Aerisire canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bocirnea alexandru
    Incepator
    • 21.apr.2010
    • 2

    Aerisire canalizare

    Va rog sa-mi spuneti daca trebuie coloana separata de aerisire paralela cu cealalta ? va multumesc !
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    Re: Aerisire canalizare

    Postat în original de bocirnea alexandru
    Va rog sa-mi spuneti daca trebuie coloana separata de aerisire paralela cu cealalta ? va multumesc !
    Daca prin cealalta vrei sa spui conducta principala de canalizare, aerisirea este prelungirea acesteia, adica dupa ultimul racord se continua cu conducta principala, poate sa fie si cu un diametru mai redus (75 mm) pana in pod sau afara pe acoperis, terminata cu un cot de 90º.

    Comentariu

    • carco
      Incepator
      • 06.apr.2009
      • 8

      #3
      Dimensiune aerisire coloana scurgere, cot 90 wc

      Buna ziua,

      Trebuie sa realizez scurgerea la o baie "normala" (casa pe un nivel) si as dori ceva pareri despre cum am realizat "planul" si doua intrebari (daca schema e corecta).

      Am atasat schema baii cu obiectele pozitionate precum si cum am gandit eu (nu-s de specialitate) legaturile. Teava de scurgere de 110, orizontala, e deja trasa in coltul din dreapta sus, in aval mai e conectata o chiuveta de bucatarie, apoi merge la fosa, alte obiecte nu se vor mai racorda..

      Intrebarile mele ar fi:
      - e in regula acel cot de 90 care urca la WC (cu doua de 45 ma salta prea sus, teava ce merge in coltul opus ar iesi peste placa)?
      - cat sa fie diametrul aerisirii, e suficient 50cm?
      - e vreo problema in schema?

      Multumesc!

      P.S. urmaresc forumul de ceva ani, tin sa multumesc tuturor celor ce dau sfaturi avizate (am invatat o gramada de chestii)
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #4
        Răspuns la: Dimensiune aerisire coloana scurgere, cot 90 wc

        Postat în original de carco
        - e in regula acel cot de 90 care urca la WC (cu doua de 45 ma salta prea sus, teava ce merge in coltul opus ar iesi peste placa)?
        - cat sa fie diametrul aerisirii, e suficient 50cm?
        - e vreo problema in schema?
        daca nu ai alta solutie trebuie sa incerci asa, nu cred ca este o problema, eu am vazut si cu 2 coturi de 90º si functioneaza, este adevarat ca sunt plasate la distanta mai mare de vasul wc (vezi poza)

        nu am vazut aerisire mai mica de 75

        nu am vazut niciodata o configuratie ca asta, ma refer la zona cuplare aerisire/montarea vasului wc in capatul tubului de 110, este bine sa-si spuna parerea cineva care a vazut/facut asa ceva
        teoretic aerisire trebuie sa fie ultima, dar probabil cum distanta este mica intre racordul aerisirii si sifonul vasului wc, nu o sa traga apa din vas (garda de apa)
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • carco
          Incepator
          • 06.apr.2009
          • 8

          #5
          Răspuns la: Aerisire canalizare

          Adica asa ar fi mai ok? (mie mi se pare cam acelasi lucru, nu pot iesi cu scurgerea de 110 in sus, prin camera)


          P.S. imi cer scuze initiatorului topicului, postasem separat, nu peste tine (probabil un moderator a considerat ca-s "related" si le-a unit)
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de carco; 30.mai.2012, 11:54.

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Aerisire canalizare

            Postat în original de carco
            Adica asa ar fi mai ok? (mie mi se pare cam acelasi lucru, nu pot iesi cu scurgerea de 110 in sus, prin camera)
            nu pot sa-ti spun ca este ok sau nu pentru ca nu am vazut canalizare facuta asa, din ce stiu eu aerisirea se racordeaza dupa vasul wc, este o continuare a conductei de 110, in cazul tau nu se poate asa ceva fiinca nu a fost prevazut din timp

            intre cele 2 desene nu este nici o diferenta de principiu, wc-ul este dupa aerisire, cu cat este mai mare distanta dintre racordul aerisirii si sifonul wc cred ca sunt sanse mai mari sa traga garda de apa din wc cand tragi apa

            repet, asteapta opinia unui coleg forumist care s-a confruntat cu o astfel de configuratie, teoretic nu este corect, asta-i parerea mea, in practica poate sa functioneze, cum am spus si anterior, fiind o distanta mica intre racordul aerisirii si sifonul wc, fluxul de descarcare s-ar putea sa nu traga garda de apa din wc

            Comentariu

            • hot
              Membru
              • 12.nov.2010
              • 196

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aerisire canalizare

              Am ajuns si eu la momentul cand trebuie sa ingrop tevile de la sanitare,urmeaza sa torn placa.E obligatoriu sa fac aerisire in pod la teava de 110 cea portocalie...Teava de 110 pleaca in jos la demisol de unde iese din casa si se duce in fosa.E vreo problema cu pozitionarea tevilor.
              Fișiere Atașate
              merg ca melcul cu casa dupa mine

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aerisire canalizare

                Postat în original de hot
                E obligatoriu sa fac aerisire in pod la teava de 110 cea portocalie...
                aerisirea la canalizare se face pentru confort si buna functionare, nu pentru ca esti obligat

                Comentariu

                • carco
                  Incepator
                  • 06.apr.2009
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Aerisire canalizare

                  @da_n, situatia mea (cu coloana orizontala ce se termina cu wc-ul deasupra) cred ca-i la toate casele cu un singur nivel, ar fi putin ilogic sa faci o coloana verticala.

