Scule DeWalt

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    Scule DeWalt

    Salutare!

    Detin in firma mea rotopercutante Makita si Bosch (HR 2450 x 2, HR 2470T x 2, GBH 2-26 DFR x 2 si un GBH 5-40).
    Eu fac instalatii electrice.
    Recent, cineva mi-a propus sa imi schimb sculele mele cu DeWalt, adica sa le dau pe ale mele (a se citi vanzare) si in locul lor sa imi iau DeWalt.
    Totul cu garantie binenteles.
    Intrebararile mele pentru cei care cunosc aceste scule:
    • - dpdv al service-ului cat si al fiabilitatii merita aceasta schimbare?
      - dpdv al costurilor de intretinere cum sunt cele de la DeWalt?
    Va multumesc anticipat inclusiv celor care-mi vor spune ca dintre Makita, Bosch si Dewalt, cele mai bune sunt... Hilti!
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    #2
    Daca nu as fi multumit de rotopercutoarele mele atunci m-as gandi sa le schimb. Si atunci, insa, mi-as cumpara intai una DEWALT de proba, si as pune-o serios la treaba, inainte sa le dau pe toate. Stiti vorba aia, cu vrabia din mana si cioara de pe gard...

    Eu am o Makita hr 2470 si o Makita hr 2810 si sunt foarte multumit.
    Iar pentru canale am un gnf 35.
    Tot instalatii electrice fac si eu.
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #3
      Era vorba ca ale mele ies din garantie toate la anul si ma gandeam sa re-innoiesc "parcul".

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Foarte scumpe la intretinere DeWaltul in comparatie cu Makita sau Bosch, reprezentante putine. Ce daca ies din garantie la anul?!? inseamna ca nu mai pot fi folosite?
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #5
          Ok. Deci ar fi o afacere proasta? Intreb pentru ca eu sunt multumit de ale mele dar ma gandeam sa merg spre altceva. Si am zis ca nu strica sa intreb. Are dreptate si komy..ar fi interesant sa iau una, sa vad cum se comporta si apoi sa ma decid.

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #6
            pai si noi vom astepta impresia dumneavoastra despre deWalt dupa ce puneti o scula la munca.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #7
              Postat în original de bassu
              Ok. Deci ar fi o afacere proasta? Intreb pentru ca eu sunt multumit de ale mele dar ma gandeam sa merg spre altceva. Si am zis ca nu strica sa intreb. Are dreptate si komy..ar fi interesant sa iau una, sa vad cum se comporta si apoi sa ma decid.
              eu am un deWalt D25830K, sunt multumit, probabil cam la fel se comporta si corespondentul Makita sau Bosch

              daca esti multumit de ce ai, parerea mea e sa le folosesti in continuare pana nu se mai justifica sa le repari

              treci pe alta marca doar daca ai un real avantaj, cand spun asta ma refer la o diferenta de pret consistenta sau prinzi o promotie gen cumperi x scule si capeti inca una gratis

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #8
                Re: DeWalt - merita?

                Da cele mai bune sunt Hilti , dar un rotopercutor hilti sds max costa cat toata gama ta de scule , plus inca ceva , am si hilti , dewalt , makita , bosch , metabo , ...cam din toate cel putin un model sau doua , dar makita predomina mai mult de 70% , mie makita mi se pare ceam mai buna alegere calitate /pret de pe piata , de la dewalt am un demolator sds max la 25 j dar nu mi se pare foarte stralucit , demolatorul de la AEG de 28 j il lasa mult in urma cu toate ca a fost folosit foarte mult , Dewaltul produce cele mai bune acule cu acumulatori de pe piata sunt destul de scumpe modelele industriale dar daca le folosesti zilnic merita , de la dewalt am probat si cateva polizoare si mi-au placut cum functioneaza

                Comentariu

                • mack339
                  Membru
                  • 27.dec.2009
                  • 123

                  #9
                  Dewalt sunt greoaie si neperformante in viziunea mea.
                  Makita si Bosh le lasa mult in urma, nu da pasarea din mana !
                  Parerea mea !

