Calcul necesar KW si model centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Calcul necesar KW si model centrala

    Buna ziua,

    Vin la voi cu rugamintea de a-mi da niste sfaturi despre cum sa calculez necesaru de KW pentru centrala care urmeaza sa o achizitionez. Pana acum am avut doua ture de "meseriasi" fiecare recomandandu-mi si instandu-mi cate un model de centrala. Prima data am avut un Viadrus U22, cu toti elementii care trebuia sa il alimentez tot la 3-4 ore si cu greu imi aducea apa la 70 de grade. Dupa aceea am avut un cazan "home made" de la ceva firma de 50 KW care s-a dovedit a avea o constructie defectuasa,infundandu-se fumurile cu cenusa la 6-7 zile. Acum sunt in cautare de o noua centrala, dar nu ma mai las pe mana mesterilor din zona mea, studiez problema pana gasesc o rezolvare optima. Sper sa fac acest lucru impreuna cu ajutorul vostru.

    Deci, sa prezint situatia. Am o casa cu etaj inspre strada si in spatele acesteia niste anexe. In casa mare stau eu cu sotia si cu copila iar in anexe parintii. Intalatia de incalzire este montata in anexe, la parterul casei + 2 calorifere la etaj, urmand a continua cu restul caloriferelor pe masura ce renovez.

    Suprafete:
    - Anexe - Suprafata - 67.89 metri patrati
    - Volum -162.92 metru cubi

    - Casa Parter - Suprafata - 82.55 metri patrati
    - Volum - 214.61 metru cubi
    Etaj - Suprafata - 76.74 metri patrati
    - Volum -186.84 metru cubi

    Totaluri: Suprafata = 228 metri patrati
    Volum = 565 metri cubi

    Izolatie:
    - Casa este in curs de izolare, momentan mare parte din interior este izolata cu neopor de 5 cm grosime, densitate 20 Kg. Urmeaza (probabil anul viitor) ca exteriorul sa fie izolat cu neopor de 12 cm. Anexele sunt construite din caramida plina, parterul la casa din caramida cu gauri iar etajul din boltari albi. Grosimea peretelui este de 30 de cm (fara izolatie). Toate geamurile sunt din termopan cu 5 camere si sticla low-e.

    Trebuie sa iau in considerare si faptul ca mare parte din casa nu o voi incalzi deoarece nu sunt folosite unele camere. De asemenea temperatura pe holuri as vrea sa fie undeva la 18 grade iar in camere 21-22 de grade. Insa in cazul in care voi folosi toata casa, centrala trebuie sa poata duce toata instalatia. Situatie foarte rara in care nu m-ar deranja sa alimentez mai des cazanul.

    In urma unor socoteli rezulta ca as avea nevoie de:
    - Temperatua 18 grade pentru suprafata de 92 metri patrati (181 metri cubi)
    - Temperatura 21-22 grade pentru o suprafata de 121 metri patrati (306 metri cubi)


    Atesez si un mic plan al casei unde sunt trecute si dimensiunile caloriferelor montate deja.

    Ce v-as ruga pe voi: sa imi explicati in linii mari (sau dati ceva link) despre cum se calculeaza necesarul de KW avand in vedere toate cele prezentate
    mai sus (necesar caldura, izolatie etc). Daca exista cineva binevoitor care se ofera sa imi calculeze, atunci si mai bine, insa sunt constient de timpul liber limitat al tuturor si imi este jena sa cer o asemenea favoare. Orice parere ma ajuta foarte mult.
    Deoarece am luat deja doua tepe cu centralele nu vreau sa mai bag bani iarasi in o a treia si sa trebuiasca iarasi schimbata peste un an, va rog sa imi recomandati un cazan pe lemne care sa acopere necesarul de KW care v-a reiesi din calcule si care sa aiba urmatoarele caracteristici:
    - consum scazut (iarna asta pana acum am consumat 40 de metri de lemne)
    - automonie cat mai mare
    - sa trebuiasca curatata cat mai rar
    - sa nu aiba usita de aer cu lant cum avea Viadrusu (care mi s-a blocat de 2 ori)
    - sa fie pana in 10.000 lei.

    Am horn din inox de 20 cm diametru izolat cu vata bazaltica (inaltime 10 m).

    Va rog sa va dati cu parerea. Intre timp am inceput sa studiez topicurile legate de centrale.
    Multumesc pentru ajutor.
    Fișiere Atașate
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    eu recomand o centrala pe gazeificare de cca 40 kw ,
    Daca va recomand 60kw colegii de pe forum vor sari in sus spunand ca ...calcule etc ,blablabla ,dar asa veti alimenta la cca14 ore sigur.
    Mak,...e destul de buna ,are capacitate mare de incarcare si,... sa incurajam economia romaneasca
    acum conteaza si instalatia interioara ,diametru tevi ,marimi radiatoare ,etc
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • alinescoo
      Membru
      • 18.ian.2008
      • 212

      #3
      Multumesc pentru recomandari, o sa incerc sa ma documentez despre centralele Mak.
      Am uitat sa precizez ca pe toate caloriferele am termostat si mai am in instalatie un boiler de 200 l.
      Cum se comporta centrala daca numarul de calorifere deschise este mai mic, de ex 10 calorifere care merg. Am autonomie mai mare, sau am aceiasi automonie ca si cand ar fi mai multe calorifere insa apa se recircula mai mult prin vana de amestec?

      Astept alte sfaturi si pareri.

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 984

        #4
        la sarcina partiala ,autonomia creste ,dar trebuie montata o vana de by- pass in cazul in care toate capetele termostatice se inchid.
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          Eu sincer va recomand sa incercati sa apelati la un proiectant bun de instalatii care sa va ajute sa alegeti cea mai buna solutie pentru dumneavoastra.

          Comentariu

          Procesare...