Soba de teracota sau semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danmisar
    Membru
    • 25.nov.2007
    • 132

    Soba de teracota sau semineu

    buna ziua,
    mi-am construit o cabana la munte,parter- living 6x4,bucatarie 4x2 (legata de living),baie 2x1,5,etaj-hol si doua dormitoare.
    energ el.inca nu am.
    am o nedumerire privind sist.de incalzire;soba de teracota sau semineu sau centrala termica pe lemne cu circulatie fortata?
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    farmecul unui semineu in living este de neegalat ,apoi la bucatarie se poate gati -incalzi cu lemne ,iar in dormitoare cate o soba de teracota ,sau chiar una sindura dubla ,intre dormitoare,va asigura caldura necesara ,asta fiind varianta simpla ,fara batai de cap ,fara prea multa tehnologie
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • iuliat
      Incepator
      • 02.mar.2010
      • 22

      #3
      Centrala termica cu circulatie naturala prin termosifon este o buna varianta, ca sa se incalzeasca peste tot in casa.
      Cu semineu sau soba doar doua camere se vor incalzi.

      O alta varianta este o solutie cu semineu pana vine curentul. Apoi sa pune centrala cu pompe, iar ulterior semineul va avea doua functii: sa incalzeasca in camera respectiva si sa creeze ambianta respectiva pentru care se monteaza.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Cea mai corecta varianta ar fi sa va interesati cum va puteti trage curent electric, daca nu se poate ramane valabile numai solutia cu sobe si daca doriti un semineu.

        Comentariu

        Procesare...