Vacanta pe litoral

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #16
    am auzit numai vorbe de lauda de la cei care au indraznit sa mearga la bulgari...

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      #17
      Nu rezulta explicit ca am fost cu masina ! Am fost cu dirijabilul personal, marca Zeppelin !
      Daca alegeti sa mergeti in Bulgaria, in Sf. Constantin si Elena, la hotel Azalia, garantez ca nu veti regreta !
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #18
        Hai sa va arat o oferta made in Mamaia.
        Cum sa nu iti vina draci cand ti se cere caruta cu bani si pe ce?

        Hotel Golden Tulip - 4 stele
        1. cazare 2 persoane cu MD, 7 nopti, 3227 lei
        2. supliment demipensiune 60 lei/pers/zi sau 95 lei/pers/zi
        3.orice copil plateste 50% din masa adultului adica 30 sau 47.5 lei/zi/copil

        Total 7 zile, 2 adulti si 2 copii - 5222 lei

        Azalia, 4 stele, 2 + 2 persoane, 7 nopti, Ultra All Inclusiv, toate serviciile si chiar in plus, 4200 lei.

        Cum sa nu ii injuri cand iti cer 50 % pentru masa unui copil de 1 an!

        Halal politica turistica.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Postat în original de Negulescu Corneliu
          Nu rezulta explicit ca am fost cu masina ! Am fost cu dirijabilul personal, marca Zeppelin !
          Daca alegeti sa mergeti in Bulgaria, in Sf. Constantin si Elena, la hotel Azalia, garantez ca nu veti regreta !
          Poti sa imi dai mai multe detalii despre ceea ce poti vizita in zona?

          Orice alt amanunt ar fi util.
          Multumesc.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #20
            Traseul utilizat ? Pe Giurgiu sau Silistra?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              #21
              Dus Giurgiu, atentie la vigneta, sa nu aveti necazuri cu politia, atentie la drumul spre Varna, trebuie sa va intoarceti la un moment dat din soseaua cu iz de autostrada pe care iesiti din vama, si sa faceti la dreapta, dupa ce v-ati intors. E bine sa schimbati bani de indata ce puteti, euro sau lei, mai avantajos euro. Noi n-am putut ca era duminica si toate casele de schimb de pe drum era inchise, si ne-a spart la vigneta pe care am platit-o in euro la cursul lor, foarte dezavantajos. Exista o portiune buna de autostrada, pe la mijlocul drumului.

              Intors pe la Silistra, bac. Drum mai liber.

              Trebuie vazut castelul Reginei Maria de la Balcic iar in Varna exista o strada cu magazine de toate soiurile si un parc urias, pe malul marii cu gradina zoologica, acvariu si alte chestii. Seara mergeam prin statiune uneori caci e pe un soi de munte sau participam la serile culturale cu muzica si dans. Pentru Bubu seara exista program special cu blonda.
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                E bine sa schimbati bani de indata ce puteti, euro sau lei, mai avantajos euro. Noi n-am putut ca era duminica si toate casele de schimb de pe drum era inchise, si ne-a spart la vigneta pe care am platit-o in euro la cursul lor, foarte dezavantajos
                Faza asta nu am inteles-o.

                Vigneta pentru 7 zile este 5 Euro sau 13 Euro pentru o luna.
                Cum zici ca e mai bine, sa o platesti in leva, in euro sau in ce?

                Plec joia si ma intorc tot joia.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  #23
                  Cand am fost eu, august anul trecut, se puteau schimba in leva la ei atat leii nostri cat si euro. Dupa socoteala de atunci era mai avantajos sa schimb lei aici in euro si apoi euro la ei in leva. Se poate cumpara acolo aproape orice, inclusiv vigneta, atat in lei cat si euro, dar la un curs foarte dezavantajos fata de situatia cand cumparati in leva obtinute cum am expus mai sus. Imediat dupa ce am iesit din vama am intalnit un punct special de vanzare vignete, in euro, dar fiind duminica era inchis. Asa ca am luat vigneta de la o benzinarie, la cativa km. mai departe, tot in euro dar la un pret de ne-a rupt. Iar daca vrei sa iei in lei te rup si mai tare. Daca gasiti vignieta la punctul ala special e bine s-o luati de acolo ca pretul e omenesc si scapati de stresul de a va opri politia si a va intreba de ea. Daca insa nu gasiti vignieta in punctul ala special sau e inchis, e bine sa incercati sa schimbati euro in leva si apoi sa luati vignieta in leva din benzinarii. Cel mai sigur e sa schimbati bani la banca, la casele de schimb am inteles ca te mai smecheresc, chiar daca pare un curs mai bun.
                  Asta a fost acum un an, anul asta s-ar putea sa fie altfel, cu marele "google" va lamuriti urgent !
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #24
                    [quote="Negulescu Corneliu"]Dus Giurgiu, atentie la drumul spre Varna, trebuie sa va intoarceti la un moment dat din soseaua cu iz de autostrada pe care iesiti din vama, si sa faceti la dreapta, dupa ce v-ati intors. /quote]

