Vacanta pe litoral

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #76
    Răspuns la: Vacanta pe litoral

    De multi ani tot merg pe litoralul rominesc dar toti cunoscutii mi-au spus ca la bani comparabili e cu totul altceva in Grecia, asa ca anul acesta am sa incerc litoralul grecesc. Ce parere aveti, cei care ati fost?
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #77
      Răspuns la: Vacanta pe litoral

      Postat în original de Temelye
      De multi ani tot merg pe litoralul rominesc dar toti cunoscutii mi-au spus ca la bani comparabili e cu totul altceva in Grecia, asa ca anul acesta am sa incerc litoralul grecesc. Ce parere aveti, cei care ati fost?
      Vorba lui Base, Grecia e Grecia!
      Cand m-am intors prima data de la greci, am declarat ca m-am indragostit iremediabil de aceasta tara. Vorbesc din punct de vedere turistic, in principal al apei si plajelor, peisajelor etc.

      In Grecia gasesti de toate pentru toti, poti sa te intorci nemultumit sau multumit. Depinde de optiune apentru cazare, serviciile dorite, zonele unde megi si cel mai important asteptarile si placerile fiecaruia.
      Gasesti de la zone de lux foarte scumpe, la cele mai infecte locatii. La fel si in alte zone metropolitane, de la istorie la mizerie urbana, la magazine deosebite sau magazine infecte din diverse localitati sau cartiere.
      Te poti bucura de Promenada din Salonic, de punctele de interes istorice sau te poti abate pe strazi mizerabile la propriu.

      M-am bucurat de apa din M. Egee, din M. Ionica, total diferite in aceeasi perioada. De la valuri mari, la ape linistite, ca o balta. Apa curata peste tot, sarata si anumite plaje fine sau cu pietre. Daca ai curaj si palcere, poti inchiria o barcuta cu motor si ai devenit propriul CAPITAN. Nebunie!

      Oricand voi reveni cu placere in Grecia, deja imi este dor de ea. Adevarat taram al Zeilor sau Zeitelor din punctul meu de vedere.

      Unde mergi? Unde stai? Cu ce mergi?
      Ultima editare de VYS; 22.feb.2017, 20:20.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • rex
        Membru
        • 21.apr.2015
        • 221

        #78
        Răspuns la: Vacanta pe litoral

        Corfu - superb , Atena - frumos , istorie , trebuie timp mult , Paralia - tiganie , cocalari , romani zgomotosi .

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #79
          Răspuns la: Vacanta pe litoral

          Merg in Tasos, paja se numeste Golden Beach. E putin mai scump Tasos-ul, dar mai multi mi-au spus ca merita din plin diferenta.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #80
            Răspuns la: Vacanta pe litoral

            Postat în original de Temelye
            Merg in Tasos, paja se numeste Golden Beach. E putin mai scump Tasos-ul, dar mai multi mi-au spus ca merita din plin diferenta.
            In general Grecia este mai scumpa ca Romania si ca Bulgaria.
            Conteaza daca te duci la pensiuni private, inchiriezi apartament/camera sau mergi la Hotel.
            Peisajul, apa si unele plaje merita din plin. Thasos este un loc iubit de romani. Drumul este destul de usor cu masina personala.
            Este pacat sa stai doar pe o plaja, ai posibilitatea sa faci deplasari cu masina la diferite plaje, sa nu uitam de cea de marmura. Cauta un ghid al insulei si o sa descoperi intreaga zona de vest cuplaje frumoase, unele mai salbatice, altele mai populate.
            Grecii au drumuri bune in general si se merge fara grija. plimbarea cu ferry este o experienta placuta,pescarusii va vor insoti ... hai in vacanta... maaaaaaamaa ce pofta mi-ai facut de balaceaca !

            Nu stiu ce sfaturi ai nevoie dar nu ar trebui sa ai vreo grija deosebita la greci. Nu suporta comparatie ceea ce insamna litoralul romanesc sau bulgaresc, cu cel grecesc. Este exclus. Este cu totul altceva.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #81
              Răspuns la: Vacanta pe litoral

              Inchiriem un apartament impreuna cu o familie. O chestie buna pt copii ar fi ca apa este binisor mai calda ca la noi. Cel putin asa mi-sa spus, ca din iunie pina in septembrie e apa f calda.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #82
                Răspuns la: Vacanta pe litoral

                In iunie este cum este (poate fi o temperatura moderata).. din iulie garantat este mult mai calda dar asta depinde de curenti si vreme. Era un site unde poti urmari temperatura apei marii .. .nu mai stiu momentan dar poti cauta. Este ultima grija temepratura apei la greci.
                Pe bratul Kassandra, prin 2012 cred, am prins o apa boalca, intrai si in loc sa te racoresti, mai rau de incalzeai. Fara pic de val, apa lina, perfecta pentru copii.

