Centrala Vaillant Turbo TEC Plus 24 Kw

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    #31
    dv.ati cerut niste pareri,calculul pentru un necesar termic si executarea unei instalatii termice se face numai de o firma de specialitate,bineinteles in functie de cerintele beneficiarului in comformitate cu normele si cerintele in vigoare.Aici se spun doar pareri sau mici sfaturi.De obicei se tine cont si de optiunea beneficiarului daca aceasta este fezabila si in functie de posibilitatile materiale ale acestuia.Sa fim realisti,nu stiu dupa ce criterii se recomanda centralele termice si termostatele de ambient,toate fac acelasi lucru si in final platim brandul.Contactati o firma specializata in astfel de lucrari care trebuie sa stie ce are de facut.
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #32
      e foarte utila consultarea pe forumuri pentru probleme punctuale, dar in vederea realizarii unei intregi instalatii va sfatuiesc sa apelati la cineva de specialitate.

      Comentariu

      • snake
        Incepator
        • 10.mar.2010
        • 28

        #33
        Centrala va ramane aceasta din topic. Acum ce sa zic, de exemplu toate masinile fac acelasi lucru, toate merg din punctul A in B, ideea e cum te duc, unele mai lin altele mai zbuciumat, la final cred ca totusi conteaza si marca.
        Oricum apelez la o firma de specialitate dar asta nu inseamna ca ceea ce zic e litera de lege. Marea majoritate urmaresc si un anumit interes .....banii.

        Eu caut anumite informatii ca sa nu fiu "blana" atunci cand incepe meseriasul sa vorbeasca, sa pot sa il contrazic in anumite situatii, bineinteles cu argumente.
        Pe langa faptul ca eu am niste idei si nu vreau sa-mi raspunda meseriasul din start " Nu se poate" din diverse motive (cel mai probabil munca in plus sau cunostintele lui)

        Cum am mai spus una dintre surse este si forumul.

        Comentariu

        • snake
          Incepator
          • 10.mar.2010
          • 28

          #34
          Referitor la instalatia de incalzire mai am o intrebare la care atasez si o schita (sper sa se distinga ceva din ea)

          "Schita" e facuta brut in paint, 2D, sper din explicatiile mele sa va dati seama ce intreb

          Instalatia as dori sa o fac pe cupru colac trecut prin sapa care sa aiba cat mai putine imbinari. Dupa cum se vede din poza linia neagra este turul care merge de la centrala spre primul radiator, intrebarea mea este unde se pune T-ul care sa desparta: 1. teava care merge spre turul caloriferului si 2. teava tur care merge spre urmatorul calorifer. In sapa se va imbina? Acelasi lucru este valabil si pentru retur si pentru apa calda la baie (chiuveta este pe un perete iar cada pe cel opus)
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • olyoly
            Membru
            • 18.mar.2010
            • 236

            #35
            Imbinarile nu sunt indicate deloc nu mai rar , eventual prin lipire tare(alamire)
            daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              #36
              ...brrrrrr, ceea ce vrei sa faci acolo este total ...aiurea .parerea mea este sa mai strangi putini banuti si sa incerci o distributie ,iar acm sa l faci cu ppr .
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #37
                imbinarile si t-urile nu sunt absolut deloc recomandate in sapa, acestea sunt cele mai sensibile puncte ale unei instalatii.

                Comentariu

                • snake
                  Incepator
                  • 10.mar.2010
                  • 28

                  #38
                  Postat în original de termoadi
                  ...brrrrrr, ceea ce vrei sa faci acolo este total ...aiurea .parerea mea este sa mai strangi putini banuti si sa incerci o distributie ,iar acm sa l faci cu ppr .
                  Nu e neaparat ceea ce vreau eu, era doar o intrebare ca nu imi dau seama cum poate veni o teava de la centrala care sa ajunga la mai multe calorifere si sa nu aiba vreo imbinare.

                  Ce inseamna o distributie?

                  Ppr-ul nu vine tot imbinat sub sapa? e acelasi lucru.

                  Am inteles ca nu e bine sa ai imbinari in sapa, da vreau sa inteleg cum se face legatura intre calorifer si turul/returul care merge la urmatorul calorifer.

                  Instalatia nu am inceput-o, inainte de a o incepe vreau sa am o idee despre ce se face acolo ca sa stiu sa atentionez eventual emseriasul.

                  Comentariu

                  • snake
                    Incepator
                    • 10.mar.2010
                    • 28

                    #39
                    Postat în original de Consultant climatizare
                    imbinarile si t-urile nu sunt absolut deloc recomandate in sapa, acestea sunt cele mai sensibile puncte ale unei instalatii.
                    Corect, e foarte logic ce spuneti, din cauza asta am si punctat pe schita cu semnul intrebarii. Problema e ca necunoscand cum se face o instalatie nu-mi dau seama cum se poate lega o teava tur/retur la mai multe calorifere fara vreo imbinare.

                    Comentariu

                    • snake
                      Incepator
                      • 10.mar.2010
                      • 28

                      #40
                      Postat în original de snake

                      Ce inseamna o distributie?
                      Adica dintr-un distribuitor pleaca pentru fiecare calorifer in parte tur si retur?

                      Comentariu

                      • snake
                        Incepator
                        • 10.mar.2010
                        • 28

                        #41
                        Intrebare:

                        Am instalatia termica facuta pe cupru colac cu distribuitor colector. In total sunt 10 calorifere legate fiecare individual. Acum as dori sa montez la fiecare calorifer cate un termostat. Din ce am citit am inteles ca nu se pune termostat la toate caloriferele ci se lasa unul fara. Daca este corect, conteaza care calorifer l-as lasa fara termostat?
                        Eu ma gandeam la cel din camera unde voi monta un cronotermostat.

                        Mersi

                        Comentariu

                        • olyoly
                          Membru
                          • 18.mar.2010
                          • 236

                          #42
                          Postat în original de snake
                          Intrebare:

                          Am instalatia termica facuta pe cupru colac cu distribuitor colector. In total sunt 10 calorifere legate fiecare individual. Acum as dori sa montez la fiecare calorifer cate un termostat. Din ce am citit am inteles ca nu se pune termostat la toate caloriferele ci se lasa unul fara. Daca este corect, conteaza care calorifer l-as lasa fara termostat?
                          Eu ma gandeam la cel din camera unde voi monta un cronotermostat.

                          Mersi
                          EXACT!
                          Robinetii termostatati opresc trecerea agentului termic in momentul in care capul(senzorul) sesizeaza ca s-a ajuns cu temperatura ambientului la cea setata , deci intr-un final se poate ca toti robinetii sa fie inchisi , iar centrala nu stie aceasta treaba si lucreaza in continuare "fortat" deoarece pompa de recirculare nu are unde sa impinga agentul termic.De aceea este indicat sa se conecteze un termostat de ambient care va opri cazanul in momentul atingerii temperaturii setate, iar acel radiator din camera cu termostatul de camera nu va avea robinet termostatat.
                          daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                          Comentariu

                          Procesare...