolaj in locatia ta?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • oviliv79
      Incepator
      • 18.apr.2010
      • 16

      #32
      trebuie sa merg 120 km(dus-intors) sa caut la praktiker sau baumax...ca la vasion si dedeman nu am gasit...adica aveau doar din aceea ce se pune intre asteriala si tigla/tabla
      totusi care e rolul foliei antivapori??..sa nu permita trecerea umezelii din camera catre vata din perete?...daca da,acest lucru nu-l poate face si o folie de nylon tip pentru solarii??...si asta tot ca o bariera actioneaza..
      rog explicatii mai complete ca pentru un necunoscator

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #33
        Folia bariera vapori = folia de polietilena (cea pentru solarii) si folia de aluminiu.
        Are rolul de a impiedica vaporii sa migreze spre zonele reci si sa condenseze, distrugand astfel izolatia.
        Cu respect.

        Comentariu

        • oviliv79
          Incepator
          • 18.apr.2010
          • 16

          #34
          folia de aluminiu ce rol are?..impiedica condensul?..cum?
          normal condensul se face pe partea calda a foliei....nu?adica spre rigips,nu spre vata
          daca pun doar folia de polietilena ??

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #35
            Condensul se produce atunci cand aerul cald incarcat cu vapori de apa intalneste o portiune rece pe care sa condenseze, acea folie este calda deoarece se afla inspre partea calda a camerei. Ceva cald pe ceva cald NU condenseaza, condenseaza ceva cald pe ceva rece.
            Cu respect.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #36
              Daca nu aveti magazine in zona de la care sa achizitionati folie de aluminiu separata sau vata caserata cu folie de aluminiu, puteti utiliza si o folie de polietilena.

              Comentariu

              • oviliv79
                Incepator
                • 18.apr.2010
                • 16

                #37
                Postat în original de Gemini
                Daca nu aveti magazine in zona de la care sa achizitionati folie de aluminiu separata sau vata caserata cu folie de aluminiu, puteti utiliza si o folie de polietilena.
                vata o am deja luata si la magazinele din zona (5 magazine cu materiale) nu am gasit decat din aceea care se pune la acoperis...mai caut o zi...daca nu gasesc cred ca merg pe polietilena....sper sa fie bine

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 570

                  #38
                  Gata mansarda, si scara facut-a in regie proprie, structura de inox, trepte din stejar.
                  Mai avem de montat balustrada de urcare si sus in jur la gaura de urcare.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 570

                    #39
                    Inca doua cu scara creatie proprie de tatal meu, eu am ajutat la asamblare. 1zi(s-a asamblat)
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • cosmintr
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2006
                      • 570

                      #40
                      Revin si cu date despre mine, in urma stresului si muncii am clacat azi si m-am dus pe la spital, dupa doua cafele aveam tensiune 90cu 50. Ritmul neregulat la inima, mainele imi tremura pe volan. Sunt o persoana f energica, dar fugi dupa materiale, cara moloz, mai pune mina, serviciu, doi copii unu nascut luna martie, si lucrat si la curte a se vedea mesajul de la hidroizolatii, cu trotuarul. Deci in urma recomandarilor am decis sa las moale o vreme. Nici cu banii nu stam stralucit. Acu citesc o vreme ce fac altii, pe forum.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #41
                        Da, sanatatea e prioritara.

                        Cam riscanta scara, abrupta, trepte complementare, fara mana curenta ... mare grija.

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 570

                          #42
                          Da multumesc, acu is bine m-am odihnit, la scara ce sa facem, ne-a obligat mansarda, si deschiderea in tavan, acu am montat o parte de balustrada, cealalta o face tatal meu in perioada urmatoare, a luat bare din inox, si acu tre sa le sudeze si finiseze la suduri.
                          O solutie era scara in spirala dar nu ne-a placut, asta e lata, si sa stiti ca dupa o zi de umblat pe ea se obisnuieste omul.
                          Pentru copii punem balustrade peste tot acum.

                          Comentariu

                          • Gushterul
                            Incepator
                            • 12.sep.2010
                            • 6

                            #43
                            Alternative pereti mansarda

                            Pentru ca nu as vrea sa imi pun rigips in mansarda (din mai multe motive), ma gandeam daca stie cineva alte alternative viabile pentru peretii mansardei. Momentan este la capitolul izolatie vata de sticla.

                            Din cate am inteles lambriurile din PVC cele ieftine fac condens uneori si in timp se deformeaza. Lambriuri din lemn de asemenea parca nu prea mi-as da asa rapid foc la mansarda

                            Exista alte tipuri de placare a peretilor etansa/putin flexibila/usoara ca greutate si ieftina? Plus ca as vrea sa las un spatiu de 5-10cm intre vata si perete pentru a ventila aerul vara.

                            Stiu ca e o intrebare long-shot, dar tehnologia evolueaza si aici sunt profesionisti

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #44
                              Răspuns la: Pereti la mansarda

                              Nu se formeaza condens din vina lambriului, indiferent ca este PVC sau lemn. Atat timp cat mansarda este realizata din lemn, cred ca nu mai are o importanta prea mare din ce sunt finisajele. Sunt si alte placi de finisare a peretilor insa din punct de vedere a costurilor si greutatii, se situeaza sub valorile gipscartonului.
                              De ce nu doriti gipscarton?
                              Spatiul de ventilare intre izolatie si strat de finisare de 10 cm este exagerat si pierdeti spatiu inutil. Daca se lasa acest spatiu tehnic ar fi suficient 3cm sau maxim 5cm. Oricum este poate fi realizat indiferent de modul de inchidiere a peretilor, fie gipscarton, fie OSB, sau alte tipuri de placi.

                              Comentariu

                              • Gushterul
                                Incepator
                                • 12.sep.2010
                                • 6

                                #45
                                Răspuns la: Pereti la mansarda

                                Mansarda la rafale puternice de vant mai vibreaza/misca in timp, si ma gandesc ca imi crapa tot rigipsul. In plus adaug cam 500kg pe putin, si nu am stalpi pe peste tot la casa. A fost mai veche si renovata, e caramida la care am schimbat complet tencuiala la exterior cu plasa de buzau. De aceea voiam ceva usor si flexibil.

                                Spatiu mai mare de ventilatie ma gandeam sa nu radieze caldura vara. Nu am decat 15cm de vata sub asteriala si vara ajunge (cum a fost acum caldura) la peste 30 de grade in mansarda. Iar ca alternative banuiesc ca nu am ce sa fac decat sa pun un sistem de ventilatie cu aer conditionat. Banuiesc ca nu s-au inventat ceva folii prin care sa nu treaca absolut deloc caldura

                                Comentariu

                                Procesare...