Scule DeWalt

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Scule DeWalt

    De curand am achizitionat o masina de frezat nuturi de la Dewalt , am oscilat intre makita varianta cu acumulatori de 18 v , makita varianta cu alimantare la 220 v si dewaltul . Ca si pret makita fara acumulatori era mai ieftina cu 200 ron , Dewaltul l-am gasit la 1 000 ron si makita se invarte undeva la 1200 ron . Am ales DeWaltul fiinca are un sistem superior de reglaj mult mai sigur si mai fix decat makita dar ca si calitate e net inferior. La makita au folosit corpul la modelele de polizoare unghiulare de 800 w care imi par destul de robuste si dpdv constructiv mi se pare un atu sa folosesti un produs gata testat si fabricat . Dewaltul nu e asa de bine construit , materialle folosite nu mi se par foarte de calitate , dar sistemul de evacuare si aspiratie al prafului e mult mai bine conceput , se lucreaza aproape fara praf doar cu sistemul de colectare din dotare ... ( care trebuie demontat si curatat doar dupa 6-7 frezari ) conectat la un aspirator e mai mult decat OK.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Chroma
      Membru
      • 12.ian.2015
      • 120

      #62
      Răspuns la: Scule DeWalt

      Nu mai vreau sa aud de DeWalt. Pana cand nu vor face ceva cu acumulatorii, in sensul ca pica prea repede. Am avut 3 scule cu acumulator de la ei, acum merg pe Makita. Am avut si un flex cu variator. Din cand in cand murea, nimeni nu mi-a spus de ce. In schimb nu am avut nici cel mai mic repros pt Makita, poate doar ca nu par asa solide ca DeWalt, insa sunt foarte rezistente.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #63
        Răspuns la: Scule DeWalt

        Postat în original de Chroma
        Nu mai vreau sa aud de DeWalt. Pana cand nu vor face ceva cu acumulatorii, in sensul ca pica prea repede. Am avut 3 scule cu acumulator de la ei, acum merg pe Makita. Am avut si un flex cu variator. Din cand in cand murea, nimeni nu mi-a spus de ce. In schimb nu am avut nici cel mai mic repros pt Makita, poate doar ca nu par asa solide ca DeWalt, insa sunt foarte rezistente.
        Da, raportul pret-calitate e superior la.Makita comparativ cu DeWaltul. Designul la DeWalt da o aparenta de solid dar uneori e numai aparenta.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #64
          Răspuns la: Scule DeWalt

          M-am apucat sa imi repar polizorul DeWALT D28136 OS achizitionat acum vro 2 ani si pot spuna ca nu prea folosit
          - simptome
          1, vibratii excedentare
          2, se incalzea exagerat
          3, in ultiuma perioada scapa vaselina inspre rotor/stator

          Constatari
          - majoritatea rulmentilor MADE IN CHINA trebuiesc inlocuiti ( 4 buc )
          - perile de carbon sunt cele mai proaste din cate am vazut la o scula profesionala
          - suportul pentru perii ESTE DE PLASTIC !!!!! am zeci de scule profesionale si nu am vazut pana acuma asa ceva ...
          - in spatele comutatorului pentru turatie este o placa cu circuite care din punctul meu de vedere nu ar trebuii sa caute intr-o scula profesionala care a costat vro 700 ron ....

          Personal sunt ff dezamagit de acest model si voi elimina Dewaltul din viitoarele achizitii
          Pentru comparatie am pus cateva polizoare din gama de varf de a makita , fein si Metabo ( fara variator de turatie )
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #65
            Răspuns la: Scule DeWalt

            Multam de info. Nici eu inca nu am vazut suport de perii din plastic la un polizor profesional. Nu stiu daca cele de piata au din plastic, dar cred ca nici acelea. Orcum, am auzit destule patanii negative cu DeWalturi de la cunoscuti incit sa imi taie orce curiozitate de a achizitiona o scula de la ei.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #66
              Răspuns la: Scule DeWalt

