Reamenajare casa saseasca

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Radu Mihai
    Incepator
    • 22.feb.2010
    • 25

    Reamenajare casa saseasca

    Buna

    Am deschis de citeva zile pe forum la rubrica ''Termoizolatii'' un subiect cu acesta tema ''Reamenajare casa saseasca-pereti despartitori'' in care prezentam casa pe care o am si doresc sa o reamnenajez.
    Am postat si o schita a planuli si deasemenea citeva poze.
    Pe parcursul reamenajarii voi posta poze cu evolutia lucrarilor si deasemenea cu probleme pe care le intimpin.

    Pentru cei care doresc sa vina cu pareri si propuneri acestea sint binevenite si de foarte mare ajutor.
    voi prezenta mai jos in citeva cuvinte cam cum vreau sa fac aceasta reamenajare.
    Casa este construita din 1900 iar partea pe care doresc sa o reamenajesz este partea de anexe(grajd la parter,fanar in pod).O sa atasez si citeva poze cu exteriorul si interiorul celor doua nivele.(in poze partea de la burlan catre spatele casei-partea stinga).
    PARTER-inaltime de 3,3m,pardoseala din ciment
    -va cuprinde -hol acces locuinta,hol accesa living,1 dormitor,1 baie,1 bucatarie,1 dresing,scara acces etaj.
    -peretii sint din caraminda de 55 cm grosime-acestia vreau sa-i izolez exterior cu polistiren de 100 mm.
    -parterul,dupa cum se poate vedea din poze,este despartit de pod printr-un plafon care se sprijina pe birne de stejar 200x250mm(stare foarte buna verifcata de ing cu rezistenta si exp.tehnica).
    -sub aceste grinzi voi pune pt a mari rezistenta stilpi de lemn de 150x150mm cu o distanta intre ei de 1 m iar zidurile interioare le voi face din gipscarton cu izolatie interioara de vata bazaltica
    -plafonul intre parter si pod(fanar actual)va fi placat(directie placare-parter->pod) cu placi de gipscarton,vata de sticla 100mm ISOVER AKUSTO,dulapi de lemn 40/50mm,placi din vata minerala pt izolare fonica ISOVER TDPS 20mm,sapa usoara,parchet/gresie)
    -zidurile laterale le voi placa cu gipscarton fara izolatie(din pct de vedere al aspectului zidului si financiar este mai rentabil decit cu tencuiala,driscuiala,gletuire.............)

    ETAJ-inaltime zidurilor laterale ale podului de 2,5m dupa care de la aceasta inaltime urmeaza sarpanta acoperisului cu inaltime de aprox 4m
    -incaperile de la etaj vor avea o inaltime de 2,5m cum sint zidurile ridicate in acest moment fara a mansarda si partea de pod de sub sarpanta
    -va cuprinde spatiu acces scara,2 bai,3 dormitoare,hol acces catre toate incaperile si catre zona de recreere aflata deasupar livingului.
    -zidurile despartitoare din palcare dubla cu gipscarton car la interior va avea vata bazaltica
    -tavanul catre pod se va izola(directie casa->pod) cu gipscarton,vata de sticla 100mm,polistiren 100mm,astereala
    -o parte din peretii laterali vor fi curatati si caramida va ramane la vedere iar alti se vor placa cu gipscarton
    -zona de recreere care se afla deasupra livingului va fi construita din pereti de lemn(tip sandwich)

    Accesul in toate incaperile de pe cele doua nivele se va face prin usi culisante in perete(carcase ascunse in peretii de rigips).

    Incalzirea intregului imobil(partea actuala locuibila si cea care se va construi) vreau sa o fac cu o centrala pe lemne-sursa principala si cu o centrala pe gaz-sursa secundara de ajutor.
    Nu voi posta suprafata care trebuie incalzita deoarece inlatimile camerelor nu sint egale(camere cu 2,5m,3m si 3,5m) dar spun cat total volumul de incalzit este de 1200 m3.
    Centralele vor fi amplasate conform schitei la mijlocul imobilului.
    Deocamdata cred ca am scris suficient despre planurile mele(poate prea mult).
    Pe parcursul constructiei voi atasa poze si voi veni cu comentarii.
    Fișiere Atașate
  • Radu Mihai
    Incepator
    • 22.feb.2010
    • 25

