Centrala Vaillant Turbo TEC Plus 24 Kw

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doinastela
    Membru
    • 15.feb.2010
    • 145

    #16
    [quote="snake"]
    Postat în original de olyoly
    Pentru calorifere, in afara de puterea in wati corespunzatoare camerei ce altceva trebuie sa mai iau in calcul?...
    -la inaltimea parapetului (sau la ce H e montata fereastra)
    -la nr. de fereste dintr-o camera si dimensiunea lor
    -amplasament si orientare incapere (de colt, catre Sud, etc.)
    www.ivp.ro

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #17
      snake,un Turbotec Plus youtube.com/watch?v=rZNUQ_J_UN8

      Comentariu

      • snake
        Incepator
        • 10.mar.2010
        • 28

        #18
        Postat în original de crinaelena
        gama noua Vaillant are ceva aparte : un senzor ptr. apa calda f. performant si care nu se blocheaza decit la apa cu mil
        Asta e unul din motivele pentru care m-am orientat catre aceasta centrala

        Comentariu

        • snake
          Incepator
          • 10.mar.2010
          • 28

          #19
          [quote="doinastela"]
          Postat în original de snake
          Postat în original de olyoly
          Pentru calorifere, in afara de puterea in wati corespunzatoare camerei ce altceva trebuie sa mai iau in calcul?...
          -la inaltimea parapetului (sau la ce H e montata fereastra)
          -la nr. de fereste dintr-o camera si dimensiunea lor
          -amplasament si orientare incapere (de colt, catre Sud, etc.)
          Am luat si eu programelul acela in excel de pe un blog care calculeaza in functie de mai multi factori inclusiv cei specificati de tine.

          Eu am calculat grosier asa :
          Camera 20.59 mp2 X 3.5 h= 72.065 mc X 60w = 4323 W

          Pentru aceeasi camera am calculat si in programelul respectiv tinand cont de peretii exteriori, orientare, zona climatica, tip termopan etc si mi-a dat un rezultat de 3841 W pentru aceeasi camera. Acum sunt in dilema ca nu stiu care ar fi corect.

          E vreo problema daca bun un calorifer supradimensionat?Presupun ca va fi consumul ceva mai mare,nu? Prefer totusi sa consum mai mult decat sa nu am ce consuma

          Comentariu

          • macvio
            Incepator
            • 07.dec.2008
            • 66

            #20
            Fa-ti calculul pt. fiecare camera in parte.La totalul (W) cand alegi radiatorul mai adaugi un procent de cca.25% si astfel vei alege un radiator care va functiona f.bine si la 50-60 grade pe tur radiator.Sper ca am fost inteles.

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1164

              #21
              centrale vaillant

              da ,intradevar centralele vaillant pi gaz sint foarte bune ,eu o am de 5 ani si pot sa zic ca nu am avut probleme cu ea ,bineinteles vara vine asistenta si o curata o mai regleaza si atit ,de ex iarna asta o mers noptile incontinuu ....

              Comentariu

              • snake
                Incepator
                • 10.mar.2010
                • 28

                #22
                O alta intrebare am.

                La aceasta centrala vaillant, cronotermostatul (wi-fi) trebuie sa fie aceeasi marca sau se poate monta o alta marca? Daca se poate monta o alta marca, ce recomandati?Nu de alta dar cronotermostatul wi-fi de la Vaillant costa dublu fata de celalalte, oare stie el mai multe lucruri?

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #23
                  Postat în original de snake
                  O alta intrebare am.

                  La aceasta centrala vaillant, cronotermostatul (wi-fi) trebuie sa fie aceeasi marca sau se poate monta o alta marca? Daca se poate monta o alta marca, ce recomandati?Nu de alta dar cronotermostatul wi-fi de la Vaillant costa dublu fata de celalalte, oare stie el mai multe lucruri?
                  orice marca,recomand unul cit mai simplu si cu fir,ptr. ca nu vei avea surprize.ca marca mie imi plac Siemens.

