Solutie alimentare cu apa din bazin captare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tor
    Incepator
    • 11.sep.2007
    • 7

    Solutie alimentare cu apa din bazin captare apa

    Buna ziua,

    Va cer sfatul dvs. vis-a-vis de solutiile posibile pentru alimentarea cu apa a unei mici case de vacanta (utilizare pompa submersibila sau hidrofor) avand in vedere urmatoarele aspecte:
    Pe terenul unde se construieste casa exista un bazin din beton de 2x2x2 (H,l,L) in care este captata apa unui izvor aflat la aprox 3-400 m.
    Conducta de aductiune trece la aprox. 5-6 m de casa si continua inca aprox 25 m pana la intrarea in bazin.

    Exista o conducta de iesire din bazin pentru supra-plin, care se varsa intr-un sant.
    Bazinul este acoperit de o placa din beton la nivelul solului in care exista o mica aerisire.

    Cateva case vecine, aflate mai jos decat bazinul, folosesc apa din acest bazin, prin cadere libera.
    Avand in vedere faptul ca nivelul maxim al apei din bazin este aproximativ 1-1.5 m fata de cota 0 a casei mele, este nevoie sa gasesc o solutie pentru pomparea acesteia in casa.

    Posibilele solutii care le vad ar fi crearea unui camin de vizitare langa bazinul de captare si folosirea unui hidrofor simplu SAU folosirea unei pompe submersibile.

    Orice sugestii sunt binevenite
    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • tor
    Incepator
    • 11.sep.2007
    • 7

    #2
    Precizare: casa nu va avea nici pivnita sau demisol, iar podul va fi amenajat ca o mansarda locuibila (relevant pentru pozitionarea pompei).

    Comentariu

    • horobelv
      Incepator
      • 28.mar.2010
      • 2

      #3
      Si eu sunt in stagiul de gandire si cautare de solutii la o problema asemanatoare, doar ca eu am fantana la nivelul casei.
      M-am gandit sa construesc un rezervor de 200 l (castel de apa ) la 10 m inaltime ,sa am cadere de apa si la masarda, unde o sa fie un wc de servici, sa montez o pompa sumersibila si automatizare cu doua plutitoare , unul de nivel minim si unul de maxim. (Nu este o treaba complicata. Schema simpala cu un contactor si doua contacta tip limitator la plutitoare.)
      Din butoiul foarte izolat impotriva inghetului va veni apa prin cadere .
      Daca faci cu rezervor , nu ai nevoie de hidrofor, si apa curge cu aceiasi presiune.

      Comentariu

      • horobelv
        Incepator
        • 28.mar.2010
        • 2

        #4
        In cazul tau , nu te poti racorda undeva chiar langa izvor, sau nu are debit mare?
        Sau iti faci un mic bazin langa izvor si din el vi cu conducta la casa .

        Comentariu

        • tor
          Incepator
          • 11.sep.2007
          • 7

          #5
          Salutare,

          Merci de raspuns. In cazul meu nu prea s-ar justifica investitia de a mai face un bazin langa izvor, dat fiind distanta mare pana la el (3-400 m).

          Castelul de apa este o idee, insa dpdv. estetic nu prea ar arata bine un butoi mare aflat la inaltime pe undeva pe langa casa. In plus, fata de problema inghetului, care ai prevazut-o deja, mai exista si problema incalzirii ei pe timp de vara.

          Apa de la izvorul din zona casei mele e foarte buna si intentionez sa o folosesc si pentru gatit, baut... Apa de izvor calda nu prea e baubila

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1105

            #6
            Acel bazin, domnule tor, indeplineste functia de bazin de rupere a presiunii. Casele din aval vor avea o presiune data de inaltimea coloanei de apa formata intre case si acel bazin.
            Va propun doua solutii:
            - construiti un bazin de rupere a presiunii pe coloana de apa si va alimentati din el. H coloanei de apa de la acel bazin la consumatorii din casa sa fie 10-15 m;
            - va intepati in conducta care merge spre bazinul de jos, montati un robinet pe fiecare iesire: unul de inchidere a apei spre casa (robinet general) si unul de reglare a presiunii apei spre casa, montat pe conducta spre bazin aval. Reglati robinetul de pe conducta spre bazin in asa fel incit sa nu afectati mult debitul spre bazin. Daca conducta trece pe terenul dumneavoastra, situatia este simpla...
            Pentru a nu aparea situatii critice cu vecinii, este de preferat prima varianta. Varianta a doua este mai economica.
            Ar mai fi o varianta care necesita automatizare, v-o spun daca doriti.

            Comentariu

            • tor
              Incepator
              • 11.sep.2007
              • 7

              #7
              Multumesc pentru solutiile oferite de dvs. d-le Adamescu.
              Ultima parte, de aprox. 30% din conducta trece pe terenul meu; de asemenea, bazinul existent de rupere a presiunii se afla pe terenul meu (asa am cumparat terenul).
              De aceea vecinii nu vor avea nimic impotriva alimentarii mele cu apa din aceasta sursa.

              Terenul este relativ plan, e.g. diferenta maxima de nivel fiind aprox 3-4 m.

              Solutia 1:
              Daca am inteles bine prima solutie propusa de dvs, se refera la construirea unui bazin de rupere a presiunii inainte de bazinul existent. Acesta se va afla sub nivelul fundatiei casei si coroborat cu faptul ca debitul izvorului nu este foarte mare, presupun ca e nevoie de folosirea unui hidrofor.