              Postat în original de Temelye
              Multam de info. Nici eu inca nu am vazut suport de perii din plastic la un polizor profesional. Nu stiu daca cele de piata au din plastic, dar cred ca nici acelea. Orcum, am auzit destule patanii negative cu DeWalturi de la cunoscuti incit sa imi taie orce curiozitate de a achizitiona o scula de la ei.
              E o noutate , daca imi spunea cineva nu il credeam , suporturile de perii din plastic rosu se pot vedea clar in poze, astazi am schimbat toti rulmentii chinezesti cu cei de la SKF, am rezolvat problema cu vaselina si vibratile dar de incalzit tot se incalzeste ...Poate modelele fabricate in germania respecta un standard superior al calitatii , un polizor prin definitie trebuie sa fie simplu , sa aiba o constructie solida , o racire adecvata , sa reziste in conditii vitrege de santier si abuzuri , asta are o gramada de bizbrizuri electronice cu protectie antipraf care necesita o constructie speciala, probabil din cauza asta nu mai este efectuata o racire coresounzatoare a motorului .... in fine l-am reparat , sa vedem cat o tine de tura asta ...
              Din punct de vedere constructiv modelul de la Metabo si Fein mi se par cele mai reusite , sunt curios de o comparatie cu Flex
              Ultima editare de dummy_; 20.iun.2017, 19:43.

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                #67
                Răspuns la: Scule DeWalt

                Totusi, comparativ cu DeWaltul, Makita e ok chiar daca e fabricata in China sau Romania, pe cind DeWalt e posibil ca si cel german sa nu fie cine, stie ce
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • alinescoo
                  Membru
                  • 18.ian.2008
                  • 212

                  #68
                  Răspuns la: Scule DeWalt

                  Cum tot caut circular de banc, am vazut un model interesant: DeWalt DW745 care are review-uri bune si in US e ~280$ iar la noi e 3500 lei.

                  Ce e cu diferentele astea de pret asa mari? DeWalt e o firma US si la noi se aplica toate celelalte (taxe vamale, TVA)? . Cum e cu service-ul DeWalt in Ro? Daca iau un circular de pe olx, am sanse sa il repar pe undeva daca apar probleme ?

                  Comentariu

                  • uceniculgica
                    Membru Marcant
                    • 10.ian.2013
                    • 572

                    #69
                    Răspuns la: Scule DeWalt

                    eu am un polizor unghiular mic si un ciocan demolator D25830K de la DeWalt, polizorul este facut in China, se cam incalzeste, da merge, ciocanul demolator l-am lucrat la greu in beton, eu sunt multumit de ele

                    in UK si US cred ca sunt cele mai folosite scule

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      #70
                      Răspuns la: Scule DeWalt

                      Intrebati-l pe dumyy despre DeWalt si va da un raspuns realist. Eu unul nu mi-as cumpara DeWalt deoarece calitatea e sub Makita iar pretul mult peste.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • adrian negoita
                        Incepator
                        • 15.feb.2015
                        • 11

                        #71
                        Răspuns la: Scule DeWalt

                        Depinde din ce punct de vedere privesti situatia,voi spuneti de makita,?eu va spun ca e facuta in china,si doar asamblata in japonia,de-o fi si atit,sau e asamblata in vapor spre japonia,apoi spuneti ca e slab,da e slab,dar au mai fost unii ce se numeau Hercules,si la o tavaleala mai serioasa,au murit sculele lor,eu nu stiu de ce sunt asa slabe sculele lor dar pot sa va spun ca pina acum mi-au rupt o grmada de biti de la wera,si asta cam e virful de gama in scule profesionale,sau credeti voi ca de prosti le folosesc americanii si englezii?din pur patriotism?dar serial-numberul de pe ele l-ati verificat pe site-ul firmei?pt ca daca e originala scula o poti verifica si stii exact cind a fost facuta si in ce cocina a fost construita,chiar de e luata din reprezentanta,poate fi o facatura,am patit-o eu!nu e cel mai bun dewaltul, dar oricind la o fortare mai serioasa ingroapa alte marci de renume!si o spun pe testate si probate,dar nu mai conteaza asta,am avut si triton,si makita si bosch,si millwaukee,si pina acum nu m-au lamurit niciuna,prea bine,pot sa improsc cu noroi orice marca,dar are vre-o valoare?