                    Este de studiat ...
                    M-am uitat pe google si se pareca nu identifica ceea ce ai spus.
                    Daca poti sa ma lamuresti mai exact, eu amidentificat cel mai drept drum insa nu stiu daca este si posibil sa circuli pe el asa cum se vede.

                    Postez cateva capturi:
                    -Prima este intrarea pe A2 langa localitatea Sumen
                    -A doua este iesirea din vama Ruse
                    -A treia si a patra, traseul galben, ar fi iesirea catre Varna - E70/2.

                    Gresesc?
                    Fișiere Atașate
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 850

                      #25
                      Eu nu am studiat drumul inainte de plecare, am zis ca daca am GPS sunt smecher si ma duce ala. Mergand dupa indicatiile Andreei, asa se prezinta fata care vorbeste din GPS-ul meu, am realizat ca mergeam pe artere circulate, principale, pe directia inainte, pe care as fi luat-o oricum, si fara indicatiile ei ca practic nu aveam de ales. Am auzit-o la un moment dat pe o sosea cu patru benzi, cu spatiu verde pe mijloc si niste amenajari de separare, aia cu iz de autostrada, ca imi tot spune sa ma intorc cu 180 gr dar nu am vazut indicator de Varna, desi m-am uitat cu patru ochi. Cum Andreea o mai lua pe aratura si in RO, si-mi zicea aiurea sa ma intorc, n-am bagat-o initial in seama si am mers inainte dar a devenit atat de insistenta incat am oprit si am intrebat un mos intr-o padure. Ala vorbea perfect romaneste si stia la fix drumul. El mi-a zis sa ma intorc si apoi au aparut indicatoare cu Varna, pe sensul opus deci, ciudatii. De acolo GPS-ul si-a pierdut farmecul ca au fost indicatoare suficiente.
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1164

                        #26
                        litoralul romanesc

                        De ce va complicati atit cu litoralul bulgaresc,romanesc,.......veniti in ITALIA ,......pi litoralul italian ,........aici e acelasi pret ca acasa ,......si conditiile f.bune ,.....eu sint satul de litoralul lor ,...... .....

                        Comentariu

                        • apanoiu
                          Membru Marcant
                          • 10.mai.2010
                          • 643

                          #27
                          Eu am fost anul trecut la Eforie Nord, cu masina, in 2 persoane a costat 1200 ron cu totul, in afara de rovineta(3 nopti). Nu am fost in cluburi sau minuni din-acestea. Cazare la hotel, fara mic-dejun inclus. Acum fiind criza, cred ca o sa merg la economie maxima
                          DIY

                          Comentariu

                          • tanasie
                            Living Legend
                            • 15.oct.2008
                            • 2501

                            #28
                            Fratilor haideti la Corbu , cazare zero, utilitati zero, liniste deplina , plaja buna , bere rece, gratarele, ceaunul, lemnele....... le aduceti de acasa era sa uit , vatrebuie cort, rulota sau un sac sub care sa dormiti
                            Cu respect.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #29
                              Stie cineva in ce stare este drumul de la Alexandria la Giurgiu prin Cernetu?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • anduvirgil
                                Membru Marcant
                                • 25.feb.2006
                                • 527

                                #30
                                destul de prost. mai bine mergi pana si ghimpati si apoi spre giurgiu pe dn 5B
                                anda panda din ...

                                Comentariu

                                Procesare...