              Solutia 2:
              Pare intr-adevar cea mai simpla solutie, insa lipsa unui bazin cumulata cu anumite conditii de debit redus (e.g. seceta), nu stiu daca apa care curge intr-un anumit moment pe conducta imi asigura necesarul unui consum de moment ridicat (e.g. dusul + robinetul bucatarie deschise).

              In principiu, as dori sa aplic cea mai simpla si ieftina solutie care imi poate garanta ca voi avea apa indiferent de situatii particulare extreme (e.g. seceta). Sunt interesat si de solutia dvs. ce presupune automatizare.

              O alta idee ar fi construirea unui mic camin pentru hidrofor langa bazinul existent, in care coboara conducta (sorbul hidroforului) scos prin partea superioara a bazinului. Conducta de intrare in hidrofor, ar urma sa fie super-izolata in partea care este aproape de suprafata solului.
              Nu stiu insa cum ar trebui facuta aceasta termoizolatie a conductei pentru a rezista unor conditii extreme de frig. (e.g. -25 grade).

              Comentariu

              • tor
                Incepator
                • 11.sep.2007
                • 7

                #8
                Multumesc pentru solutiile oferite de dvs. d-le Adamescu.
                Ultima parte, de aprox. 30% din conducta trece pe terenul meu; de asemenea, bazinul existent de rupere a presiunii se afla pe terenul meu (asa am cumparat terenul).
                De aceea vecinii nu vor avea nimic impotriva alimentarii mele cu apa din aceasta sursa.

                Terenul este relativ plan, e.g. diferenta maxima de nivel fiind aprox 3-4 m.

                Solutia 1:
                Daca am inteles bine prima solutie propusa de dvs, se refera la construirea unui bazin de rupere a presiunii inainte de bazinul existent. Acesta se va afla sub nivelul fundatiei casei si coroborat cu faptul ca debitul izvorului nu este foarte mare, presupun ca e nevoie de folosirea unui hidrofor.

                Solutia 2:
                Pare intr-adevar cea mai simpla solutie, insa lipsa unui bazin cumulata cu anumite conditii de debit redus (e.g. seceta), nu stiu daca apa care curge intr-un anumit moment pe conducta imi asigura necesarul unui consum de moment ridicat (e.g. dusul + robinetul bucatarie deschise).

                In principiu, as dori sa aplic cea mai simpla si ieftina solutie care imi poate garanta ca voi avea apa indiferent de situatii particulare extreme (e.g. seceta). Sunt interesat si de solutia dvs. ce presupune automatizare.

                O alta idee ar fi construirea unui mic camin pentru hidrofor langa bazinul existent, in care coboara conducta (sorbul hidroforului) scos prin partea superioara a bazinului. Conducta de intrare in hidrofor, ar urma sa fie super-izolata in partea care este aproape de suprafata solului.
                Nu stiu insa cum ar trebui facuta aceasta termoizolatie a conductei pentru a rezista unor conditii extreme de frig. (e.g. -25 grade).

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1105

                  #9
                  Solutia 1:
                  Daca am inteles bine prima solutie propusa de dvs, se refera la construirea unui bazin de rupere a presiunii inainte de bazinul existent. Acesta se va afla sub nivelul fundatiei casei si coroborat cu faptul ca debitul izvorului nu este foarte mare, presupun ca e nevoie de folosirea unui hidrofor.
                  Nu ati inteles bine! Am propus sa construiti un bazin de rupere a presiunii de unde sa aveti presiune suficienta pentru alimentarea consumatorilor casnici fara hidrofor!
                  Pentru varianta cu hidrofor, propusa de dumneavoastra, puteti monta hidroforul in casa si nu va ingheta.
                  Pentru varianta cu automatizare, as vrea sa va intreb daca va pricepeti sa transformati un robinet cu bila intr-o electrovalva actionata de un motoras de stergator. Electrovalvele clasice sint scumpe si deschid si inchid brusc producind lovitura de berbec. In aceasta varianta folositi un hidrofor fara pompa si actionati robinetul, prin automatizare, din comanda motorului eliminat. La intrarea in bazinul hidroforului mai este nevoie de o supapa.

                  Comentariu

                  • boty1907
                    Incepator
                    • 21.nov.2011
                    • 1

                    #10
                    Buna ziua! Scriu tot in acest topic, sa nu deschid altul. As dori sa alimentez 15 case de la un izvor la aproximati 1500 de metrii, prin cadere libera. As dori ceva sfaturi despre capacitatea bazinului, grosimea tevilor, distanta minima de la bazin la izvoare, si alte probleme ce pot aparea. Va multumesc

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Calculele exacte pot fi facute doar dupa o analiza exacta a sursei de apa si cerintelor la utilizatori. Primele aspecte ce trebuie analizate sunt calitatea apei din izvor si debitul acestuia, mai precis variatia pe intre anul.
                      Un sistem de acest gen poate avea urmatoarea componenta:
                      -captare izvor
                      -sistem tratare apa - statie de clorinare
                      -rezervor inmagazinare prevazut cu preaplin
                      -conducta trasport apa, prin cadere libera daca exista diferenta de nivel necesara - conducta din polietilena de inalta densitate
                      -retea distributie catre punctele de consum (case)

                      Comentariu

                      Procesare...