+ Răspuns la subiect
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Soba de teracota sau semineu

Soba de teracota sau semineu

buna ziua,
    mi-am construit o cabana la munte,parter- living 6x4,bucatarie 4x2 (legata de living),baie 2x1,5,etaj-hol si doua dormitoare.
    energ el.inca nu am.
    am o nedumerire privind sist.de incalzire;soba de teracota sau semineu sau centrala termica pe lemne cu circulatie fortata?

farmecul unui semineu in living este de neegalat ,apoi la bucatarie se poate gati -incalzi cu lemne ,iar in dormitoare cate o soba de teracota ,sau chiar una sindura dubla ,intre dormitoare,va asigura caldura necesara ,asta fiind varianta simpla ,fara batai de cap ,fara prea multa tehnologie
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

Centrala termica cu circulatie naturala prin termosifon este o buna varianta, ca sa se incalzeasca peste tot in casa.
    Cu semineu sau soba doar doua camere se vor incalzi.

O alta varianta este o solutie cu semineu pana vine curentul. Apoi sa pune centrala cu pompe, iar ulterior semineul va avea doua functii: sa incalzeasca in camera respectiva si sa creeze ambianta respectiva pentru care se monteaza.

Cea mai corecta varianta ar fi sa va interesati cum va puteti trage curent electric, daca nu se poate ramane valabile numai solutia cu sobe si daca doriti un semineu.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Soba termo de teracota living - inlocuire semineu
    De nicholas_rom în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11.02.2013, 21:52
  2. soba teracota
    De flo8200 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.02.2008, 10:01
  3. Seminee teracota;soba teracota cu usa mare sticla tip semin
    De Eugen R. în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.01.2008, 07:55
  4. Seminee teracota;soba teracota cu usa mare sticla tip semine
    De Eugen R. în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.01.2008, 00:11
  5. soba de teracota
    De cezar76 în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 25.02.2007, 20:08

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii