Sistem "practica" la scoala profesionala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1134

    Sistem "practica" la scoala profesionala

    In Franta, cei care doresc sa-si scada semnificativ suma pe care o au de platit pentru diferite lucrari de constructii, renovari, amenajari etc, in locuinte, pot opta pentru urmatorul sistem:
    - depun o cerere la o scoala profesionala, unde se invata meseriile respective, un reprezentant al scolii se deplaseaza la fata locului, stabileste impreuna cu proprietarul ce fel de lucrari se doresc realizate, cand se doreste inceperea lucrarilor etc. Lucrarile se realizeaza cu elevi-ucenici ai scolii, aflati in anul doi, deci care cam stiu ce au de facut doar ca nu au multa experienta, acestia lucrand sub supravegherea unui "maistru". Proprietarul locuintei se ocupa cu procurarea materialelor,platind astfel doar manopera, intre 25 si 50 % din suma pe care ar fi platito unei firme care ar fi executat aceeasi lucrare. Dv. ce parere aveti ?
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Nu cred ca as fi de acord ca cineva sa invete meserie pe bani mei si in casa mea.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Decit meseriasi platiti cu bani de bani , dar pe care trebuie sa-i inveti ce si cum , mai bine niste ucenici . Ei cu circa , noi cu ideile ....
      Eu votez pro !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Sa ne aducem aminte ca si noi am invatat meserie pe socoteala altora si nu ne-am nascut invatati. Perfectionarea profesionala nu o facem executand instalatii la noi acasa. Ar fi bine daca s-ar aduce din nou institutia ucenicului la ceea ce era ea odata. Dar la noi ca la nimenea.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1331

          #5
          Daca firmele de constructii ar angaja numai muncitori proveniti dintr-o astfel de scoala, scoala care sa ofere o diploma, atestat, certificat.... ca produsul scolii este de calitate, atunci intereseul celui care vrea sa invete meserie va fi maxim, corelat cu seriozitatea scolii de a nu da diploma pana ucenicul nu o merita. Atunci ideea e OK! Merita sa pierzi ceva materiale stricate de ucenici dar cu etape ale lucrarilor bine terminate si bine notate de maistrii care îi coordoneaza.
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          Procesare...