                  Comentariu

                  • macvio
                    Incepator
                    • 07.dec.2008
                    • 66

                    #24
                    Orce tip de cronotermostat este bun.Daca doresti unul nu foarte sofisticat iti recomand COMPUTHERM 004 sau COMPUTERM 097 cu sau fara fir.Daca crezi ca nu doresti sa-l muti din camera in camera ia-ti unul cu fir.E bine sa-ti faci strategia montajului instalatiei de la inceput.Totusi nu uita sa-l montezi odata cu punerea in functiune a centralei.E bine sa treaca in procesul verbal de punere in exploatare montajul cronotermostatului.O mare parte din firme obliga beneficiarul sa-si ia cronotermostat de la aceiasi firma care a fabricat si centrala.

                    Comentariu

                    • olyoly
                      Membru
                      • 18.mar.2010
                      • 236

                      #25
                      [quote="snake"]
                      Postat în original de doinastela
                      Postat în original de snake
                      Postat în original de olyoly
                      Pentru calorifere, in afara de puterea in wati corespunzatoare camerei ce altceva trebuie sa mai iau in calcul?...
                      -la inaltimea parapetului (sau la ce H e montata fereastra)
                      -la nr. de fereste dintr-o camera si dimensiunea lor
                      -amplasament si orientare incapere (de colt, catre Sud, etc.)
                      Am luat si eu programelul acela in excel de pe un blog care calculeaza in functie de mai multi factori inclusiv cei specificati de tine.

                      Eu am calculat grosier asa :
                      Camera 20.59 mp2 X 3.5 h= 72.065 mc X 60w = 4323 W

                      Pentru aceeasi camera am calculat si in programelul respectiv tinand cont de peretii exteriori, orientare, zona climatica, tip termopan etc si mi-a dat un rezultat de 3841 W pentru aceeasi camera. Acum sunt in dilema ca nu stiu care ar fi corect.

                      E vreo problema daca bun un calorifer supradimensionat?Presupun ca va fi consumul ceva mai mare,nu? Prefer totusi sa consum mai mult decat sa nu am ce consuma
                      Dupa cum am mai scris supradimensionare nu exista , eventual a fost calcult pentru o putere mai mare (ex26`C - temperatura in casa) sau cu temperatura de lucru mai mica! Factorul de corectie poate fi de pana la 6 - ceea ce inseamna ca puterea radiatorului se poate multiplica pana la de 6 ori .Va atasez un tabel cu factori de corectie in functie de temperatura agentului termic si temperatura ambientala solicitata.
                      Fișiere Atașate
                      daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                      Comentariu

                      • snake
                        Incepator
                        • 10.mar.2010
                        • 28

                        #26
                        Stiti cumva cum stau cei de la Vaillant pe zona Bucuresti cu service-ul, piesele de pe stoc, preturile pieselor, promtitudinea cu care raspund ?

                        Comentariu

                        • olyoly
                          Membru
                          • 18.mar.2010
                          • 236

                          #27
                          sorry... pas...
                          daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                          Comentariu

                          • snake
                            Incepator
                            • 10.mar.2010
                            • 28

                            #28
                            Nu mai deschid inca un topic asa ca intreb tot aici.

                            Vreau sa fac instalatia de incalzire prin sapa cu calorifere iar materialul sa fie cupru colac care sa fie izolat si eventual tras si printr-o teava de pvc impotriva socurilor mecanice.

                            Intrebarile mele:

                            1. Daca teava este izolata cum am scris mai sus mai exista posiblitatea de corodare a cuprului in contact cu cimentul?
                            2. Cupru colac (nu stiu cum arata, nu am vazut niciodata ) se gaseste direct izolat termic si impotriva coroziunii in contact cu cimentul? sau trebuie luata si izolatie separata?
                            3. Se pot face unghiuri de ~ 90 grade doar manual fara masina speciala de indoit? ma gandesc ca atunci cand iese din sapa si urca spre calorifer sa nu trebuiasca sa ii pun cot si sa il lipesc in sapa.
                            4. Cat de rezistent este? e vreo diferenta de calitate intre cel colac si cel teava?
                            5. Ii trebuie lasat vreun spatiu in care sa aiba loc sa se dilate sau sa se deplaseze cand trece apa sau e de ajuns ca trece prin teava de PVC care va veni acoperita de sapa?