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #10
                    Postat în original de mack339
                    Dewalt sunt greoaie si neperformante in viziunea mea.
                    Makita si Bosh le lasa mult in urma, nu da pasarea din mana !
                    Parerea mea !
                    Viziunea ta s-ar putea sa te insele , vorbesti din experienta proprie sau din auzite
                    Eu am facut conparatie intre un polizor unghiular de aproximativ aceeasi putere dewalt si bosch , la dewalt orcat de tare asi fi fortat turatia ramanea constanta , la bosch varia
                    la surubelnite cu acumulatori makita sunt ff bune am catve modele de 12 v , una e lxt cu 3 viteze care dupa6 ani functioneaza la fel de bine ca in prima zii si e o adevarata placre lucru cu ia , ergonomica , comaoda , usor de folosit , puternica destul de grea , boschul e destul de slabut in acest domeniu , am avut ocazia sa lucrea si cu dewaltul de 18 v , si am ramas inpresionat , la fel ca makita , in plus e ceva mai puternic , mandrina e toata din metal si pare ceva mai solida
                    La rotopercutoare -Boschul 2-26 dfr bate mai bie si mai puternic ca makita hr 2050 t , dar mi se pare inferior dpdv al calitatii , dewalt nu am din aceasta categorie ptr conparatie
                    La demolatoare am doar un model de la dewalt e ok dar se putea si mai bine , ca sa il conpar rotopercutorul makita hr 5001c la 18 j sparge cam la fel ca dewaltul la 25 j , am lucrat is cu bosch dar percutia la ele mi sa parut mai slaba nu stiu sculele din noua generatie cum se conporta dar ce e made in Japon e la fel de bun , si poate chiar mai bun decat made in Germany
                    Vreti sa mergeti la sigur , platiti dublu sau chiar mai mult si luati Hilti made in Lichenstain ( am te 17 are vro 35-40 ani si inca mai merge , nu il mai folosesc finca are alt sistem de burghie ), cele made in Bulgaria nu stiu cum sunt
                    Aste e din experienta mea personala , orcum cam toate produsele pro sunt de calitate , ceea ce le difera e felul cum sunt explauatete si in ce limite , scula potrivita la locul potrivit

                    Comentariu

                    • mack339
                      Membru
                      • 27.dec.2009
                      • 123

                      #11
                      Vb din experienta d-le, ca tamplar nu folosesc toata gama de produse, dar daca vrei scule performante mergi pe Festool, Germania, cele mai performante in viziunea mea, mai putin drillul, care as merge pe Makita 2004 sau 2006 6037 DD, cu chuck metalic, dupa cum ai spus si tu.
                      In Ro nu s-au importat scule performante , din ce am vazut eu prin magazine, sunt ceea ce dau reprezentantele din strainatate la clearence sau produse de slaba calitate DIY.
                      Este o piata second hand cu scule profesionale uzate, daca stii unde sa cauti, eu unul nu as lua Hilti.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12
                        Postat în original de mack339
                        Vb din experienta d-le, ca tamplar nu folosesc toata gama de produse, dar daca vrei scule performante mergi pe Festool, Germania, cele mai performante in viziunea mea, mai putin drillul, care as merge pe Makita 2004 sau 2006 6037 DD, cu chuck metalic, dupa cum ai spus si tu.
                        In Ro nu s-au importat scule performante , din ce am vazut eu prin magazine, sunt ceea ce dau reprezentantele din strainatate la clearence sau produse de slaba calitate DIY.
                        Este o piata second hand cu scule profesionale uzate, daca stii unde sa cauti, eu unul nu as lua Hilti.
                        Festool sunt specializati pe produse de tamplarie , probabil sunt de calitate insa au preturi exorbitante , am vazut la o expozitie o surubelnita cu acumulatori de 12 v la pretul unui dewalt de 18 v cu toata gama de acesorii incluse ,nu cred ca asi da pe o surubelnita 2500 lei cu toate ca are mandrinul interschinbabil ptr diverse aplicatii de tanplarie cand asi putea sa iau ceva ff bun la 1400 lei cu puterea si viteza dubla , dupa disain ci caracteristici ma indoiesc insa ca ar fii mai bunesau ca m-ar tine mai mult sincer mi sau parut destul de firave , carcasa de plastic , si cam mici , nu am folosit deci nu pot sa am o opinie obiectiva , despre faptul ca nu exista scule performante in ramania va contrazic insa , la orce reprezentanta serioasa exista cataloage din care puteti comanda ce produs dorit din gama dorita de dumneavoastra , daca aveti bani orce este posibil , doriti makita made in Japon , comandati makita made in Japon , doriti hitachi , comandati hitachi .... sunt sigur ca in maxim 2 saptamani veti avea produsul comandat plus garantie pe 2 nai ptr persoane fizice