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          #72
                          Răspuns la: Scule DeWalt

                          Postat în original de adrian negoita
                          Depinde din ce punct de vedere privesti situatia,voi spuneti de makita,?eu va spun ca e facuta in china,si doar asamblata in japonia,de-o fi si atit,sau e asamblata in vapor spre japonia,apoi spuneti ca e slab,da e slab,dar au mai fost unii ce se numeau Hercules,si la o tavaleala mai serioasa,au murit sculele lor,eu nu stiu de ce sunt asa slabe sculele lor dar pot sa va spun ca pina acum mi-au rupt o grmada de biti de la wera,si asta cam e virful de gama in scule profesionale,sau credeti voi ca de prosti le folosesc americanii si englezii?din pur patriotism?dar serial-numberul de pe ele l-ati verificat pe site-ul firmei?pt ca daca e originala scula o poti verifica si stii exact cind a fost facuta si in ce cocina a fost construita,chiar de e luata din reprezentanta,poate fi o facatura,am patit-o eu!nu e cel mai bun dewaltul, dar oricind la o fortare mai serioasa ingroapa alte marci de renume!si o spun pe testate si probate,dar nu mai conteaza asta,am avut si triton,si makita si bosch,si millwaukee,si pina acum nu m-au lamurit niciuna,prea bine,pot sa improsc cu noroi orice marca,dar are vre-o valoare?
                          Daca ai impresia ca vb din auzite te cam inseli ... te poti uita pe forum la polizoarele pe care le expluataz in regim mediu-greu in functie de ce am de lucru si Dewaltul e o PORCARIE SCUMPA , Daca il folosesc timp de 15 min in regim de lucru intens trebuie sa ma opresc ca se incinge prea tare , l-am dus la reprezentanta si a zis ca e ok , i-am schimbat toti rulmentii si vibratile s-am mai diminuat ceva , suportul de perii de din PLASTIC... cine naiba foloseste plasticul la un ansamblu care se incinge destul de mult ?? Patriotism ??.... prostii pentru prostii de Americani , pe mine ma intereseaza raportul calitate /pret /durata de viata nu sunt fan al vrunei marci anume , imi cumpar cam ce e mai bun din gama capului de serie . Seria daca nu stii se poate introduce pe saitul firmei si ti se acorda garantia de 5 ani/produs sau cel putin asa am prins eu promotia respectiva si ma indoiesc ca iti acorda cineva garantie pe o serie fictiva .... Am polizoare cam de pe la toate firmele si modelul asta de dewalt pe departe e cel mai prost , Toate polizoarele le-am desfacut pentru mentenanta , te uiti la ele si vezi gradul de uzura , materialele si tratamentul folosit la piese , vezi coroana de angrenare daca e forjata sau turnata , vezi cablajele folosite si calitatea intrerupatoarelor , cablului de alimentare , calitatea rotorului si carbunilor ....
                          Sunt chestii care fac diferenta intre o scula extraordinar de buna (cu o coroana si un pinion de angrenare din ofet forjat , un rotor cu un bobinaj de calitate si acoperit epoxilic contra sablarii , cu un stator fara economie la Cu etansat cu rasina epoxilica , cu o pereche de carbuni din cupru grafitat , un sistem bun de racire si ventilatie , cu rulmenti de calitate , un intrerupator rezistent si etansat contra prafului , un cablaj hotarat , si o carcasa masiva din metal cu caneluri pentru o racire rapida ) si scule cu iz de profesional gen Dewalt . Eu nu improsc cu noroi ci doar impartasesc din experientele mele pentru ca altii sa nu arunce banii aiurea pe fereastra , daca vrei sa ei in calcul cele de mai sus FF bine daca nu .... e o tara libera .