                Cat este in acea zona apartamentul de inchiriat. ce am vazut eu pe alte zone variaza de la 50-70 Eur/noapte, locatii mai bunicele.
                Poti sa spui exact locatia de cazare, eventual pe privat?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #83
                  Răspuns la: Vacanta pe litoral

                  500 si ceva de euro pe 8 nopti. Ca si plaja stiu dar ca si pensiune nu mai stiu exact , au spus dar nu mi-am batut capul sa retin. Rezervarea a facut-o familia cu care mergem, ei au mai fost si au fost multumiti. Avind copii inca mici, eu sunt pe ideea ca daca am merge numai familia mea, nu as merge la mare ci as merge la mare sa stau cu copii. Asa, daca sunt macar 2 familii cu copii, mai poti face cu schimbul, e cu totul altceva.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #84
                    Răspuns la: Vacanta pe litoral

                    Uite niste statistici cu temperatura marii, ca idee http://seatemperature.info/july/thas...mperature.html
                    Thasos e putin mai rece a temperatura a apei, fata de peninsulele alaturate, doar e insula, diferente de 1-2 garde.
                    In general, nu te deranjeaza nimeni pe plaja si iti vezi de ale tale. Romanii care nu sunt inttodeauna civilizati se vor vedea rapid. Evident ca nu sunt singurii asa, mai exista exemple de bulgari sau alte specii.
                    Daca iti vezi de ale tale, nu este nicio problema in nicio directie.

                    Cel mic al meu avea 3 ani cand a fost prima data la balceala in grecia. Si dai balaceala si balaceala si nisip fin ...
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      #85
                      Răspuns la: Vacanta pe litoral

                      Multam de informatii.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #86
                        Răspuns la: Vacanta pe litoral

                        Nu ai pentru ce. Cu mare placere, orice impresie personala sau sfat legat de locurile pe unde am bantuit.

                        Apropo.. pe la bulgari nu am prea cumparat mereu vigneta. Am inteles ca anul asta s-a schmbat treaba si controleaza la granita. In caz ca nu o ai, o cumperi pe loc. In plus, nu se mai cumpara de la benzinarii ci de la chioscuri din vama.
                        Ultima editare de VYS; 23.feb.2017, 11:19.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #87
                          Răspuns la: Vacanta pe litoral

                          Nu, nu voi merge pe la bugari ci pe la sirbi apoi prin Macedonia. Din Timisoara e cea mai buna varianta, spun cei ce au mai fost. Eu orcum o sa ma tin dupa masina familiei cu care mergem
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1395

                            #88
                            Răspuns la: Vacanta pe litoral

                            Daca mergeti in Grecia in Tasos si dupa ce coboriti de pe bac in capitala insulei si vreti sa mincati ceva, evitati un restaurant aglomerat numit ceva de genul Tassian, ce am comandat noi nu prea se putea minca, adica calamar, fructe de mare si snitel de pui, toate erau ca niste plastice prajite. In schimb dorada de la restaurantul de pe plaja Paradis Beach a fost cu totul altceva. E drept ca mai scumpa dar a meritat.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • millerflorian
                              Incepator
                              • 05.mai.2023
                              • 5

                              #89
                              Primul pas este să vă asigurați că aveți o confirmare a rezervării, itinerarul de zbor și biletul electronic. De asemenea, este important să includeți în pachetul dvs. de documente toată corespondența scrisă cu compania aeriană, inclusiv e-mailurile despre anularea zborului. Pentru a simplifica acest proces, vă recomand să accesați acest site web, unde puteți obține informații suplimentare și, eventual, chiar șabloane ale documentelor necesare. Acolo de asemenea pot fi sfaturi utile de la persoane care s-au confruntat cu o situație similară.
                              Ultima editare de millerflorian; 09.feb.2024, 14:41.

                              Comentariu

                              Procesare...