Canapele piele ecologica sau naturala?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ioanflorin
    Incepator
    • 22.ian.2010
    • 18

    Canapele piele ecologica sau naturala?

    buna..vreau sa cumpar o canapea pt living, credeti ca cele din piele eco. nu sunt trainice, mai bine sa aleg una din piele chiar daca pretul e dublu??
    multumesc..
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Eu unul nu m adau in vant dupa ele. Prefer stofa mai ales ca pe piele te incingi ca naiba.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • nickey1234
      Membru
      • 29.ian.2007
      • 138

      #3
      Dupa îndelungi cercetări pe net m-am edificat in ceea ce privește pielea ecologica si anume aceasta e tot piele însă obținută de la animale crescute pentru producerea laptelui sau cărni, fiind tăbăcita cu substanțe "prietenoase" mediului.Concluzia este ca pielea ecologica e la fel de buna ca si pielea normala. Din cunostințele mele te încingi pe vinilin sau imitație sintetica de pilele si nu pe pielea naturala.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        O fi si cum zici ca sti dar eu unul am stat pe canapea de piele ecologica si in conditiile in care nu exista AC m-as gandi de 2 ori daca sa o cumpar sau nu.
        Este doar parerea mea, nu inseamna ca ceilalti nu trebuie sa opteze pentru o astfel de canapea.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1145

          #5
          Postat în original de nickey1234
          Din cunostințele mele te încingi pe vinilin sau imitație sintetica de pilele si nu pe pielea naturala.
          Nu prea aveti dreptate zic eu, tocmai din acest motiv invocat de dl. VYS, am schimbat scaunele la masina, care erau din fabrica de piele, si am pus de stofa. Nu le puteam suporta, cu tot cu climatronic multizone si nu mai stiu ce.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • jhonyy
            Membru
            • 04.ian.2007
            • 262

            #6
            Postat în original de nickey1234
            Dupa îndelungi cercetări pe net m-am edificat in ceea ce privește pielea ecologica si anume aceasta e tot piele însă obținută de la animale crescute pentru producerea laptelui sau cărni, fiind tăbăcita cu substanțe "prietenoase" mediului.Concluzia este ca pielea ecologica e la fel de buna ca si pielea normala. Din cunostințele mele te încingi pe vinilin sau imitație sintetica de pilele si nu pe pielea naturala.

            Tot ce am vazut pe piata din piele "ecologica" este din imitatie de piele .Daca ar fi fost asa cum scrieti mai sus ar fi fost mai scumpa decit pielea clasica!

            Comentariu

            • nickey1234
              Membru
              • 29.ian.2007
              • 138

              #7
              Pe forumurile romanesti am gasit o singura interventie in care era descrisa corect pielea ecologica. Restul o confundau cu vinilinul sau imitatiile.Asa ca pentru lamuriri suplimentare am cautat in "afara" si acolo am gasit raspunsuri complete, corecte si convingatoare. Am un set de canapele din piele ecologica recent achizitionate si sunt multumit.Acu gusturile nu se discuta.

              Comentariu

              • jhonyy
                Membru
                • 04.ian.2007
                • 262

                #8
                Atunci cumpara de afara . Aici vei lua imitatie pentru ca si vanzatorii fac acceasi confuzie ca toata lumea! Nu am zis ca imitatia (ecologica) nu e buna ci doar ca nu e piele!

                Comentariu

                • nickey1234
                  Membru
                  • 29.ian.2007
                  • 138

                  #9
                  Diferența intre piele (fie ea si ecologica) si imitație sintetica de piele este vizibila cu ochiul liber. Este foarte adevărat ca mulți vând imitație pe post de piele ecologica insa sunt si produse (probabil din import) care conțin piele ecologica si nu imitație.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12200

                    #10
                    Si ce inseamna piele ecologica ? faceti lumina !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • jhonyy
                      Membru
                      • 04.ian.2007
                      • 262

                      #11
                      Este o piele naturala obtinuta de chinezi prin clonarea unei molecule de piele de vaca in conditii total ecologice !!!

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12200

                        #12
                        Postat în original de jhonyy
                        Este o piele naturala obtinuta de chinezi prin clonarea unei molecule de piele de vaca in conditii total ecologice !!!
                        Da , este clar ! Deci un vinilin covertit la religia ecologista !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • jhonyy
                          Membru
                          • 04.ian.2007
                          • 262

                          #13
                          Postat în original de nickey1234
                          Pe forumurile romanesti am gasit o singura interventie in care era descrisa corect pielea ecologica. Restul o confundau cu vinilinul sau imitatiile.Asa ca pentru lamuriri suplimentare am cautat in "afara" si acolo am gasit raspunsuri complete, corecte si convingatoare. Am un set de canapele din piele ecologica recent achizitionate si sunt multumit.Acu gusturile nu se discuta.
                          In engleza piele ecologica inseamna o piele de la un animal crescut in conditii ecologice si prelucrata tot in conditii ecologice dar pretul este de citeva ori mai mare decit a celei normale .
                          Din pacate in Romania termenul de piele ecologica este folosit pentru imitatii dar si pretul este mai mic decit pentru cea naturala.
                          Daca va uitati la alimentele ecologice o sa vedeti diferenta de pret!

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13005

                            #14
                            Da frate dar alimentele le mananci si o conta daca sunt crescute cu chimicale sau cat de cat naturale. La piele ce ii faci? O savurezi ...?
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13005

                              #15
                              Uitasem, si de ce nu ii zice piele naturala ecologica daca e doar cu plus de ecologie pe cap de vaca? Asa doar ecologica tare imi este frica de o mica smecherie. Tot ce nu e de la Doamna Vaca e cam artificial ... ups.. denumirile astea, am zis articifial? Nu e bine. Artificiile sunt interzise la vanzare, revenim, mai bine ecologist.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...