                            Mersi anticipat



                            PS: nu va speriati nu voi face eu instalatia doar vreau sa ma informez inainte.

                            Comentariu

                            • olyoly
                              Membru
                              • 18.mar.2010
                              • 236

                              #29
                              Postat în original de snake
                              Nu mai deschid inca un topic asa ca intreb tot aici.

                              Vreau sa fac instalatia de incalzire prin sapa cu calorifere iar materialul sa fie cupru colac care sa fie izolat si eventual tras si printr-o teava de pvc impotriva socurilor mecanice.

                              Intrebarile mele:

                              1. Daca teava este izolata cum am scris mai sus mai exista posiblitatea de corodare a cuprului in contact cu cimentul?
                              2. Cupru colac (nu stiu cum arata, nu am vazut niciodata ) se gaseste direct izolat termic si impotriva coroziunii in contact cu cimentul? sau trebuie luata si izolatie separata?
                              3. Se pot face unghiuri de ~ 90 grade doar manual fara masina speciala de indoit? ma gandesc ca atunci cand iese din sapa si urca spre calorifer sa nu trebuiasca sa ii pun cot si sa il lipesc in sapa.
                              4. Cat de rezistent este? e vreo diferenta de calitate intre cel colac si cel teava?
                              5. Ii trebuie lasat vreun spatiu in care sa aiba loc sa se dilate sau sa se deplaseze cand trece apa sau e de ajuns ca trece prin teava de PVC care va veni acoperita de sapa?


                              Mersi anticipat



                              PS: nu va speriati nu voi face eu instalatia doar vreau sa ma informez inainte.
                              1.Teava de cupru colac poate sa fie:neprotejata,protejata intr-o teaca de pvc(impotriva coroziunii si mecanic-mai slab-zgarieturi) sau izolata intr-o teaca cu poliuretan(impotriva coroziunii,mecanic - mai slab-zgarieturi , dilatari si pierderi de temperatura);
                              2.Pe piata exista teava de cupru bare si colac (decalita , in colac - ca si tubul multistrat);
                              3.Unghiurile de 90 de grade cu raza mica se fac doar cu presa intre bacuri in functie de diametrul tubului pentru a nu permite latirea sau gatuirea tubului , recomandat este sa nu fie imbinari , tocmai din acest motiv se foloseste acest tip de material , pentru ca se pot realiza curbele din acelasi tub fara imbinari , iar tubul este indicat sa iasa din perete nu din sapa , deci inseamna inca o curba , dupa cea dinspre sapa in perete - cea spre radiator din perete;
                              4.Rezistenta o da grosimea peretelui si PH-ul agentului termic , diferenta intre bare si colac este doar rezistenta mecanica la incovoiere;
                              5.Dilatarea este permisa in poliuretanul cu care este acoperita , deci nu este cazul trecerea prin tuburi PVC in sapa , doar daca trece prin sol dintr-o cladire in alta.
                              Nu noi trebuie sa ne speriem , ci tu daca ai intentia sa faci o instalatie dupa recomandari de pe diferite forumuri!!!
                              daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                              Comentariu

                              • snake
                                Incepator
                                • 10.mar.2010
                                • 28

                                #30
                                Mersi pentru informatii

                                Inclusiv de pe forumuri adun diferite informatii, inclusiv recomandari ale diferitelor persoane, recomandari ale instalatorilor etc.
                                Da asa imi place mie sa ma informez din mai multe surse diferite si sa fac " media aritmetica" iar la sfarsit sperand/crezand ca iau decizia corecta

                                Comentariu

                                Procesare...