    #2
    alte poze
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Radu Mihai
      Incepator
      • 22.feb.2010
      • 25

      #3
      inca citeva poze
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Radu Mihai
        Incepator
        • 22.feb.2010
        • 25

        #4
        Inca citeva poze si o schita a planului
        Voi face si o poza a planului pt a se putea vedea mai bine
        In poza facuta iarna se poate vedea mai bine si inlatimea parterului(pina la partea de sus a acelei arcade) si deasemenea inaltimea podului cu zidurile de 2,5m piana la scocuri iar de acolo sarpanta.
        Ce vreau sa reamenajez este dupa cum am spus in partea stinga a burlanului,partea dreapta fiind locuibila si locuita in acest moment.
        celalata poza este pentru a va putea face o idee la cit de lunga si mare este casa.

        Astept orice pareri si sugestii pt a ma ajuta in construirea ei.

        Multumesc
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Radu Mihai
          Incepator
          • 22.feb.2010
          • 25

          #5
          buna

          vin cu citeva sfaturi pentru cei care au sau doresc sa cumpere sau mai bine vor primi ca mostenire astfel de case care sint construite pina la inceputul sec 20 si sint catalogate ca monumente istorice sau fac parte din ansamble istorice.
          casa mea este trecuta pe lista monumentelor istorice si mai mult este prinsa si intr-un ansamblu istoric.
          problema mare este ca este trecuta pe lista monumentelor dar nu are nimic deosebit ca si arhitectura sau sa aibe o anume incarcatura memoriala.
          pt a face modificarile dorite la ea ''amenajare anexe in spatiu de locuit prin despartire cu pereti de gipscarton si renovare acoperis''-solicitarile din cerificatul de urbanism,mi-au cerut o serie de acte si documente ca la constructia unei case noi.poate mai mult.
          cel mai important a fost(si este pt ca sint in parioada in care-l analizeaza) certificatul de avizare de la Dir. pt Cultura,Culte si Patrimoniu Cultural care ste subordonata Misterului Culturii si Cultelor.
          nu poti face nicio modificare la astfel de case fara un aviz special deoarece este caz de dosar penal.
          aici este o intrega tevatura cu aceste avize.mi-e mi-a fost respins odata dosarul deoarece dupa cum spuneau cei din comisia de avizare nu s-a pastrat impartirea geamurilor pe care vreau sa le pun cu cele existente la parte locuibila a casei,adica cele noi apareau impartite in 4 iar cele vechi in 6.
          mai mult nu am pastrat tendinta de fanar a anexelor in conditiile in care eu vreau sa-l transform in spatiu de locuit si ca trebuie sa aprofundez mai mult spiritul istoric al constructiei!!!
          sfaturile mele sint urmatoarele:
          -verificati daca a fost intocmita documentatia specifica pentru a fi introdus imobilul in lista monumentelor istorice(conform Legea 422/2001),adica instiintarea propietarului,verificare la fata locului a imobilului,poze,verificare topografica.........
          -sint foarte multe imobile trecute in aceasta lista fara a avea documentatia specifica intocmita,trecuta doar asa la simpla vizualizare
          -solicitati dir.cultelor din jud dvs documentatia intocmita pt imobil(eu voi solicita aceasta documentatie si mai mult scoaterea lui din acesta lista)
          -un astfel de imobil clasat ca document istoric nu poate fi vindut fara un acord al Ministerului sau al dir.Cultelor sau al administratiei locale(in functie de ''greutatea'' lui istorica)deoarce statul are drept de preemtiune la vanzare-cumparare
          -ca ''avantaje'' daca le putem numi asa (dar eu ma lipseam bucuros de ele) aceste imobile sint scutite de impozit pe cladiri si pe terenul la sol ocupat de acestea,la renovarea lor statul/administratiile locale trebuie sa participe cu ceva banuti


          deocamdata cam atit.poate ajuta aceste citeva informatii

          Comentariu

          • ladida
            Incepator
            • 09.aug.2017
            • 1

            #6
            Răspuns la: Reamenajare casa saseasca

            Sper ca ai terminat revonarea si toate sunt bune.

            Multumesc pentru informatii!

            Comentariu

            • irina2017
              Incepator
              • 06.aug.2017
              • 10

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Reamenajare casa saseasca

              vai, cat de frumoasa e casa!

              asteptam vesti!

              Comentariu

              Procesare...