Pereti la mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    Pereti la mansarda

    Buna, am o casa veche care tot o renovez, casa e din caramida de 30 plina pe fundatie de beton, planseul e din grinzi de lemn pe care le-am dublat cu unele noi. Acu incepe problema mea: in pod fac doua camere, podeaua e gata din posta de 5cm, prinse cu holtsuruburi. Am in curte multe panouri din tabla pe ambele parti si intre ele spuma expandata, is de alea din care se fac benzinariile, hipermarketurile, panouri sandwich. Is de 5cm grosime si de 10 cm.
    Pot sa le folosesc in pod pentru peretii la cele doua camere? Cum sa le prind? Sa revin la podul actual, acoperisul e din tabla lindab, folie..., si acoperisul e intr-o apa. Zidul de foc e din caramida si l-am izolat pe dinafara cu polistiren de 10cm. Il mai izolez si pe interior cu vata si apoi folie si lambriu. Cum fac peretii despartitori in pod pt camere si tavanul mansardei?
    As dori sa folosesc si panourile tip sandwich pe care le am. Va rog mai multe solutii ca vreau sa cumpar materiale. Mai am de asemenea multa vata minerala suluri, cu si fara folie. Cum fac structura din lemn de care sau profile pt rigips? In interior voi pune lambriu peste tot.
    E lung mesajul dar e clar. Va rog sa ma ajutati!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu este cazul sa utilizati panourile sandvish la interior. Realizati compartimentarea cu ajutorul lemnului sau profilelor pentru gipscarton.
    Pentru umplerea spatiului interior al peretilro de compartimentare utilizati vata minerala pe care spuneti ca o aveti.
    Daca va fi lambriu la interior se preteaza solutia cu structura de lemn. Se umple spatiul interior cu vata fara bariera de vapori pe peretii despartitori (cu exceptia peretilor de baie). Peste structura de lemn se adauga rigle de lemn si se prinde lambriul.Mai puteti utiliza si placi de OSB.

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 570

      #3
      Multumesc pentru raspuns, am sa fac structura din lemn.
      Cred ca nu sa inteles din mesaj urmatoarea problema> peretii vor fi exteriori la camere sub acoperisul lindab, intre peretele astfel creat si acoperis mai fiind aprox 1.5m care ramane pod.
      1) Este corect asa: de la interiorul camerei spre exterior> lambriu mdf pin noduros, sipci de lemn, bariara de vapori, vata minerala 15cm, pe structura de lemn, osb si gata. Asta la peretii pe verticala. M-am gandit la osb ca sa pot prinde vata pe structura de lemn mai bine sau nu?
      2) Pt peretii de tavan si plan inclinat 45 grade, voi face astfel: vata minerala intre capriori vata minerala peste capriori, bariera de vapori sau folie aluminiu, sipci si lambriu sau rigips. Este corect asa?
      3) Pt peretii de caramida adica doi la numar, fiind numai o grosime de caramida clasica plina , am izolat exteriorul lor cu polistiren de 10, la interior m-am gandit sa mai pun 5cm sau 10 cm vata, apoi folie , apoi sipci si lambriu. Este bine asa?

      Va rog sa raspundeti la acestea! Este mai rentabil cu structura de lemn pt mansarda decat profile metalice(rigips)?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        1) OK
        2) OK
        3) OK, 5 cm cred ca este suficient

        Structura metalica este mai elastica fata de lemn. In plus, lemnul trebuie sa fie uscat.
        In cazul lambriului este util lemnul si nu profilul metalic ce se preteaza la gipscarton.

        Daca aveti poze putem discuta pe ele, asta pentru a elimina orice fel de neintelegeri datorate exprimarii.

        Comentariu

        • cosmintr
          Membru Marcant
          • 30.iul.2006
          • 570

          #5
          Am adugat 4
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 570

            #6
            Incerc sa mai pun inca 3 poze din interior.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 570

              #7
              Lemn uscat nu prea este, daca folosesc profile metalice, trebuie structura dubla? Ca sa pot face peretii verticali de care am vorbit? Ca sa am macar 15cm la grosimea zidurilor?
              Sunt din Tg Mures am fost la depozitele de lemne dar tot lemnul este relativ verde. Cinta cucul nu demult!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Cel mai lat profil este de 100mm (discutam de structura UW+CW la pereti de compartimentare). Asadar aveti de ales intre pereti de 100 (+2.5cm placile de gipscarton) sau sa utilizati doua profile sau combinatii de profile (50, 75 sau 100mm).

                Ce teava este cea imbracata in folie de aluminiu, orizontala?

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 570

                  #9
                  Teava aceea este aerisirea la o baie de jos si iese in afara casei, prin stocatura. Mi-a fost teama sa o scot drept in sus pt ca nu puteam etansa perfect intre ea si acoperis. E o teava de pvc de 110 imbracata in vata si apoi in folie de aluminiu. Cand nu era imbracata condensa in baie. Picura apa din ea. Cu camerele merg pina la ea.

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 570

                    #10
                    Daca totusi cumpar lemn semiuscat, si il fixez bine la capete credeti ca se deforma peretele respectiv prin uscare?
                    Pe o parte aplic si osb care il va intarii.
                    E mai usor si pt mine si in interior la camere vreau sa aplic lambriu mdf.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Este posibil.
                      De dorit este sa fie cat mai uscat altfel pot apare crapaturi atat in masa sa cat si a finisajelor.
                      Cre dca puteti realiza structurile necesare cu lemn, placati cu OSB sau nu pe anumite zone iar apoi montajul lambriului nu este decat o joaca.
                      Se recomanda tratatrea lemnului atat pentru ingnifugare cat si pentru protectie antibacteriana.

                      Comentariu

                      • cosmintr
                        Membru Marcant
                        • 30.iul.2006
                        • 570

                        #12
                        Multumesc merg pe metoda cu lemn, intarit cu osb, la interior lambriu. Cand va fii gata asta poate ca spre vara, am sa pun poze.

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 570

                          #13
                          Gata, am atact mansarda. E gata o camera in linii mari. Am batut palma cu o echipa care face totul sub stricta mea supraveghere. Instalatorul va fii altcineva. Solutia este structura metalica, vata minerala 20cm, inclusiv perpendicular pe capriori, folie aluminiu, banda la imbinari.
                          Iese bine. Am pus poze.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            In poza camera3.jpg vad ca ati acoperit lemnul cu o placa de gipscarton. De ce nu il lasati vizibil? Il lacuiti si va arata frumos.

                            Comentariu

                            • cosmintr
                              Membru Marcant
                              • 30.iul.2006
                              • 570

                              #15
                              Asa am vrut initial, dar din pacate lemnul este vechi si cand s-a uscat pe vremuri s-a rasucit putin, si daca il mascam nu se vede, si mai are niste gauri cred ca este dintr-o alta constructie refolosita. Eu am tratat lemnul, si am hotarat de comun acord sa le mascam. Una fiind mai mare voi face un mic raft din rigips in coltul de deasupra ei.
                              Revin cu poze maine. Azi am lucrat putin la mansarda, ca am avut de terminat subzidirea in curtea vecinului, la un zid a casei mele. A fost vreme buna si am profitat. Dar am apucat sa facem un perete la cea de-a doua camera.

                              Comentariu

                              Procesare...