Semineu DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • came_lia
    Incepator
    • 25.oct.2009
    • 2

    Semineu DIY

    Sper ca aveti loc si pentru o forumista
    Vrem sa ne facem si noi un semineu cu focar deschis din caramida de samota. Dupa doua experiente nereusite cu un mester popular, ne-am gandit sa studiem putin forumurile si sa-l concepem noi cu ajutorul vostru (bineinteles!) Suntem la a treia incercare, sper sa fie cu noroc!
    Semineul nostru va fi unul clasico-rustic, si anume:
    1. postament de 20 cm din beton sau zidarie;
    2. baza focarului de 12 cm in care va fi incastrat cenusarul; dimensiunea cenusarului ne-am gandit sa fie de 35 cm latime* 45 cm adancime; pe aici ne-am gandit noi ca isi va trage aerul rece de care am tot vazut ca se discuta pe-aici!
    3. vatra semineului in care vor fi incastrate doua gratare cu dimensiunea de 20*30 cm fiecare; ne-am gandit sa lasam vreo 15 cm de la fata focarului pana la aceste gratare;
    4.peretii laterali tesuti din caramida de samota; vrem sa mai lasam in lateral pe ambele parti doua fante de 10*10 cm prin care sa fie preluat aerul din incapere; nu stim daca e mai bine sa facem asa sau sa facem o fanta prin care sa fie preluat aerul din exterior; semineul va fi construit pe un perete exterior;
    5; cosul este exterior prefabricat din samota si izolat; gura de evacuare este direct din focarul semineului, are vreo 30 de cm in diametru si este tot prefabricata, in forma de Y; practic din focarul semineului se iese direct in cosul exterior;
    6. partea superioara a focarului va fi inchisa cu o tabla de 1cm care se va sprijini pe zidarie si va avea o panta de vreo 35 de grade din fata semineului inspre spate; astfel o latura a tablei vine pe fata semineului si cealalta chiar deasupra gurii de evacuare spre cos;
    7. dimensiunea interioara a semineului va fi de 70 cm lungime, 60 cm inaltime si 65 cm adancime;
    8. nu vrem sa incalzim nici un spatiu cu el ci doar sa-l folosim de cateva ori pe an fara sa umplem casa de fum;
    9. inaltimea cosului este de vreo 8 m si depaseste coama acoperisului;

    Atasez si o poza care seamana cu ce am vrea noi, doar ca nu vom avea partea din gips carton de deasupra semineului, deoarece gura de evacuare este pe partea din spate a semineului, direct din focar!


    V-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune parerea voastra!
    Multumesc
    [/img]
Procesare...