                  Am gasit exact aceeasi situatie si o schema de racordare aproape identica intr-un raspuns dat de Maestrul Max:
                  Realizare instalatii de canalizare interioare si exterioare, fosa septica, statia de tratare apa uzata menajera, camin de vizitare, racord canalizare, retea drenare, vidanjare, colectare ape pluviale, jgeaburi si burlane


                  Tot in acest topic si tot Maestrul Max spune: "Nu este necesar sa montati o conducta de ventilare pentru instalatia din baia de la o casa. " (pe pagina 2)

                  Despre aerisire (dupa cum am spus mai sus, nu-s de specialitate, deci e posibil sa aberez la greu) logica/fizica imi zice ca problema depresiunii apare la coloana verticala, cand apa coboara ca un "dop", ocupand tot diametrul coloanei (ca un piston) si, neavand de unde sa-si ia aer, va "suge" din tevile de deasupra/spatele "dopului" (deci aerisirea ar trebui sa fie cat mai aproape, oriunde pe traseul "dopului", mi se pare nerelevant ca-i deasupra sau in lateral, cum ar fi la mine).

                  In cazul unui singur nivel, cu coloana orizontala, "dopul" se va sparge, apa nemaiocupand toata conducta (si atunci pe langa apa, e loc si de circulatia aerului).

                  Eu am zis sa fac si acea aerisire pt. ca rau nu are cum sa faca si, daca tot ajung in coltul acela, nu-i mare lucru sa dau o gaura-n peretele de caramida apoi sa urc teva pana pe acoperis.

                  Deci amplasarea pare ok (e fix ca-n schita Maestrului Max), aerisirea se pare ca nu-i neaparat necesara in cazu' singur nivel cu coloana orizontala, mai ramane acel cot de 90. Pt. a-l elimina o sa fac ca-n schita atasata (daca nu intervine altcineva care sa gaseasca greseli grave):
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #10
                    Răspuns la: Aerisire canalizare

                    carco, ma bucur ca ai gasit o parere mai avizata

                    cred ca este mai bine cu cot de 90, in cazul cu ramificatie ma gandesc ca se poate colmata in amonte de racordul wc, fiind in pozitie ~orizontal si cu putina circulatie in acea zona

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Răspuns la: Aerisire canalizare

                      Eu va recomand sa faceti coloana de ventilare in orice situatie, mai ales ca aveti fosa. Este in regula cu conducta de 75mm.

                      Comentariu

                      • carco
                        Incepator
                        • 06.apr.2009
                        • 8

                        #12
                        Răspuns la: Aerisire canalizare

                        Atunci o sa merg pe prima varianta (cu cotul la 90) si o sa inlocuiesc bucata de 50 cu una de 75 (sper sa nu urce prea sus).

                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aerisire canalizare

                          Postat în original de hot
                          [...] E obligatoriu sa fac aerisire in pod la teava de 110 cea portocalie? [...]
                          Eu zic că "NU".


                          Postat în original de hot
                          [...] E vreo problema cu pozitionarea tevilor?
                          Eu nu aş trece cu ţeava de la sifonul de pardoseală pe sub vasul wc.


                          Postat în original de carco
                          Atunci o sa merg pe prima varianta (cu cotul la 90) [...]
                          Eu aş rămîne la una din variantele cu unghiul de 45o.
                          Ultima editare de RaduCA; 04.iun.2012, 14:01.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • carco
                            Incepator
                            • 06.apr.2009
                            • 8

                            #14
                            Răspuns la: Aerisire canalizare

                            Pana la urma, la fata locului, s-a dovedit ca incapeau si doua de 45 grade (noroc ca le cumparasem si pe acelea ca nu prea aveam de unde sa cumpar altele).

                            Si tot la fata locului am mutat bifurcatia chiuveta-masina spalat inainte de sifon (si am inlocuit cotul la 45 cu o ramificatie 50-40 la 45 grade) iar la masina de spalat am dus o teava de 50 (si coturi/ramificatii luasem "de rezerva").

                            Pun si "schitele" finale, pt. posteritate (si, in caz ca sunt probleme, pt. a fi corectate de cei mai priceputi)

                            Acum trebuie sa rezolv cu aerisirea baii deoarece vecinu' nu accepta o fereastra careia sa-i fac un paravan (casa e la vreo 50cm de el), cica iese miros din baie la el in curte !!!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Răspuns la: Aerisire canalizare

                              Am o retinere fata de montarea evacuarii masinii de spalat prin sifon de pardoseala . In primul rind aveti doua sifoane pe traseu , si este inutil , apoi ramine de vazut cum se comporta evacuarea avind in vedere ca masina evacueaza cu pompa !!!!
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...