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #73
                            Răspuns la: Răspuns la: Scule DeWalt

                            Polizoarele mici , din ele lipseste un Bosch 125 CIE ( la fel de prost ) si un Hilti micut antic .
                            Din cele mari un Fein model nou si o Makita de 2200 W de acum 10 ani .
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #74
                              Răspuns la: Răspuns la: Scule DeWalt

                              Postat în original de dummy_
                              Daca ai impresia ca vb din auzite te cam inseli ... te poti uita pe forum la polizoarele pe care le expluataz in regim mediu-greu in functie de ce am de lucru si Dewaltul e o PORCARIE SCUMPA , Daca il folosesc timp de 15 min in regim de lucru intens trebuie sa ma opresc ca se incinge prea tare , l-am dus la reprezentanta si a zis ca e ok , i-am schimbat toti rulmentii si vibratile s-am mai diminuat ceva , suportul de perii de din PLASTIC... cine naiba foloseste plasticul la un ansamblu care se incinge destul de mult ?? Patriotism ??.... prostii pentru prostii de Americani , pe mine ma intereseaza raportul calitate /pret /durata de viata nu sunt fan al vrunei marci anume , imi cumpar cam ce e mai bun din gama capului de serie . Seria daca nu stii se poate introduce pe saitul firmei si ti se acorda garantia de 5 ani/produs sau cel putin asa am prins eu promotia respectiva si ma indoiesc ca iti acorda cineva garantie pe o serie fictiva .... Am polizoare cam de pe la toate firmele si modelul asta de dewalt pe departe e cel mai prost , Toate polizoarele le-am desfacut pentru mentenanta , te uiti la ele si vezi gradul de uzura , materialele si tratamentul folosit la piese , vezi coroana de angrenare daca e forjata sau turnata , vezi cablajele folosite si calitatea intrerupatoarelor , cablului de alimentare , calitatea rotorului si carbunilor ....
                              Sunt chestii care fac diferenta intre o scula extraordinar de buna (cu o coroana si un pinion de angrenare din ofet forjat , un rotor cu un bobinaj de calitate si acoperit epoxilic contra sablarii , cu un stator fara economie la Cu etansat cu rasina epoxilica , cu o pereche de carbuni din cupru grafitat , un sistem bun de racire si ventilatie , cu rulmenti de calitate , un intrerupator rezistent si etansat contra prafului , un cablaj hotarat , si o carcasa masiva din metal cu caneluri pentru o racire rapida ) si scule cu iz de profesional gen Dewalt . Eu nu improsc cu noroi ci doar impartasesc din experientele mele pentru ca altii sa nu arunce banii aiurea pe fereastra , daca vrei sa ei in calcul cele de mai sus FF bine daca nu .... e o tara libera .
                              E posibil ca la americani si la englezi sa aiba un pret de nimic comparativ cu pretul de la noi si atunci nu ei nu isi bat capul cit ii tine respectiva scula. In rest,absolut de acord cu tot ce afirmati.
                              Ultima editare de Temelye; 26.sep.2017, 07:51.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • alinescoo
                                Membru
                                • 18.ian.2008
                                • 212

                                #75
                                Răspuns la: Scule DeWalt

                                Va salut,

                                Sunt in dilema de a cumpara ori un DeWalt DWE745 sau probabil DWE7491.
                                V-ar ruga daca aveti pareri despre vre-un model si as mai vrea sa stiu cum e service-ul DeWalt in Romania? Se rezolva rapid problemele aparute?

                                Comentariu

                                Procesare...