Izolatie anticondens acoperis tabla garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iboboc
    Incepator
    • 21.feb.2010
    • 4

    Izolatie anticondens acoperis tabla garaj

    Intr-un garaj de 6x4 din bca, cu beci, cu acoperis de tabla ondulata si atat, se formeaza mult condens pe tavan (picaturi multe in suspensie).

    Cum poate fi remediata aceasta problema cu, costuri MINIME, adica cea mai ieftina solutie, adaptata unui garaj?

    Ce se intampla daca plachez tavanul, la o distanta de 8cm de tabla (pe grinzi) cu placi de osb3 ?

    multumesc.
  • iboboc
    Incepator
    • 21.feb.2010
    • 4

    #2
    in acelasi scop, cum se comporta pal-ul hidrofugat (am vazut un garaj cu asa ceva pe tavan)?

    care e rolul foliei anticondens? e scumpa? poate fi folosita in acest caz?

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Mare lucru nu realizati si va spun motivul . Iarna cind se " baga " masina in garaj , ea este fierbinte si toata umezeala se evapora . Logic , va condensa peste tot ...tavan , pereti ...iar daca frigul este mare , pina dimineata puteti avea si gheta pe pereti sau tavan.
      Daca vreti , izolati tavanul cu vata minerala folie si , eventual , osb , dar mai important este sa aveti o buna ventilatie .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • iboboc
        Incepator
        • 21.feb.2010
        • 4

        #4
        Mare lucru nu realizati si va spun motivul . Iarna cind se " baga " masina in garaj , ea este fierbinte Rolling Eyes si toata umezeala se evapora . Logic , va condensa peste tot ...tavan , pereti ...iar daca frigul este mare , pina dimineata puteti avea si gheta pe pereti sau tavan.
        Daca vreti , izolati tavanul cu vata minerala folie si , eventual , osb , dar mai important este sa aveti o buna ventilatie .


        de fapt, garajul nu il folosesc pentru a baga masina, ci pentru a depozita cateva lucruri, asadar faza cu masina fierbinte nu e cazul. Parerea mea e ca aerul cald vine de la pamantul din beci care este mai cald si se ridica.

        exista o ventilatie, (guri de aerisire deasupra usilor de la intrare inalte de 15cm si cat toata latimea (grilaj) insa nu prea vad efectul.

        vata minerala este scumpa si nu cred ca justifica costurile, iar osb-ul ma gandeam ca "rupe" putin termic, astfel incat diferenta dintre cald de jos si rece a tablei nu se mai face prin osb. intrebarea, asa este? sau se va muta condensul de pe tabla pe osb ?

        multumesc mult pentru raspuns, poate si altii au intalnit cazuri ca astea...si mai aflam si altele.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de iboboc
          ....poate si altii au intalnit cazuri ca astea...si mai aflam si altele.
          De intilnit asta am intilnit la mine in garaj , dar , pe tavan nu a facut o picatura de condens , in rest ...gheata !
          Structura tavanului este sindrila bituminosa , membrana , astereala , osb subtire... si fara condens pe tavan
          Ca o paranteza , sa mai spuna cineva ca sindrila nu izoleaza termic !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15138

            #6
            Pe o tabla rece este normal sa apara condens.
            Fara a cheltui nu se poate obtine un rezultat notabil. Placile OSB nu vor impiedica aparitia condensului dar va reduce fenomenul.
            Daca este spatiu pentru depozitare, presupun ca nu va permiteti sa tineti lucrurile in umiditate, mai ales ca pot si mucegai.
            Inchideti structura tavanului la nivel de planseu si eventual aplicati o izolatie termica. Este cam singura solutie posibila si care minimizeaza suprafata de izolat.

            @Mircea
            Este adevarat efectul pozitiv al materialelor pe baza de bitum insa nu le putem considera materiale termoizolante in sensul adevarat (vezi definitia lor).

            Comentariu

            • iboboc
              Incepator
              • 21.feb.2010
              • 4

              #7
              prin izolatie termica se poate intelege placare cu polistiren? exista adeziv tabla-polistiren?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15138

                #8
                Nu va recomand sa aplicati polostiren direct pe tabla.
                Tabla se incinge destul de tare pe timpul verii, exista riscul de a se deterioara izolatia sau chiar sa se topeasca polistirenul.
                In plus, polistirenul nu rezista la radiatia solara (UV) deteriorindu-se in timp.

                Comentariu

                • moshu2
                  Membru
                  • 05.feb.2010
                  • 124

                  #9
                  Ceea ce incearca sa va spuna colegii e ca nu exista solutie simpla si ieftina la problema Dvs. In primul rand, beciul de sub garaj ar trebui sa se ventileze in AFARA garajului (era bine si ca intrarea sa NU se faca din garaj, cum banuiesc eu ca e, desi nu ati mentionat)
                  Intr-un al doilea rand, ventilarea inseamna CEL PUTIN 2 serii de orificii in parti opuse ale constructiei, capabile sa asigure un curent de aer adevarat, nu niste "fante" printr-un colt.
                  In timpul iernii, regimul de umiditate descris e caracteristic unui beci (semi)inundat; aveti panza freatica sus, si/sau umezeala semnificativa in beci?
                  (Eu am intalnit o situatie analoaga: intr-un post de transformare, celula de 20kv era amplasata "deasupra" unui sant prin care soseau cablurile subterane; toata vara, santul a avut 30 de cm de apa pe fund (camera avea grile de ventilatie de cate 1mp, pe 2 pereti opusi). Abia la sosirea iernii (peste iarna), apa aia s-a evaporat, reaparand odata cu primavara...)

                  Succes!
                  Cateva notiuni de fizica ajuta...

                  Comentariu

                  • moshu2
                    Membru
                    • 05.feb.2010
                    • 124

                    #10
                    Tot nu merge editarea...
                    V-am sugerat ventilarea INTENSA; alternativa (costisitoare!) e incalzirea, combinata cu izolarea tavanului (nu a acoperisului, tabla fiind "neizolabila" din punctul meu de vedere!), si ventilarea moderata pe care ati mentionat-o.

                    Spor!
                    Cateva notiuni de fizica ajuta...

                    Comentariu

                    Procesare...