Tencuiala inainte de placare cu polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alenard
    Incepator
    • 21.sep.2009
    • 5

    Tencuiala inainte de placare cu polistiren

    Buna ziua,
    Am tot citit argumente pro si contra efectuarii tencuielii inainte de placarea exterioara cu polistiren. Unii zic ca e bine ca nu mai transpira peretii, altii ca dimpotriva e ca o bariere in izolare...Va rog sa-mi dati si mie un sfat competent, cu argumetne, cum e mai bine sa se faca: se termina zidaria (casa la rosu), se tencuieste si apoi se aplica izolatia, sau se aplica direct placile de polistiren si tencuiesti la sfarsit pentru a face economie de bani si timp? Multumesc mult
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Se poate placa cu polistiren si fara tencuiala, inainte de placare se umplu rosturile dintre caramizi.
    Tencuiala fixeaza mai bine peretele.
    Peste termosistem nu se tencuieste, se trage o masa de spaclu in care se inglobeaza plasa din fibre de sticla peste care se da cu amorsa si tencuiala decorativa, (sau glet de exterior , amorsa si lavabila de exterior- nu prea recomandat).
    Cu respect.

    Comentariu

    • jhonyy
      Membru
      • 04.ian.2007
      • 262

      #3
      Eu am placat casa dupa ce am tencuit dar magazia am placat-o fara tencuiala cu placile lipite in puncte . Am folosit aceleasi materiale si colo si colo dar zilele trecute am constatat ca la peretii magaziei au aparut crapaturi fine pe pereti in masa de spaclu iar la casa nu .Nu stiu daca lipsa tencuielii e cauza dar asta am constatat. La casa polistirenul l-am lipit intinzind adezivul ca la faianta .

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1134

        #4
        Postat în original de jhonyy
        La casa polistirenul l-am lipit intinzind adezivul ca la faianta .
        Aceasta este varianta cea mai corecta, asa polistirenul este lipit pe toata suprafata lui si mult mai fix si mai rezistent ca varianta cu "puncte" de adeziv.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Re: Tencuiala inainte de placare cu polistiren

          Postat în original de Alenard
          Buna ziua,
          Am tot citit argumente pro si contra efectuarii tencuielii inainte de placarea exterioara cu polistiren. Unii zic ca e bine ca nu mai transpira peretii, altii ca dimpotriva e ca o bariere in izolare...Va rog sa-mi dati si mie un sfat competent, cu argumetne, cum e mai bine sa se faca: se termina zidaria (casa la rosu), se tencuieste si apoi se aplica izolatia, sau se aplica direct placile de polistiren si tencuiesti la sfarsit pentru a face economie de bani si timp? Multumesc mult
          Va referiti la tencuiala interioara?
          Polistirenul ca si alte materiale izolatoare face ca ceea ce numim "respiratia peretelui" sa se efectueza mai greu. Asta inseamna ca eventuala umiditate remanenta in zidarie sau cea provenita de la finisajele interioare sa se elimine doar prin golurile ferestrelor sau ferestre deschide daca sunt montate.
          Recomandarea mea este sa realizati tencuiala interioara si apoi, dupa ce se va usca sa placati cu polistiren pe exterior.

          Comentariu

          Procesare...