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Postat în original de bassu
                          Era vorba ca ale mele ies din garantie toate la anul si ma gandeam sa re-innoiesc "parcul".
                          Eheeee, eu am un Bosch 2-26 DRE de vreo 5-6 ani si functioneaza fara probleme. Recent am fost la o gresare+ investigarii iar mesterul mi-a zis ca este totul OK, mi-a schimbat un mic rulment (7-10 ron parca), si asta pentru ca ii era rusine sa zica ca l-a desfacut doar pentru gresare.

                          Si eu am facut prostia sa trec la clasa de mijloc pe Makita (Makita HR4011C, HM 0860C). Scule bune, insa cu fiabilitate mai mica decat la Bosch, care sunt mai robuste. Doar HM 0860 ofera satisfacie, la 5 kg ofera 12 Joule. Daca faceti comparatii la datele tehnice, aproape la orice categorie de greutate Makita vine cu performante mai bune. La rotopercutoarele mici Makita nu aveti probleme de bataie radiala a burghiului din cauza gauririi?

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #14
                            Si eu am facut prostia sa trec la clasa de mijloc pe Makita (Makita HR4011C, HM 0860C). Scule bune, insa cu fiabilitate mai mica decat la Bosch, care sunt mai robuste. Doar HM 0860 ofera satisfacie, la 5 kg ofera 12 Joule. Daca faceti comparatii la datele tehnice, aproape la orice categorie de greutate Makita vine cu performante mai bune. La rotopercutoarele mici Makita nu aveti probleme de bataie radiala a burghiului din cauza gauririi?[/quote]
                            Printre altele demolatoare si rotopercutoare am si eu makita hr 4011 o folosesc de vro 5-6 ani in regim greu cand zic asta chiar asa este , o folosesc mai mult fiinca e mai usoara decat restul sculelor ( AEG pn 11 , Dewalt 25 j , makita hr 5001c , hilti te-70 ) si mai puternica decat restul rotopercutoarelor sds plus ( 2-28 , 2-26 bosch , 2450t makita , si inca vro 2 de la kress ), o folosesc ptr gauri la pozitie pana la fi 35 mm , daltuiri usoare , efectuarea de canaluri in zidarie ptr instalatii sanitare , etc , si pot spune ca sa conportat admirabil , sincer nu credeam ca o sa reziste pana acuma la cat a fost folosita , iam facut cateva revizii si piesele o uzura foarte usoara , am conpletat cu vaselina la rulmenti si cam atata , sincer daca ar fii sa cunpar din nou tot makita acelas model asi lua
                            Saptama trecuta la o instalatie de canalizare a trebuit sa dau o gaura de traversare printrun perete de fundatie la o casa saseasca veche , peretele gros de 100-110 mm format din bolovani de granit si calcar asa cum se faceau acum 100-150 ani , hr 5001c il uitasem acasa si demolatorul dewalt era prea mare ptr spatiul ingust in care am lucrat , caroteza cu diamant Rems ma cam durea sufletul sa o bag in zidul acela , asa ca a trebuit sa lucrez cu hr 4011 , am dat gaura de centrare si dupaia gaura langa gaura din anbele parti cu fi 25-35 dupa care am spart am lucrat incontinu mai mult de 2.5 ore , singura diferenta p care am remarcato era ca se incalzise putin , sincer ma declat foaret multumit de makita deocamdata nu mi-a cazu nimic de la ei spre deosebire de metabo si ceva de la bosch

                            Comentariu

                            • DYC
                              Membru marcant
                              • 28.iul.2008
                              • 386

                              #15
                              La absolut toate marcile burghiul sds capata joc in mandrina. Solutia este inlocuirea calotei ( partea de cauciuc care trebuie sa fie stransa pe burghiu in varful masini) la timp deoarece astfel nu mai intra toata mizeria si atenueaza din joc.
                              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                              Comentariu

                              Procesare...