Sistem ventilatie artizanal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miu tudorel
    Incepator
    • 11.mar.2010
    • 1

    Sistem ventilatie artizanal

    Doresc sa creez un sistem de ventilatie centralizat in 11 camere;spuneti-mi daca pot folosi tuburi din pvc;doresc sa recuperez caldura din aerul evacuat,introducind aer proaspat printr-un tub din aluminiu 80mm,care se afla in interiorul unui tub din pvc 110mm,prin care evacuez aerul viciat;tubul de pvc sa poata prelua condensul datorat diferentei de temperatura.ventilatia va fi in tavanul din grinzi din lemn vata isover placat cu rigips.tubulatura din pvc,pentru a o ignifuga,imbracata in vata de sticla. Doresc sa introduc aer proaspat prin tavan,deasupra usilor de intrare din camere,iar cel viciat sa-l aspir prin tavanul din bai. Am mare nevoie de sfatul dvs. Cu respect multumesc anticipat, teo.
    pensiune lepsa knorr haus
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    ventilatii pe tuburi de pvc am mai vazut ,inclusiv ceva profesional cu tub flexibil de pvc.deci dpdv al sanatatii cred ca nu sunt probleme.
    schimbatorul pe care doriti sa l realizati este interesant ,insa nu stiu ce randament va avea.am montat in cadrul unor proiecte un sistem de ventilatie al bailor si bucatariei ,avand ca piesa principala o unitate de ventilatie cu 5 intrari care aspira aer din bai si bucatarie prin intermediul tubulaturii de pvc gofrat izolat cu vata de sticla avand ca terminal de absortie o grila autoreglabila in functie de umiditate. sper ca aceste informatii sa va ajute sa va configurati propriul sistem .va asteptam cu informatii despre functionarea lui.ceva elemente pentru ventilatii am mai vazut prin magazinele de profil...
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    Procesare...